Po vyzrání betonu v základech jsem pokračoval stavěním izolační kantky a natažení izolace proti vlhkosti. Základy byly trochu menší než měly být a navíc byly trochu "šejdrem", takže jsem musel vymyslet fígl co s tím.
Sklepní zdivo by mělo být ze štěpkocementových cihel vylívaných betonem od výrobce Velox. Taková zeď má dobrou nosnost, narozdíl od plného betonu Dýchá a v obvodových tvarovkách je již integrována tepelná izolace, a to polystyrén síly 6 cm. Tato zeď má tloušťku 30 cm. Přízemí ovšem bude z již zmiňovaného Ytongu o síle 37,5 cm. Takže sklep udělám ze tří stran menší právě o 7,5 cm, a zdivo v 1NP přesadím směrem ven. Tím jsem se v pohodě vešel do zmenšených rozměrů stavební jámy.
9.8.2003
Na izolační kantku stačí obyčejné pálené cihly. Snažil jsem se sehnat nějaké levnější, například z bouračky, ale nepochodil jsem. Nakonec jsem musel koupit ze stavebnin po 5,20Kč. Cihly mi dovezl kamarád traktorem s vlečkou. Traktorem poté odjel a vlečku mi nechal na pozemku, abych si je v klidu mohl složit. Většinu cihel jsem složil přímo do jámy, kde byly připraveny na zdění kantky a komína. Asi jednu paletu jsem pak přeskládal vedle díry na pozemek.
Zde mi opět pomohla skluzavka původně vyrobená pro betonování základů.
Po složení cihel jsem svým již opraveným traktůrkem odvezl prázdnou vlečku majiteli.
16.8.2003
Začali jsme s vyzdíváním izolační kantky. Na pomoc jsem měl profesionálního zedníka – kamaráda a několik podavačů. Na zdění kantky není nic světoborného, takže jsem se pustil do díla i já. Ovšem když se na zídku natahovala omítka, to jsem radši přenechal profíkovi. Omítka tam není podmínkou, ale pokud tam je, je povrch zídky rovný a hladký, snadno se penetruje a bez problémů se nalepuje IPA. Po vyzrání omítky jsem ji natřel penetrákem. Nezapomněl jsem natřít ani základy.
To jsem já v celé své kráse a v akci.
Práci nám šla pěkně od ruky.
Napenetrovaná zídka a nachystané štěpkocementové cihly od Veloxu.
3.9.2003
Izolace je tvořena asfaltovou lepenkou. Jedná se o pískovanou lepenku s vloženou výstužnou skelnou tkaninou. Jde v podstatě o tu nejdražší IPU která se prodává. Na materiálu nemá smysl šetřit. Pokud by se izolace porušila je téměř neřešitelný problém ji opravit. IPU jsem lepil ve dvou vrstvách s posunutím spár o polovinu šířky IPY.
Pečlivě jsem zapravoval spoje.
I manželka se zapojila do výrobního procesu.
Pokračování příště.
Oh that s beautiful! I love your card!And I m so happy to find a cesky scapprerin! My parents where from Praha! But I ve never learnd cesky 😉 I would be very happy, you will visit my blog!!! :-)All the best for you!maria