Po delší době jsem se konečně dostal k napsání pokračování v budování našeho domečku. Kromě různých drobností jsem pokračoval v zateplování štítu a příprav pro montáž vzduchotechniky. O té ale až v některém dalším článku.
Začnu dodělávkou podbití přesahu střechy nad vikýřem. O montáži jsem psal v minulém článku. Jen jsem musel postavit lešení na střechu, abych se dostal k vikýři a podobným způsobem jako pod koncem střechy jsem dodělal podbití i u vikýře. Pak jsem obě podbití natřel Luxolem odstín palisandr.
Před domem jsem se při deštivém jarním počasí potýkal s blátem na parkovacím místě. Když jsem jednou málem nemohl odjet, protože mi začalo prokluzovat jedno kolo na blátě, rozhodl jsem se dotáhnout úpravu parkování do konce. Loni jsem tam navezl trochu štěrku, ale nasypal jsem ho až za “hrb” z bláta, který jsem chtěl nejdříve strhnout. Když jsem se pustil do odkopávání bláta, zjistil jsem, že jde jen o tenkou pěticentimetrovou vrstvu, která je na podloží cesty. Stačilo tedy odškrábnout tuto vrstvu a pod ní byla pevná makadamová cesta.
Na střeše do ulice mi na spoji u souseda nějak nesedělo oplechování a sousedovi vlhla zeď. Našel jsem ještě kousek zbytku z oplechování a vyrobil jsem tvarovku. Tu jsem pak podsunul pod konec původního oplechování a pojistil to nýty. K dokonalosti jsem ještě koupil chybějící krajové tašky a vyměnil je za stávající obyčejné.
Po namontování dokupovaných krajovek je finální podoba následující:
Před započetím lepení desek polystyrénu na stěnu bylo potřeba dodělat několik drobných či větších věcí. Nejprve jsem zasekal elektriku od hlavního rozvaděče a k světlu s vypínačem nad dveřmi. Zkoušel jsem škrabák, ale nakonec to vyřešilo vrtací kladivo.
Postupně jsem posháněl ještě nějaké díly na lešení a dostavěl ho až do špičky štítu. Taky jsem ho řádně zavětroval, aby bylo stabilní.
Původní stav:
Krok jedna:
Konečná fáze:
Dalším přípravným krokem bylo dolepení polystyrénu na spodní části jako zateplení betonového věnce. Na většině domu jsou polystyrény součástí bednění, tak zvaných věncovek, namontovaných obráceně. Tedy polystyrénem ven. Kolem bočního vchodu ale není strop kvůli schodišti a místo desek věncovek byly použity bednící cihly. Na ně jsem tedy dolepil stejné kusy polystyrénu, jaké jsou na věncovkách a vzniklou mezeru jsem vyplnil montážní pěnou. Po zatvrdnutí jsem přebytečnou montážní pěnu odřízl lámacím nožem.
Po nachystání soklu jsem mohl dolepit první šár polystyrénových desek, který musí být perfektně rovný. Standardně se používá soklová lišta, ale protože mám na spodku již polystyrén věncovek není kam lištu uchytit a v této šířce (12+8=20cm) by byla dost drahá. Opět jsem použil 160 -tky hřebíky, ale tentokráte jsem si již dopředu nachystal malé klínky z odřezků dřeva a pomocí nich jednotlivé desky srovnal.
Svátek práce jsem tradičně oslavil prací. Po obroušení kusu zdi jsem si namíchal lepidlo a vrhnul se na lepení desek. Do práce jsem se tak zabral, že jsem zapomněl fotit. Jako důkaz mám tedy jen fotku, jak jsem si namíchal lepidlo.
Čas běžel rychleji, než přibývala práce. Zima trvala dlouho, pak bylo chvilku hezky a pak zase skoro pořád pršelo. Občas po vydatném dešti byly Ytongy i několik dní nasáklé vodou. Velmi pomalu jsem se tedy šinul dál. V dalším kroku jsem nalepil lišty na okenní rámy a pak vzniklou mezeru vyplnil kouskem polystyrénu. Opět osvědčeným způsobem z uliční strany.
Pokud zrovna počasí a čas dovolily, lepil jsem polystyrén dál. Při oblepování oken jsem upravoval šáry, aby na roh díry vždy vyšla celá deska. Tady jsem například pod oknem nalepil jen 25cm vysoké pruhy, aby vyšla deska jak má. Další desky musely vzniklou anomálii srovnat. Šedá deska na obrázku je omylem natřená lepidlem z opačné strany.
Kolem oken, kde se řeže, se člověk zpomalí, ale jinak na volné ploše to přibývá rychle.
