Další pěkná instalace regulace na krb s akumulační nádrží a ohřevem TUV a jako bonus cenová nabídka

Po delší době vám přináším reportáž z montáže regulace Siemens Albatros 2 na topný systém s krbem, akumulační nádrží s vnořeným zásobníkem TUV a elektroohřevem. Systém je připraven na instalaci slunečních kolektorů.

DSCN1211

Nejdříve se mi dostal do ruky projekt od topenáře, kde byl dohřev plynovým kotlem a pár drobných chyb. Po několika diskuzích a ujasnění situace jsem přesvědčil investora, aby upustil od instalace plynu a počítal s instalací elektrického topného tělesa do akumulační nádrže. Po nějaké době mě kontaktoval, že má již krb a akumulační nádrž pořízenou a blíží se do fáze realizace. Protože to bylo kousek od zaměstnání, tak jsme si domluvili schůzku na místě stavby. Zjistil jsem, že akumulační nádrž má úplně jiné parametry, než ta v projektu od topenáře. Také měla jeden topný had navíc. Zakreslil jsem si stávající vývody topení, napsal typy použité akumulační nádrže a krbu a pak jsem přepracoval projekt podle skutečnosti a domluvených úprav s investorem. Projekt vypadal následovně:

DSC07458

Krb s napojením topení je napojen trochu níže, aby v akumulační nádrži zůstalo vždy dostatek nahřáté TUV. Pokud by se napojilo topení na nejvyšší vývod, mohlo by dojít k vychlazení horní části akumulační nádrže do topného systému a k následnému ochlazení zásobníku TUV. Došlo by ke spuštění elektroohřevu, který zde nahřívá jak TUV tak topnou vodu. Takto vychladí topení jen spodní část aku a topné těleso bude dohřívat na nižší teplotu, postačující pro podlahové vytápění. Taky je potřeba počítat s možností ručního vypnutí elektrického topného tělesa z důvodu co největších úspor, a topení jen v krbu.

DSC07427

Na místě jsem se také potkal s topenářem, který to měl celé spáchat. Byl to mladý šikovný kluk, který neměl s ničím problém, akorát si nechal vysvětlit zapojení termoventilu na výstupu TUV z boileru. Projektant to měl špatně nakreslené. Měl tam o jeden pojišťovací ventil se zpětnou klapkou navíc a hydraulicky by mohlo dojít k poškození termoventilu. Vysvětlil jsem mu to na svém nákresu a bylo vidět, že konečně pochopil, jak ten termoventil funguje. Hned za přívodním kuláčem je zpětná klapka, která brání při ohřevu TUV a rozpínání vody její vracení do studeného rozvodu pitné vody. Za klapkou následuje odbočka pro napojení studené vody do směšovacího ventilu a odbočka pro pojistný ventil. Pak následuje odbočka pro připojení expanzní nádoby TUV. Ta zajistí uložení rozpínající se TUV při ohřevu a následné vyprázdnění po otevření kohoutku s teplou vodou. Zabrání se tak zbytečnému odkapávání vody z pojišťovacího ventilu. Na pořadí těchto tří odboček nezáleží (expanzka, pojišťovák, termoventil). Nakonec je studená voda napojena na trubku, která vede do spodní části boileru. Druhá trubka z boileru, která ústí u jeho vrchu, je vývod teplé TUV ze zásobníku a je napojena na trojcestný termoventil. Ten zajistí, aby teplota výstupní vody nepřesáhla 60°C.

DSC07523

Domluvili jsme se taky jak zapojí smyčku termoventilu a čerpadla u krbu u krbu. Třícestný ventil se mi zdál poddimenzovaný, ale dimenzi navrhl projektant topení, tak to tam dali. Čerpadlo bylo silnější, tak by to mělo utáhnout. U krbu měl investor nachystaný přívod vody pro chladící smyčku a napojení na odpad. Na krbu byl osazen automatický odvzdušňovací ventil a dvě jímky. Jedna pro čidlo ventilu chladící smyčky a druhé pro mou regulaci. Jímky pro mou regulaci jsem nakonec dodával já.

