Konečně je kus fasády hotov. Vzhledem k tomu, že jsem si polystyrén lepil sám a řešil i spoustu dalších problémů mi to dalo pořádně zabrat. Od původního plánu, totiž dodělat celou fasádu do léta, jsem se poněkud odchýlil, ale co naplat. Bitva je vyhrána, ale válka ještě nekončí. Pojďme ale pokračovat tam, kde jsem v minulém článku skončil.
V minulém díle jsem se zaseknul s lepením polystyrénu pod špičkou štítu, kde by mělo ústit sání vzduchotechniky. Během srpna jsem uhnal projektanta k dokončení projektu VZT, vyspecifikoval jsem si díly, sehnal pěknou slevu a nakoupil potřebné komponenty. Pro pokračování ve fasádění jsem jen našel to správné místo pro montáž VZT jednotky a umístění průduchu pro sání. Jednotku jsem pověsil na štítovou stěnu a rozměřil jsem si umístění průrazu pro tvarovku. Z lešení jsem odvrtal a odsekal většinu průrazu, zbytek jsem dosekal zevnitř. Pak jsem dolepil polystyrénové desky s přesně vyřezaným otvorem kolem díry a po zaschnutí lepidla jsem pomocí montážní pěny zafixoval tvarovku v díře. S množstvím pěny jsem to asi přehnal a tvarovka mi stále vylízala ven. Dal jsem proto přes tvarovku dvě laťky a o ty opřel podlážky a zatížil to cihlama. Pak se již tvarovka nehla, akorát se laťky k tvarovce i polystyrénu přilepily a sundat jsem je musel násilím.
Dolepení pár desek ve špičce štítu již byla malina. Provizorní výdech z digestoře jsem odřezal a digestoř jsem napojil na druhý plastový komínek nad tašky. Nezapomněl jsem si vyfotit lepení poslední štítové desky.
Po dolepení desek, upevnění všech hmoždinek a jejich zamazání lepidlem jsem se domluvil se strejdou zedníkem na termínu zastěrkování štítu a přestěrkování severní stěny. Samozřejmě že mi u toho udělali i špalety, nalepili lišty na rohy a okapničky nad okna a na spodek polystyrénu, místo soklové lišty. Půjčil jsem si od něj i několik lešenářských trubek a postavil kostku k vikýři. Dva mladí strejdovi pomocníci se vrhli na severní stěnu a za chvilinku ji měli hotovou. Pak se přesunuli za ostatními na štít. Společně pak nachystali již zmiňované lišty a já rychle dolepoval desky za roh, aby se dala nalepit rohová lišta. Na to jsem měl půjčený dlouhý žebřík z práce.
Pak šli zedníci na oběd a já kvapem zařezával a zabrušoval roh, který sotva zaschl. Po obědě mlaďoši začli tahat lepidlo a do něj vkládat perlinku od špice štítu a strejda s kolegou nalepili rohovou lištu. Poté již pokračovali ve stěrkování všichni čtyři. Zarazilo mě, že tahají perlinku ve vodorovných pásech, což dokumentace zakazuje, ale strejda mě ujistil, že to tak dělají vždycky. A to jsem v naší vesnici několik jeho fasád viděl a žádný problém.
Druhý den mi došli natáhnout druhou vrstvu na štít. Bohužel to nestihli a vyhnal je prudký déšť. Na několika místech byla druhá vrstva narušená od deště. I když ji další den strejda spravoval a dodělal co nestihli předešlý den, tak jsem při broušení ještě strhnul další část která nedržela k podkladu a nechal strejdu ještě jednou opršené části přetáhnout.
Po vystěrkování štítu jsem objednal parapety u klempíře. Obrousil jsem polystyrén pod oknem a po namontování parapetů jsem je zapravil lepidlem. Pak jsem namontoval držáky na rýnu. Ty jsem nejdříve prodloužil přivařením hřebíku. Poslední přípravný krok byl obrácení všech podlážek, aby se odstranil prach a nenalepil se při rozdělávání lešení na fasádu. Pak jsem jen čekal na termín od strejdy, kdy se fasáda bude dělat.
Těsně před započetím s fasádou jsem na okna nalepil igelitovou folii. Koupil jsem v roli 2x25m a postupně si odmotával a zakryl i parapet. Folii jsem lepil na oboustrannou lepící pásku, která byla součástí okenních profilů, pouze na několika místech, kde byl stržen ochranný papír, jsem použil ještě malířskou krycí pásku. Na parapet jsem pro jistotu dal desky které jsme tam dali při jejich montáži.
Prvního září strejda natřel obě stěny penetrací a ještě stihl nanést fasádu na špalety na štítové zdi. Na těchto oknech taky hned sundal igelit spolu s kouskem lišty. Druhý den dorazil ještě s další posilou a od rána začli s fasádou na štítu. Celkem jich bylo šest. Za tři hodiny byl štít hotov a posily odjely. Severní stěnu a vikýř dodělali ve čtyřech.
Po dodělání fasády na obou stěnách ještě kluci strhali všechny igelity a lišty z oken a ostatní zbytky krycí pásky. Po zavadnutí ještě poopravili nedokonalosti a natřeli okapničky nad oknama na kterých fasáda nechytla. Během jejich oběda jsem namontoval rýnu na štítě a na vikýři. Pak jsem spolu se strejdou nalepili protidešťovou žaluzii na sání VZT a začli jsme rozdělávat lešení. Mlaďochům se moc nechtělo a tak jsem spodek nechal stát a jen se sundaly podlážky. Při posledních podlážkách nás již kropil jemný déšť. Asi deset vteřin nás vystrašil chrsták, naštěstí rychle ustal a dál jen mžilo.