>
Když jsem narazil na šikminu střechy, došlo na její úpravu. Tašky tady byly nachystané s přesahem pro 5cm polystyrénu. Rýnu jsem měl již posunutou, takže jsem se pustil do úpravy tašek a latí. Vymyslel jsem, že stačí přidat o půl tašky na šířku. Jelikož jsem pokládal tašky na střih a u kraje na každém druhém šáru jsem použil půltašku, při rozšíření posunu půltašku o šár níž a na její místo přijde taška celá. Oříškem bylo nadstavení latí. Z vrchní strany nesmělo na lati nic překážet, protože se tady na ni pokládá taška, a tak jsem vymyslel, že s využitím pomocných latí mezi rastr upevním zespodu desku a na ni potom přišroubuju 10cm dlouhé kousky na prodloužení. Aby se deska nepohla, tak pomocné latě začínají na nejbližší krokvi a na konci se opírají o desku na štítové stěně. S úpravou kraje střechy jsem upravil boční podbití převisu do konečné podoby. Po úpravě uliční části střechy jsem to samé provedl na střeše do dvora.
Po komplikacích s deštivým až bouřkovým počasím jsem pokračoval v lepení polystyrénu na začátku června. Když bylo nad 25°C tak už lepidlo rychleji usychalo a musel jsem si častěji umývat lžíci a zubaté hladítko. Jak teploty lezly nad 30 tak jsem to vzdal.
Jak se teploty zvedaly, přesunul jsem se k montáži hmoždinek. Ty jsem poté přemazával zbytky lepidla po lepení desek polystyrénu.
Hmoždinky jsem montoval v rastru 4ks/m2, tedy na každý roh desky. Pokud byl použit odřezek, bylo hmoždinek víc. Kolem oken a 1,5m od hrany stěny a střechy jsem přidal 2 hmoždinky na desku, tedy na rastr 8ks/m2. Když jsem měl celou plochu osazenou hmoždinkami, počkal jsem na dvanáctou hodinu, kdy svítí slunce podél stěny, a nafotil jsem spoustu fotek. Jak jsou hmoždinky mírně utopené v polystyrénu, tak tvoří stíny a jsou na bílé ploše krásně vidět.
Pak jsem se dostal až pod oknem na půdu, kde jsem momentálně skončil. Jednak byly již teploty neúnosné, anebo zrovna bouřilo, druhak jsem vedle okna chtěl vyvést sání vzduchotechniky, a to by se mělo udělat ještě před polystyrénem a fasádou. Zintenzivnil jsem tedy přípravy pro montáž vzduchotechniky, ale o tom bude více v dalším článku. Po přerušení jsem ještě zlomil vrták při dodělávání posledních hmoždinek a navíc hmoždinky došly. Vrták jsem koupil nový a hmoždinek koupil další krabici. Pak jsem dodělal hmoždinky na veškerém hotovém polystyrénu.
Než jsem přerušil zateplování, tak jsme konečně s manželkou vybrali odstín fasády a objednali ji na celý dům. Rozhodli jsme se pro silikát od Webru odstín sherry. Je to taková světle růžová. Podle barevného vzorníku na internetu jsme se nemohli pro žádnou rozhodnout, ale po zapůjčení originál vzorníku ve stavebninách to bylo lepší. Fasádní omítku jsem dovezl 24. června a 450 kg, tj. 15 kyblíků po 30kg plus 40 kg penetrace mě přišlo na necelých 22 tisíc peněz. Prozatím jsem ji složil ve sklepě, než přijde její čas.
Ještě než jsem vyřídil vzduchotechniku, vybíral jsem si naplánovanou dovolenou. Kvůli horku jsem na fasádu ani nemyslel a tak jsem pořezal, poštípal a skoval do sklepa zbylé cca 3metry dřeva, abych na jeho místo mohl poskládat čerstvé, které jsem si tentokrát nechal dovést od známého za supr peníz. Něco bylo ve dvoumetrech a něco v metrech. Pro dvoumetry jsem založil novou hráz pod jabloní. Kačka o prázdninách nechodí do školky, protože ta je zavřená, a tak mi pomáhala.
Při jedné z bouřek jsem spozoroval, že mi kolem komína zatéká. Již dříve se mi nezdálo napasování oplechování na strukturovaný komín a tak jsem při návštěvě stavebnin koupil speciální bitumenovou pásku s vloženou hliníkovou folií a s povrchovou úpravou v barvě terakota. Klubíčko mi sotva stačilo na oba komíny, ale jinak jsem s páskou nadmíru spokojen. Velmi dobře se s ní pracovalo a daly se sní kopírovat nerovnosti podkladu. Navíc jsem s kouskem zalepil i díru, kterou jsem našel mezi oplechováním a taškou.
A abyste se těšili na další článek, tak bude o tomhle:
Zpomalení tempaTak jak už jste se nastěhovali, nějak jste se stavebníma pracema zvolnil! Vůbec to ale nevadí, aspoň tady budeme mít možnost číst vaše příspěvky i v daších letech 🙂 Dnes jsem se upřímně zachechtal té flašce piva na špatně natřené desce polystyrenu. To je úplně jako antireklama na Kozla 🙂 Přeju ať máte i na dále ze stavění radost, Kamil S.