DSC07527

V technické místnosti měl majitel nachystané vývody trubek a předchystané kabely pro regulaci. Byla dost malá a akumulační nádrž tam vešla jen tak tak.

DSC07431

DSC07430

DSC07432

Po umístění akumulační nádrže na místo a zapojení veškerých trubek jsem byl povolán do akce. Nakoupil jsem z vybrané zálohy materiál a vyrobil si rozvaděč pro regulátor.

DSC07525

Mimochodem moje stará feldička už to nedávala a byla čím dál víc shnilá, tak jsem ji střelil známým klukům co mi dělali vjezd (článek bude) a pořídil si trošku větší káru. Do kufru se mi vleze vše a motor s tím nemá žádný problém. Přesto že mám nejslabší motorizaci 1,8i 81kW šestnáctiventil. Na sedadla jsem dal jen kufřík s papírama a noťas. Na pravé straně vedle opěrek hlav ještě byly dvoumetrové vkládací lišty. A to pohodlí a místa pro řidiče … No prostě mondeo.

DSC07519

Nejdříve jsme si s investorem ujasnili, kudy vedou různé trubky a kabely pod omítkou, abych se jim vyhnul a neprovrtal je a pak jsme se domluvili na umístění skříňky s regulátorem. Měl vše vyfocené před omítkama a vytisklé na A4, tak to nebyl problém. Namontoval jsem tedy čidla a pohon třícestného ventilu a pak to olištoval podle předpokládaných tras. Jsou takové podivné, ale musel jsem vycházet z umístění nachystaných kabelů a vpravo nahoře jsem se provrtal do rozvaděče za zdí.

DSC07530

Nakonec jsem se domluvil s investorem, že mu zapojím i topné těleso a doplním v rozvaděči o stykač. Měl totiž zajímavé topné těleso, které obsahovalo havarijní a provozní termostat, ale ty ovládaly mechanické kontakty a nešlo ho ovládat povelem z regulace. Stykač zároveň zabezpečuje blokování od HDO ve vysokém tarifu.

DSCN1225

Pak jsem zapojil všechnu kabeláž a přimontoval i zásuvku pro napájení regulace včetně čerpadel a pohonu servopohonu. Tady investor plánuje zapojení náhradního zdroje. Doporučil jsem mu tento: http://www.deramax.cz/menic-napeti-ups600-122-12v-230v-600wnabijeckaups-carspa/d-72575-c-1048/  . Dá se k němu připojit libovolný akumulátor a zvládá až 10A dobíjení. Investor říkal, že by si tam udržoval baterku z traktoru. Když pojede traktorem do lesa v zimě, tak nebude topit a nemusí být nic zálohované. Baterku odpojí a nabitou a teplou dá do traktoru. Po dojetí z lesa ji připojí zpět a může zatopit v krbu.

DSC07524

DSC07532

DSC07531

Po zkontrolování všech zapojení jsem zapojil regulátor do zásuvky a šel si zakouřit (v té době jsem zase kouřil). Tak nás to učili na školení. Regulátor se probouzí, ošahá si všechny čidla a nahraje potřebný software. Trvá to cca 5 minut. Pak teprve múžu přistopit ke konfiguraci. Nastavit parametry topné soustavy, přiřadit volitelným čidlům co snímají a volitelným výstupům co ovládají. Nesmím taky zapomenout na TUV. V dalším kroku nastavuji parametry kterými se řídí ovládání a vlastní regulace. Po nastavení se zatopilo v krbu a provedli jsme první topnou zkoušku.

DSC07534

Nastavuji hydraulické věci jako rychlosti čerpadel, kontroluju jestli se vše chová tak jak má. Systém regulace je nachystán na regulování solárního systému a taky jsem nechal místo v rohu pro čerpadlovou solární skupinu. Investor má i nachystané potrubí z technické místnosti na půdu, ale zatím sluneční kolektory instalovat nebude. Finále vypadalo následovně.

DSCN1224

DSCN1223

DSCN1222

Nakonec jsem se rozhodl publikovat i cenovou nabídku na tuto regulaci. Není nejlevnější a není ani nejdražší. Je to taková střední instalace. Většinou bývá vyšší položka u cestovného, tady to bylo do 30km. Cenu jsem aktualizoval na ceny roku 2013 a DPH 21%.

cenová nabídka

Tak a teď se do mně pusťte!