Večer se opět objevilo sluníčko, tak jsem opatrně začal s rozděláváním lešení. Postupně jsem rozdělal předek i část v průjezdu. Tam jsem musel ještě zbudovat doraz pro dveře, aby nebouchaly do fasády. Doposud byl doraz tvořen lešením s kouskem polystyrénu. Zbytek lešení jsem rozdělal v sobotu odpoledne s Kačkou. Jen jednu stojku jsem musel nechat stát, neboť na ní visí rýna. Aby se nevyvrátila, tak jsem k ní přidal vzpěry. Tu směrem přes průjezd jsem dal výš na bedny, aby se pod ní dalo projet s traktorem. Na něm jsem odvezl trubky a podlážky ze předku dozadu na dvůr. V nejbližší době se tady bude lešení opět stavět pro zbytek stěn.
Na závěr ještě detail napojení fasády na rám okna přes okenní lištu. Vlevo je bílý rám okna na něj je nalepena pěnovka a na ní je vidět kousek plastové lišty po odlomení části s igelitem. Lišta pokračuje pod omítkou a je na ni navařena síťovina.
Celkový pohled:
P.S.: Málem bych zapomněl na nějaká čísla. Takže na štít jsem nalepil 184 desek polystyrénu, což je bez oken 88m2. Na nalepení jsem spotřeboval 11 pytlů lepidla, to jest 275Kg. Něco jsem použil na zamazání hmoždinek, ale i tak vychází pěkná spotřeba 3,125 kg/m2. Ta je nižší než tabulkové hodnoty. Stěrkování probíhalo včetně druhé vrstvy na severní stěně a padlo 15 pytlů čili 375 kg lepidla. Celkem na obě stěny padlo 36 pytlů neboli 900 kg lepidla. Celková plocha je 116m2 a celková spotřeba tedy 7,76kg/m2. Vzhledem k tomu, že mi na severní straně vyšla spotřeba přes 8kg na metr a to se ještě dělala druhá vrstva, je jasné, že na štítu bude méně než 7,5 kg na metr čtvereční. Bylo mi divné, že si míchají lepidlo řidší než měl tchán a to je zřejmě příčina. Po nanesení všech vrstev
, kdy jsem povrch brousil, se mi vrstva lepidla nezdála. Na poklep měla takový divný zvuk. Zato přední stěna na poklep krásně zvonila. Zvažoval jsem jestli mám nechat nanést ještě jednu vrstvu, ale po konzultaci mě strejda přesvědčil, že to časem vyzraje a ztvrdne. No uvidíme.
VZTzajímá mi tvoje vzduchotechnika.
Napíšeš nějaký popis celého projektu?
Re: VZTSamozřejmě že o vzduchotechnice článeček taky bude.
JežíškoviMilý Ježíšku, naděl prosímtě trochu času Technikovi, ať nám může napsat něco nového o vzduchotechnice, o traktůrkovi a o kocourovi. To by byl pro nás, teoretické stavaře, ten nejkrásnější dar pod stromeček! 🙂
Pro nedočkavceVzduchotechnika je ve stejném stavu jako na fotkách v tomto článku, traktůrek jezdí a zatím se taky nedočkal změn, i když jsem mu koupil nový filtr sání no a kocour opět před zimou hodně ztloustl. Jinak se nic nového neudálo. Některé drobnosti popíšu v příštím čísle a slibuji, že do konce roku bude článek. Čestný pionýrský!
21.12.2010
Moja obrovská poklonaPrajem príjemný večer !
V prvom rade sa chcem ospravedlniť, ale akosi mi ušlo Vaše priezvisko niekde v textoch. Bývam v Prešove a taktiež už svojpomocne niekoľko rokov rekoštruujem starší rodinný domček. Keďže ma môj nebohý otec pri stavbe nášho rodičovského domu všetkého naučil, nie je pre mňa takpovediac urobiť hocičo, tak ako pre Vás. Vaše články sledujem už od samého počiatku a skoro so zatajeným dychom som sledoval celý postup, ako ste stavali Vaše vytúžené hniezdočko. Méte môj úprimný a obrovský obdiv, ani slovami nedokážem opísať, ako Vás obdivujem a vážim si Vás, hoci som Vás ani nestretol. Vysoko si vážim ľudí ako ste Vy, ľudí s obrovským "Ľ". Ste obrovský človek a Vaše články mi vo veľa veciach pomohli pri rozhodovaní sa na tej našej stavbe. Ďakujem Vám a ostávam so srdečným pozdravom. Prajem Vám aj celej Vašej šťastnej rodinke veľa zdravia a božieho požehnania. Ing. Pavlík
Opravdu mě zajímá, co vede lidi k zprznění takového krásného domu meruňkovou barvou. Takové práce to bylo a pak tohle…! 🙁
Tak za prvé, není to meruňková ale nějaká cherry. Něco mezi meruňkovou a růžovou.
Za druhé na vzorníku vypadala trochu jinak a za třetí na živo vypadá taky jinak než na fotkách. Výběr barvy jsem nechal na teď již exmanželce. Moje podmínka byla, aby index pohltivosti tepla nepřekročil určitou mez (né moc tmavá barva), aby to nebyla modrá atd. Taky jsme přihlédli k tomu, jakou barvu mají ostatní nové domy v obci, abychom byli originální.
Amazing! You know I love your blog!!!