Po dlouhém rozmýšlení a hledání jsme si konečně pořídili digitální foťák. Protože se považuji za náročného amatérského fotografa tak také nároky na fotoaparát nebyly nejmenší. A z důvodu stavby finanční možnosti minimální.
Nakonec jsem se rozhodl pro Olympus C 5000, který měli u Spáčila v akci za necelých pět tisíc Kč. Je to pětimegáč s třínásobným optickým zoomem, se sáňkami pro externí blesk a s manuálními režimy nastavení clony a času (priorota času, priorita clony plný manuál).
A tady Vám přináším mé první úlovky. Stav domu k 24. dubnu 2005:
Pohled na domeček z ulice. Není to ještě finální podoba. Střecha by měla být propojená pod vikýřovým oknem a ke vchodovým dveřím by měly vést schody s podestou od vjezdu podél zdi. A samozřejmě detajly jako komíny, rýny a snad i hromosvod. Pro ten ještě nejsem rozhodnut, žádná norma ho nepředepisuje.
Pohled ze dvora
Pohled ze zahrady za domem.
Pohled z jídelny do kuchyně, vzadu dveře do spíšky ( zatím díra). Na této fotce je ještě kuchyňské okno které jsem nakonec použil do štítu na půdě a tady nechal udělat o šár (25 cm) vyšší usazené do snížené díry. Okno mělo mít spodní hranu výš aby si nevadilo při otvírání s vodovodní baterkou na dřezu, ale nějak jsem se upočítal a bylo to moc.
Opačný pohled ze dveří spíšky přes kuchyň do jídelny.
Pohled z jídelny do obýváku.
Pohled od balkónových dveří přes obývák a chodbu na vstupní dveře.
Pohled od vchodových dveří přes chodbu a obývák až na balkónové dveře na dvůr. Zatím jsou osazené provizorní protože je to jediné místo kudy se dá po lávce vjet kolečkama do přízemí. Na chodbě je vlevo díra co by vchod do kuchyně, přímo budoucí dveře do obýváku, vpravo za plachtou budoucí schodiště do 2NP a pod ním WC a úplně vpravo díra na dveře do koupelny.
Exkurze pokračuje na 2NP. Pohled z budoucí koupelny. Příčky jsou zatím vyzděné do polovičky, takže výborné fotky členění prostoru. Vlevo před námi jsou dveře do koupelny z chodby. Kousek za nimi vlevo od té zdi je díra na schodiště. Vpravo od této zdi je budoucí ložnice s oknem ve vikýři. Z ložnice vedou dveře do šatny pod šikminou. A mezi šatnou a koupelnou ve které stojíme je WC se dveřmi opět do chodby.
Na další fotce je vlevo jeden dětský pokoj ukončený nosnou zdí podél schodiště a sousedící s dětským pokojem ve kterém stojíme. Vpravo je vidět komín od kterého doprava pokračuje koupelna (není na fotce). Na budoucím stropě jsou vidět vazníky které jsem chtěl původně nechat vidět i v hotové místnosti, ale zřejmě přijdou zadělat dřevěným obkladem. Ještě nejsem rozhodnut.
Pohled z druhého dětského pokoje na opačnou stranu. Vpravo je dětský pokoj ze kterého je předešlá fotka, dále doleva kantka od koupelny, která je částečně krytá komínem. Vlevo od komína je chodba a vzadu v rohu je šatna.
Pohled z půdy dolů na ložnici …
… šatnu a blíž k nám WC.
Pohled na půdu nad uliční částí domu (ložnicí, šatnou). To červené uprostřed krovu je ocelový nosník 2x240mm natřený základovkou. Zde je pěkně vidět konstrukce krovu včetně zlomu nad vikýř.
Pohled na půdu od schodiště. Uprostřed ukončený komín u podlahy, provizorně napojen přes nehotový štít ven. Kolem komínové vložky jsou vidět dva páry novodurových trubek pro vzduchotechniku. Využitelný prostor je mezi nosníky (šířka 4,5m) a od štítu k druhému (8m). Tady bude moje hnízdo včetně některých technologií (vzduchotechnika, Solární boiler …).
Pohled na část půdy směrem do dvora, nebo-li na jih.
To by pro začátek stačilo. Alou do práce. Pokračování příště.
Solár,ohřevDobrý den,
velice vám fandím,protože to co jsem zde shlédl je velký kus dobré a tvrdé práce…sám se no “To” chystám příští rok.
Můžete mi naznačit, jak máte vymyšleno ohřev a vytápění domu, trochu více?Jde mě hlavně o využití solárního ohřevu.
Děkuji za odpověď J.Synek
Topení je popsáno v článku “Akumulační nádrž a topení” ze dne 22.6.2007. S využitím sluneční energie počítám až někdy v budoucnu a to výhradně na ohřev TUV. Pokud se chce slunce využít na topení, je potřeba mít větší množství slunečních panelů (třeba osm), aby se v zimě nějaká energie vyrobila. A naopak v létě kdy je slunce trošku víc musíte to teplo někam předat aby se soláry neuvařily. Většinou se používá “vytápění” většího bazénu. No a celé je to potřeba řídit slušnou regulací. Tento systém je mimo moje finanční možnosti a lepší je využít peníze na vzduchotechniku s rekuperací, případně na malé tepelné čerpadlo. Pokud se chcete dostat na aktuálnější články zkuste odkaz “Domů”.
presne vyrezytie vyrezane vinkle na osedlanie krokiev su velmi presne. ako to majster tesar robil?
(sablona to mi je jasne, ale ako to tak presne odrezal by ma zaujimalo a s cim)
re: výřezyNevím co máš na mysli, ale výřezy dělal strejda tesař malou motorovou pilou. Více uvidíš tady: https://technik.blokuje.cz…chu.php