 

67 komentářů u „Další pěkná instalace regulace na krb s akumulační nádrží a ohřevem TUV a jako bonus cenová nabídka

 1. Dobrý den. Velmi mne zaujal Váš blog a smekám před zkušenostmi a selským rozumem prověřenými příspěvky, o které ve svých kapitolách dělíte s ostatními. Za mne palec nahoru! Je možné Vás touto cestou požádat o kousek Vašeho času a detailní konzultaci týkající se vytápění RD přes mail? Na jaře příštího roku se chystáme kopnout do země. Děkuji a zdravím.

 2. Dobrý den, hledám schopného a odvážného (!) projektanta, který by dokázal napravit zmatek způsobený v rozvodech instalací a regulaci v mém rodinném domě v Praze. Firma, která zakázku dostala, ji nezvládla a již neexistuje. Stejně tak neexistuje žádná dokumentace, protože instalace nebyly provedeny podle původního projektu. V technické místnosti najdete bojler, zásobník teplé vody, elektrokotel, dva výměníky pro bazén (solár + kotel v kombinaci s krbovým výměníkem), záložní zdroj (kvůli krbovému výměníku), akumulační nádrž, iks čerpadel, čidel, ventilů a regulačních ventilů a taky Albatros 2 od Siemense. Desítky metrů trubek vytvářejí dokonalý chaos. Celý systém nefunguje ani náhodou. Hledám někoho, kdo to napraví, nakreslí projekt nebo i zprovozní celý systém. Můžete mi prosím poradit? Děkuji za čas a odpověď.

  • Nenazývám se projektantem, nemám to označení v oblibě. Přesto investorům navrhuji zapojení topenářského systému v kotelně tak, aby to celé fungovalo a dalo se to uřídit regulátorem SIEMENS Albatros 2. Nebráním se ani úpravám, pokud si investor pořídí jiné zařízení než bylo v projektu, a to ať už záměrně, nebo jen z neznalosti – nepozornosti. S vašim problémem bych si myslím uměl poradit. Ozvu se Vám přes email a domluvíme podrobnosti.

   • Zdavím,

    provádíme rekonstrukci staršího RD v Nymburce, hledáme zkušeného topenáře, který by nám navrhnul a provedl realizaci topného systému. Plánujeme topit plynovým kotlem v kombinaci krbových kamen s výměníkem s využitím akumulační nádrže. Děkuji Vám za kontakt. P

 3. Dobrý den,

  právě jsem se dostal k Vašim příspěvkům, velmi se mi líbí Vaše návrhy a řešení, proto bych Vás rád poprosil, jestli byste mi mohl na můj mail navrhnout systém regulace pro mojí stavbu.

  Plánuji topení elektrokotlem a jako doplňkový zdroj využít krbovou vložku s výměníkem + akumulační nádrž, podlahové topení.

  Více detailů včetně projektové dokumentace mohu poslat na mail.

  Moc děkuji

 4. Nevim nevim, já osobně bych tu některé fota rozhodně nedával , abych se před kolegy nemusel stydět – netvrdím, že to nefunguje , ale způsob provedení některých věcí … celý tento blog mě vždy v něčem tak trochu udivuje 😀 .
  Hodně zdaru..

  • Za nic z toho co dělám se nestydím. Držím se hesla z nejřemeslníků – dělám to minimálně tak, jak bych si to udělal doma sobě. Stydím se jen za to, co jsem ještě nestihl na domečku udělat.

   Nějaké konkrétní připomínky by byly?

 5. Dobrý den, také shanim někoho schopného kdo by byl schopen napravit chyby v rozvodech Topeni v mém RD. Jedna se o krbovy výměník, Aku nádrž, bojler, el. Kotel, podlahovku a radiátory a Albatros. Cele to nějak nefunguje a hádá se to.
  Dalsi info mohu poslat na mail.
  Děkuji

   • Dobrý večer, četl jsem Váš přispěvak a nějak jsem z něj dostal pocit, že jste profík a rá bych Vá požádal o konzultaci.Jedná se o novostavbu, primár topení krbovou vložkou do aku s kombinovaným zásobníkem na TUV + solárni panely, topení kombinace podlahovky a radiátoru. Řešim dylema přechodného období, jestli pořidit na dotápěni kotel a nebo dotápět pomoci patron(bojím se vysokého odběru…možná zbytečně).Co by jste mi doporučil?
    Druhá otázka se týká regulace, existuje kombinovaná regulace, se kterou budu schopný řídit všechny tyto systémy najednou?Včetne auto regulace spalovani v krbové vložce?
    Moc díky za info
    Michal Kartaš

    • V podstatě v elektrokotli jsou el.patrony v ocelovém svařenci. Problém je, že tento kotel má v sobě čerpadlo, které se podílí na hydraulice systému kotelny a zadruhé jde kotel řídit jen povelem on-off. Zatím jsem nenarazil na adepta, který by uměl zpracovat např. signál 0-10V nebo dovoloval jednoduše spínat několik stupňů.
     Při použití el. patron v AKU nádrži jste na tom podstatně lépe co se hydrauliky týká, se spotřebou/odběrem jste na tom stejně jako s kotlem, A když se dají právě dvě patrony, tak je lze regulátorem Albatros 2 řídit ve dvou stupních. Umístěním el. patron ve vrchní části aku se nahřívá jen malé množství topné vody a toto malé množství se využije jako zásoba v době platnosti drahého tarifu – tehdy jsou el. patrony blokovány.
     Regulátor SIEMENS Albatros 2 uřídí celý topný systém se dvěmi směšovanými okruhy včetně ovládání čerpadel pro krb/kotel na dřevo a TUV a záložní kotel/elektrospirály. U krbu se standartně žádná regulace hoření nedává. Při nabíjení AKU topíte v podstatě na plný výkon a snažíte se naakumulovat co nejvíce tepla.

 6. Dobrý den,

  v současné době řeším zapojení solárního systému, plynového kotle, krbové vložky s výměníkem a akumulační nádoby. Potřeboval bych doladit schéma zapojení a následně regulace. Celá akce je zatím v rámci přípravy a realizace bude v březnu. Ale před nákupem věcí do kotelny bych se rád s někým poradil. Samozřejmě, že nechci radu zadarmo a určitě se na odměně nějak dohodneme. Pokud by byl zájem prosím o kontakt přes e-mail. Schéma a představu zašlu obratem.

 7. Dobry den,
  Uz asi rok a pol citam Vas blog a potreboval by som poradit a zkonzultovat moje riesenie kurenia. Mam plynovy kotol Protherm Panther Condes 12KKO, teplovodny krb a planujem bojler 200-300l s dvomi vymennikmi a radiatory (mierne predimenzovane.). Moja predstava je to cele urobit bez “programovanej regulacie”, len pomocou prepinacich kontaktov snimacov, prip rele. Protherm by sa blokoval, ak teplota na krbe bude viac ako 35C. Ohrev TUV od Prothermu by bol zapojeny na horny vymennik, krb by ohrieval odspodu cely objem. Krb neplanujem na trvalu prevadzku, len vecerne zakurenie ked prideme z prace. Hlavne ide o to, aby som vodu od krbu nehnal cez plynovy kotol a naopak… A aby sa mi nevychladzoval bojler cez radiatory. Solar je pre mna nenavratna investicia.. AKU nadrz neuvazujem, nakolko radiatory zvladnu teplu vodu od krbu. Po elekrickej stranke potrebujem termostaty, co maju vystup spinaci, pripadne aj rozopinaci kontakt. Zapojenie uz mam v hlave… 🙂 No potrebujem odobrit hydrauliku…. Detaily by som Vam poslal mailom.

  • Bez aku je problém takovýto systém provozovat. Fungování záleží na stylu topení v krbu. Já dělám schémata tzv. blbuvzdorná, aby mohly fungovat i bez mé asistence – proto u zdroje na tuhá paliva vždy AKU. To co požadujete by měl průměrný topenář a průměrný elektrikář dát dokupy a na vás pak bude jen topit. Přeji mnoho zdaru.

    • U vašeho schématu se nedá s jistotou říct, jestli vůbec bude fungovat. Po zatopení v krbu se chvíli nebude dít nic, po překročení spínací teploty termostatu čerpadla se toto spustí a dokud nebude mít teplota 65°C tak bude cirkulovat jen přes krb. Podle intenzity topení v krbu se bude pootevírat termoventil na zpátečce, aby do ní stále šlo cca 65°C. Na výstupu z krbu bude cca 75°C a velmi pomalu se bude tato horká voda sunout dál. Otázka je, jestli půjde do boileru, nebo do topení. Pokud to budete nuceně tlačit do boileru, tak budete dost dlouho čekat, než se nahřeje boiler a než se systém přepne do topení (vašich 200 až 300 litrů z 10°C na požadovanou teplotu = i několik hodin). A i kdyby jste “topil” jen do topení, tak se budou radiátory jen velmi pozvolna nahřívat, zato na velmi vysokou teplotu (75°C a víc, dle výkonu čerpadla u krbu). Nejdříve budou topit radiátory, které jsou nejblíže napojení krbu a jen pozvolna se bude horká voda posunovat dál.
     Dlouho po zatopení bude zima, pak se začnou pozvolna nahřívat radiátory a po nahřátí radiátorů a ohřátí místností již bude jen přetopeno. Pokud navíc přidáte vylepšení v podobě termohlavic pak je zaděláno na problém.
     Kotel nebo krb na dřevo je jen těžko regulovatelný zdroj tepla s přerušovaným provozem se všemi negativními důsledky. Proto doporučuji vždy použít AKUmulační nádrž a odebírání tepla řídit ekvitermně.

 8. Dobrý den,
  řeším problém komfortního systému vytápění jako náhradu za zničený Komexterm, který doteď obstarával regulaci topení.
  Velmi mě zaujal kombinovaný topný systém, který je řízen regulátorem Siemens Albatros2, Navíc je tento systém velmi podobný mému zapojení.
  Celý systém je tvořen třemi zdroji tepla:
  -Destila DPL18 (jednostupňový plamínkový z roku 1993) až doslouží bude vyměněn za nový plynový kotel.
  -Krb s teplovodním výměníkem je občasným zdrojem tepla, jehož čerpadlo je spínáno releovým termočlánkem přes ventil ESBE VTC300, aby do Aku nádoby nešla voda pod 60C.
  -Soláry prozatím ohřívají pouze Aku nádobu a jsou řízeny jednotkou Seitron TDS 006M. V roce 2014-15 je v plánu instalace bazénu s ohřevem vody.
  Tyto všechny zdroje jsou navedeny do Aku nádoby LMT 800 1V DN20 s průtočným ohřevem TUV.
  Z Aku nádoby se bere topná voda pro radiátory přes čtyřcestný směšovací ventil.
  V roce 2014 se doplní další okruh pro podlahové topení do části domu. Navíc v místnosti s krbem zvažuji podlahový konvektor jako základní zdroj tepla.
  Už teď tuším chyby v zapojení a rád bych je napravil a udělal systém s co největším komfortem.
  děkuji předem za konzultaci a případné jiné rady či postřehy. Nejsem technik ani topenář, tak si nechám poradit. Také koketuji s myšlenkou UPS ochrany pro celé strojovny před výpadky el nenergie.

  S pozdravem
  Svatopluk Langer

 9. Dobrý den,
  v příštím roce budu realizovat stavbu RD. Nemám zatím žádný topenářský projekt. Byl by jste ochotem navrhnout řešení otopného systému a TUV. Dům bude plně podsklepen a moje představa by byla elektrokotel + AKU + krb a později soláry.Polahové vytápění obytné části a radiátory ve sklepě. Plány RD pošlu emailem.
  Děkuji za info

  • Ano, můžeme se domluvit. A proč elektrokotel? Lepší a levnější jsou patrony v AKU. Když se dají do horní části, tak fungují jako elektrokotel a navíc se dají řídit dvoustupňově. U elektrokotle jen někdy a s problémy.
   Pokračujeme po emailu.

 10. Dobrý den,
  chystám rekonstrukci topení v RD ve skoro stejném složení jako jste realizoval v článku nahoře. Potřeboval bych dořešit regulaci resp. prohlédnout schéma a navrhnou regulaci. Bylo by možné navázat spolupráci.

  Děkuji za info.

  S pozdravem
  Petr Žemlička

 11. Dobrý den,
  chtěl bych se Vás zeptat zda by jste navrhnul otopný systém a ohřev TUV, jedná se o novostavbu s plánovaným podlahovým vytápěním a teplovodní krbovou vložkou a akumulační nádrží s topnou patronou.

  Děkuji za odpověd’
  Pavel Bureš

 12. Dobrý den,stavíme dům a chystáme se na topení,zatím jsme nesehnali nikoho kdo by nám udělal topení podle našich představ.Chtěli by jsme krbovou vložku,akumulační nádž+elektrokotel do podlahového topení.Věčinou nás odrazují a nabízejí jiné druhy topení,vaše stránka mě velice zaujala.Mohl by jste nám poradit či navrhnout otopný systém pro náš dům. Děkuji za odpověd Vida

 13. Zdravím, chtěl bych se s Vámi též domluvit na návrhu regulace vytápění v novostavbě RD. Jde o Teplovodní krbovou vložku s aku nádrží – 2 výměníky (solar, TUV) + topné patrony, vytápění všude podlahovkou.

 14. Dobrý den,

  mám TČ IVT v kombinaci s akumulační nádrží 300l, která disponuje výměníkem pro solární ohřev. Prosím o Váš názor na napojení teplovodního krbu do tohoto výměníku místo solárního ohřevu. Přináší toto řešení nějaké riziko pro fungování tohoto systému nebo je to víceméně jedno.

  děkuji

  s pozdravem

  Tomáš Herza

  • Co se týká konstrukce, tak je jedno, jestli ve výměníku běhá nemrznoucí směs od solárů nebo voda z krbu. Co se týká provozu, tak záleží na ploše výměníku a výkonu krbu, jestli to vůbec bude schopné uchladit krb. Proč nenapojíte krb přímo na Vyrovnávací nádrž? Záměrně jsem použil výraz vyrovnávací nádrž, neboť 300 l není Akumulace. A nejedná se náhodou o zásobník TUV neboli boiler? Nechte si udělat projekt, nebo rozvahu, jestli vůbec má smysl pořizovat krb s výměníkem, termoventilem, čerpadlem, další regulace na řízení teploty do topení atd. jestli není lepší pro občasnou atmosféru jen teplovzdušný krb bez komplikací.

 15. Can you add a Blackberry template? This web page is tricky to read otherwise for those of us browsing with cell phones. Otherwise, in the event you can place a RSS link up, that would be good also. cbfkddcaaededfbe

 16. Dobry den pane. Jste takovy koumal, tak bych se vas rada neco zeptala. Mam kotel na drevo, regulaci do urcite teploty rucni , coz nejde jinak. Potrebovala bych vymyslet cidlo, asi tepelne, ktere by pri dosazeni napr. 90 stupnu na vrchu kotle reagovalo zvukem. Stalo se mi, ze jsem usla a kotel se pretopil. Kdyz kotel natopim do urcite teploty , tak se pak jiz reguluje sam. Ovsem jde mi o pripady, kdy zapomenu pri natopeni zapnout regulaci.
  Vypada to slozite, ale jde mi o to zda existuje neco, co by pri dosazeni urcite teploty vydalo varovny zvuk. Muj topenar nic takoveho nezna. Mozna by se to muselo sestavit ze dvou komponentu?
  Dekuji vam za radu. A dekuji predem.

  • Odpověď byh rozdělil na dvě části:
   1. termosat + bzučák udělá to co píšete že potřebujete. ALE!

   2. něco není dobře, proč by regulace měla fungovat až od určité teploty? Tam bude nějaká chyba, v nehorším případě může termostat spíat vaši nepovedeou regulaci … A když už nic jiného, tak chladící smyčka… Cokoli, jen né ruční zapínání až někdy!

 17. Dobrý den,mám projekt na řízení vytápění pomocí Siemens Albatros2. Nejdříve jsem si myslel, že to zadám na klíč, ale celková cena mně nemile překvapila. Přemýšlím že to poskládám sám. Má to podle Vás smysl, nebo oživení této regulace je tak odborná věc, že normální člověk nemá šanci to zprovoznit dobře?

  • Dobrý den, jen položkový seznam nastavení čítá přes 700 řádků. Navíc se spousta nastavení ovlivňuje navzájem a spousta nastavení se provádí až podle skutečných hodnot při topné zkoušce.

   Samotné regulační prvky nejsou zrovna z levného kraje a tak nestojí za to si zkazit dobrou regulaci neodbornou instalací.

 18. Dobrý den, mám dilema rozjel jsem solární systém s celkovou plochou 10 m2 a zjišťuji, že již v dubnu vznikají přebytky tepla, tyto přebytky bych chtěl využít na přitápění v přechodovém období do systému topení plynem s eqitermní regulací a teplotním spádem 50/45, s podlahovým vytápěním. Jak nejjednodušeji čerpat energii s nádrže a případně řídit odběr dle venkovní teploty a zapezpečit možnost přehřátí podlahového vytápění. Nákresy manuály a podrobnosti v případě ochoty zašlu e-mailem. Děkuji za odpověď.

  • Pro využití nesmyslně velkého množství slunečních termických kolektorů je potřeba mít směšovaný okruh pro topení – ten někdy od amatérských firem není ani na podlahovce a spoléhají se na regulaci teploty hořákem kotle a za druhé akumulační nádrž. A to buď jedna velká s horní částí pro ohřev TUV a spodní částí pro topení, nebo dvě AKU = TUV + Topení a solární okruh s přepínáním nabíjení. V každém případě Vám to nevyřeší přehřívání solárního okruhu po vyhřátí AKU o návratnosti takové investice ani nemluvě. Viz. mé dřívější texty o finanční (ne)návatnosti slunečních kolektorů.

 19. Dobrý den, potřeboval bych radu od odborníka.
  Mám starý RD s poměrně novými rozvody ÚT a TUV s plynového kotle ve 20ce Alupexu a chci do systému přidat Krbovku s výměníkem 19kW do vody 13kW a akumulačkou s vnořeným bojlerem asi 750L.
  A Vás se chci zeptat zda je funkčně možné, napojit krbovku na topný systém někde v polovině domu, nebo je nutné vést trubky zvlášť od vložky přímo do akumulačky přes celý dům jak si to myslím já?
  Chci aby to fungovalo tak že, v létě mi bude TUV ohřívat plynový kotel s průtokem a v zimě bude zase vše obstarávat krb…je to proveditelné a je nutné to řídit elektronicky?
  Děkuji za pomoc a kdyby jste mi poradil, jak to maximálně zjednodušit budu moc rád…

  • Krb je nutné zapojit do kotelny/technické místnosti na akumulační nádrž a z nádrže přes trojcestný směšovací ventil napojit topný okruh. Celé to je nutné řídit elektronikou. Důvody a podrobnosti najdete tady v mých článcích v sekci topení a v dskusích pod nimi.

 20. Dobrý den,
  chtěl bych poprosit s radou ohledně instalace. Na internetu jsem našel toto zapojení : http://www.forrestovo.com/fotky/technika/Topeni_verze4.jpg a rád bych se optal zda je realizovatelné s krbem a zapojení je smysluplné a vhodně zapojené.
  Budeme stavět patrový dům a chci teplovodní podlahové topení napojené na krb s akumulační nádobou, elektrokotlem a bojlerem na TUV. Patronu v akumulační nádobě nechci.

  Děkuji za cenné rady.

  Slávek

  • Na odkazu je velmi svérázné řešení jak ušetřit za regulaci. Ale komfort tohoto řešení není pro každého. Né každý má starou roubenku s kamennou podezdívkou. Pokud nejste fanda tohoto směru nedoporučuji tuto cestu. Nechte si zpracovat normální projekt na topení a na normální regulaci a pak budete mít normální bydlení s normálním komfortem (myšleno teplotním). Máte-li zájem, můžu Vám projekt MaR vypracovat.

 21. I simply want to tell you that I’m newbie to blogs and actually loved your web-site. Probably I’m likely to bookmark your site . You surely have beneficial writings. Thanks a lot for sharing your web-site.

 22. I just want to mention I am just beginner to blogs and seriously savored this page. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You definitely come with awesome writings. Thanks a bunch for sharing your blog.

 23. Dobrý den,
  přestavujeme a přistavujeme novou kotelnu a technickou místnost. Budeme mít 25kW kotel na biomasu a tuhá paliva a rád bych k tomu přidal akumulační nádrž. Podle mně by mohla být ideální 2000l a rozměrově by se nám měla vejít. Dále máme poměrně starý bojler, který bych rád vyřadil a akumulační nádrž koupil s 6,5m2 nerezovým vnořeným šnekovým výměníkem na ohřev TUV. Dále máme na stávající topení (před rekonstrukcí) elektrokotel, 3x 6kW topná patrona, který bych asi rád přesunul a napojil na tuto akumulační nádrž pro případné dohřátí nebo prostě pro rezervu (je to dobrý nápad? vadí to něčemu? neměl bych vzít spíše 2x šnek vnořený výměník a tento elektrokotel napojit na 2. vnořený výměník, který bude umístěn ve spodní části?) a za poslední jsem se chtěl zeptat, zda se dělá nějaký třícestný směšovací ventil, který by se mohl dát ihned za TUV výměník z aku nádrže a nastavit na např. 65°C, tím by do domu tekla vždy stabilní teplota (pokud by byla nádrž natopená)…

  Děkuji.

  S pozdravem,

  Lukáš Březina

  • Případně pokud bychom se mohli dohodnout na nějakém návrhu zapojení. jsem schopen případně vše nafotit a poslat. A také to samozřejmě nechci zadarmo. Děkuji

   • Dobrý den, jak již píšu na mnoha místech těchto stránek, tak Vám mohu udělat návrh topenářské části kotelny spolu s projektem měření a regulace, tak aby vše správně fungovalo. Součástí projektu je i cenová nabídka na dodávku a montáž takovéto regulace. Dále pokračujeme přes email.
    Obecně i pro ostatní:
    -Velikost akumulační nádrže závisí na tepelných ztrátách objektu a na její velikosti pak výkon kotle na tuhá paliva.
    -ohřev TUV doporučuji v samostatném boileru, který je přes výměník nahříván při topení v kotli na tuhá paliva a nebo dohříván záložním plynovým kotlem/elektrospirálou. Při vnořeném hadu do AKU musíte část AKU rezervovat pro TUV a nemůžete se rozhodnout při výběru zdroje tepla.
    -Pokud již bude použit elektrokotel, pak napojit přímo do topného systému, určitě ne přes výměník/hada…
    -Při uvažování elektro vytápění využít raději elektropatrony v AKU místo elektrokotle = lepší hydraulika, lepší řízení, méně nákladů na pořízení.
    -Na zásobník TUV (boiler), který je natápěn tuhými palivy nebo solárem se běžně montuje termostatický směšovací ventil, který udržuje nastavenou teplotu vody do řádu 35°C až 60°C (ESBE VTA320) z důvodu ochrany před opařením. Můžete tak nahřát tuhými palivy TUV v boileru i na 70°C čímž si vodu zdesinfikujete a máte jí větší zásobu.

 24. I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am glad to find this website through google. It is a very hard undertaking to seek to please everybody. by Publilius Syrus.

 25. Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!

 26. I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a
  number of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome website!

 27. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on.
  You have done an impressive task and our whole community will
  be grateful to you.

 28. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your webpage? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would
  certainly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you.

  Cheers!

 29. I like the valuable info you provide for your articles.

  I’ll bookmark your weblog and take a look at again here regularly.
  I am reasonably sure I’ll learn lots of new stuff proper right
  here! Best of luck for the following!

 30. Hi there, i read your blog from time to time and i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam
  responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 31. I was recommended this website by way of my cousin. I am no longer positive whether or
  not this submit is written through him as nobody else recognise such certain about
  my difficulty. You’re incredible! Thanks!

 32. Dobrý den , zatím jsme ve fázi plánovaní domu ale už teď vím že bychom chtěli krbovou vložku – akumulační nádrž – radiátory. Potřeboval bych s někým probrat nejvhodnější řešení. Pokud budete mít chvilku napište na můj e-mail. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *