Montáž nového čerpadla Grundfos Alpha 2

Při provozování našeho topného systému se občas vyskytovaly problémy s oběhovou vodou. Když byl dům téměř vytopen a termostatické ventily zcela nebo téměř zavřené tlačilo čerpadlo vyšším tlakem na sedla ventilů a zejména v noci byly slyšet různé pazvuky. Po konzultacích s odborníky mi bylo doporučené čerpadlo s elektronickým řízením, nejlépe Grundfos Alpha. Wilo sice také vyrábí elektronicky řízené čerpadlo, ale nikdo mi ho nedoporučoval. Již jsem měl nastudované podklady a technický manuál, ale pořízení stroskotalo na ceně cca 8000,- Kč. Když jsem na něj narazil na Aukru za 3.500,- Kč, nové zabalené v krabičce, od prodejce se kterým mám již několik skušeností, neváhal jsem ani vteřinu a čerpadlo zakoupil.

DSC03300

Jako servisní technik plynových kotlů Protherm znám jak čerpadla Wilo tak Grundfosy. Výrobce je střídavě montoval do kotlů a i topenáři montovali Wila k litinovým kotlům. Několik rachtajících Wil jsem měnil. Wilo má totiž ocelovou hřídel v keramickém uložení. Doposud největší rachot a následně vůli na ložisku jsem viděl na čerpadle u tchána. Po asi pěti letech provozu na původně samotížném systému byla hřídel o milimetr ojetá. Příčina je samozřejmě nedostatečně propláchlý systém, ale zajímavé je, že rachtající čerpadla Wilo se vyskytují i na nových systémech s deskovými radiátory. Naopak Grundfos má keramické nejen uložení, ale i samotnou hřídel. A popravdě dodnes jedou všechny v pohodě. A právě v začátcích plynofikačního boomu v letech 95 – 98 se v kotlích Protherm vyskytovaly Grundfosy a nezřídka byly montovány na staré původně samotížné systémy. Proto jsem se rozhodl pro výrobek Grundfos. Naštěstí mají obě čerpadla stejné zástavbové rozměry, takže by výměna stávajícího obyčejného Wila za elektronický Grundfos neměl být problém.

DSC03844

DSC03845

Zároveň s výměnou čerpadla jsem chtěl elegantněji vyřešit montáž ovládacího termostatu. Rozhodl jsem se umístit ho do krabičky. Po sehnání vhodné krabičky jsem si na ni namaloval potřebné rozměry a termostat přišrouboval na víčko. Protáhl jsem kapiláru průchodkou na boku a zapojil termostat a káblík s koncovkou pro čerpadlo.

DSC03846

DSC03847

DSC03848

DSC03849

Ještě před výměnou jsem čerpadlo Grundfos rozšrouboval, abych ho otočil do potřebné polohy. Při té příležitosti jsem juknul dovnitř. Čerpadlo Grundfos Alpha 2 má totiž proti obyčejnému čerpadlu nejen elektronické řízení, ale i zcela jiný princip motoru. Ve standartním provedení je rotor složen jen z plechů a pomocí rozběhového kondenzátoru a pomocného vinutí vzniká točivé magnetické pole uvádějící rotor do pohybu. V provedení Alpha 2 je rotor s permanentními magnety a elektronika řídí napětí do vinutí statoru. Pokud tomu nerozumíte tak nevadí, podstatné je, že motor Alpha 2 má větší účinnost a tedy při stejných hydraulických parametrech jako obyčejné čerpadlo odebírá polovinu elektrické energie. Nejjednodušeji je to poznat z maximálního příkonu, kdy obyčejné čerpadlo UPS 25-40 má 45W a Alpha 2 25-40 má 22W. Ještě zajímavější ale je, že obyčejné čerpadlo odebírá minimálně 25W na 1. stupeň a Alpha 2 umí jet od 5-ti Wattů. Moje konkrétní čerpadlo je sice Alpha 2 25-60, ale i ono umí jet od 5-ti Wattů, jen má větší maximální tlak a čerpané množství a tomu odpovídající maximální příkon 45W.

DSC03299

DSC03297

DSC03298

Vlastní výměna čerpadla proběhla rychle a bez problémů. Zavřel jsem kuláče před a za čerpadlem a přes sítko vypustil vodu. Při té příležitosti jsem zkontroloval, jestli se něco v sítku za dva roky provozu usadilo. Kromě pár fousů konopí bylo sítko čisté.

DSC03850

DSC03852

Na místo originálně dodávaných gumových těsnění, s kterýma nemám dobré zkušenosti, jsem použil klasické klingeritové. Ostatně udělal to i můj topenář na původním Wile, takže jsem pečlivě očistil dosedací plochy šroubení, nasunul čerpadlo s těsněním a dotáhl převlečné matice. Na levé straně bylo šroubení trochu poteklé, takže jsem si dal záležet a třemi klíči pořádně šroubení dotáhl. Dvěma to nejde, protože se třetí část vždy protočí. Jedná se o pevnou část šroubení, převlečnou matici a čerpadlo. A jelikož mám jen dvě ruce, jeden klíč držel zapřený o stěnu.

DSC03853

Po namontování čerpadla jsem otevřel ventily, chvíli počkal až se čerpadlo zaplaví vodou a pak jsem ho pustil. Na displeji na mě svítil údaj 24W a nastavená rychlost II. Za mírného rachotu se vyhnaly bublinky a po nějaké době bylo čerpadlo potichu.

DSC03855

Hlavní důvod proč jsem se rozhodl pro instalaci čerpadla ale nabyla úspora el. energie. To hlavní co dělá Alphu Alphou je elektronická regulace výkonu podle tlaku. Můžete si vybrat dvě křivky konstantního tlaku (vyšší nebo nižší), dvě křivky proporciálního tlaku, zcela automatický režim AUTOadapt a nebo jeden ze tří výkonových stupňů. Výrobce doporučuje AUTOadapt, ale protože jsem nikde nevyčetl dle jakých parametrů se řídí, tak jsem ho zavrhl. Pro mé účely nejvíce vyhovuje režim proporcionální tlak nižší křivka. Proporcionální tady znamená, že čím jsou termostatické hlavice víc otevřené a proudí větší množství vody čerpadlo zvýší i výstupní tlak. Naopak jak se termostatické hlavice zavírají, tak nejenom že čerpadlo sníží výkon jako u konstantního tlaku, ale jde ještě níž a tento tlak je menší. Funguje to perfektně. Když je topení studené po odstávce (prázdné AKU nádrže) a začnu topit čerpadlo se rozjede i na 20W (odpovídá III na čerpadle UPS 25-40). Postupně snižuje výkon a nakonec zůstane na 6 Wattech.

DSC03863

Podrobné technické údaje od výrobce naleznete na tomto odkazu:

http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS/LiteratureDetail?documentid=96441&litlanguage=CSY&typecode=ALPFAM&appcode=HEATING&pdfid=1112273&language=CSY

Z tohoto katalogu jsem si vytisknul výkonnostní křivky a vložil jsem je do kapsáře, dodaného s čerpadlem. Občas zkouším i jiné křivky a sleduji
parametry dle křivek, ale stále mi vychází nejvhodnější právě křivka PP1 (proporcionální tlak 1).

DSC03864

Příspěvek byl publikován v rubrice 10. topení a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

71 komentářů u „Montáž nového čerpadla Grundfos Alpha 2

 1. Čerpadlo UPEZaujal mne váš nákup čerpadla Grundfos, druhou sezónu provozujeme systém s AKU nádrží a dvěma čerpadly Grundfos – obyč. 25-40 mezi nádrží a kotlem a pak UPE 25-60 na výstupu do domu. Je to vlastně levnější bratr Alphy; také redukuje tlak když se nám pozavírají term. ventily. Myslím si, že pazvuků se úplně nezbavíte – prostě když se zavírá termoventil, tak vlivem užšího průřezu při průtoku vody je to slyšet.
  Super stránky, fandím!!!

 2. Re: čerpadlo UPENe, ne. Opravdu jsme se zbavili všech zvuků z topení! Mám nastavenou PP1 a ta při malým průtoku snižuje výstupní tlak až na minimum. Tlak za čerpadlem tedy není konstantní, ale mění se podle potřeby. Nevím co vše umí čerpadlo UPE, ale mrkněte na odkaz v textu na technický katalog. Jsou tam krásné křivky tlak/průtok a příkon/průtok. Je z něho patrný princip regulace.

 3. oběhové čerpadloZdravím všechny ! Použil jsem též OČ u radíátorů Grunfos Alpha 2 a jsem nadšen ! spotřeba cca 14W / 6-25W / tichý a jenom je slyšet lehounký šum v radiátorech…Žádné rázy a bouchání v systému topení!! Doporučuji všem toto čerpadlo..já ho koupil u www.http://www.protopeni.cz za 3.240kč !! super cena Jinak pro technika: Udělal jsem topení podle Vás /jenom Akku mi leží ještě v garáži /jenom jsem udělal kotlový okruh s TSV1 ventilem a OČ + zpětná klapka..a jsem spokojen.TSV je na 65C , mohl by být i víc a zatím to šlape a určitě ještě vyměním OČ u kotle taky na Grundfos Alpha 2…tam mám klasiku na stupni 2 /cca 50W /, už jenom kvůli spotřebě :)) Honza

 4. samotížDobrý den!,
  je radost potkat někoho kdo přemýšlí. Jelikož jsem se před dvěma lety pustil do (pře)stavby staré

  chalupy, uvědomuju si to dvojnásob. Zásoben nepřeberným množstvím historek o (ne)schopnostech

  současných řemeslníků jsem se rozhodl zatím téměř vše dělat svépomocí, s jasnou výhodou toho, že aspoň

  budu vědět, jak jsem to udělal a proč jsem to tak udělal. Proto díky za Vaše stránky, spoustu

  užitečného jsem se z nich dozvěděl.
  A co jsem se nedozvěděl, se teď ptám:
  Řeším zrovna topení, trochu netradiční; kuchyňský sporák s výměníkem (max 9 kW), AKU (vše v jednom =

  HSK od Regula), pár radiátorů a podlahovka v koupelně. Aku bude na půdě, sporák dole, nabízí se mi tedy

  možnost vést primární okruh (sporák – AKU) samotížně. To bych ale potřeboval vědět, jestli lze zapojit

  trojcestný TSV do samotížného okruhu. Je mi jasné, že standardně ne, ale při takhle malém výkonu

  zdroje, tedy malém průtoku sporákem, by mohlo stačit "decentní přisávání" TSV (při předpokladu ohřevu o

  10°C vzchází asi 0,24 l/s). Nemám ale s TSV zkušenost, proto se ptám, co o tom soudíte.

  A pak ještě jedna drobnost – expanze. Zkusil jsem ji počítat podle návodu na TZB, vyšlo mi snad 120l,

  nějak se mi to nezdálo. Spočítal jsem, o kolik se roztáhne 1000 l vody (zhruba objem našeho topení)

  ohřevem z 10 na 100, vyšlo mi 43 l. A vida, že při více než 1000 l v systému máte expanzi 50 l, říkal

  jsem si, že asi nebudu daleko od správného řešení.(?)

  Ať Vám to pěkně odsejpá!,
  Zdeněk Vilhelm

 5. re:SamotížČistě teoreticky by to mělo fungovat. Dokonce se o možnosti samotížky zmiňuje i výrobce zmíněných ventilů. Osobně bych si to ale rozmyslel. Nejde totiž ani tak o chod zdroj – AKU, ale hlavně o promývání a tedy dostatečném průtoku přes kotel, ve vašem případě sporák. Spíš bych se zaměřil na doporučení výrobce tohoto zařízení. Na jaké teploty může být provozován, jaké potřebuje promývání/minimální průtok atd. U zapojení kotle/krbu s ventilem TSV nebo ládomatem je čerpadlo právě v primárním okruhu kotel – kotel.
  K expanzi bych řekl jen to, že výrobci nedoporučují plnění expanzomatů na víc jak 50% (kam by jste dal vzduch na druhé straně membrány?) a tak je správný váš výpočet roztažnosti vody o cca 50l i výpočet expanze 120l. Já jsem měl 80l expanzi při cca 1200l vody a nestačilo to. Teď mám 2x 80l a i při nahřívání nádrží na 110°C mi to stačí.

 6. SamotížAa!, fuj, stydím se, že mi to nedošlo s tou expanzí. Vše tedy sedí. Co se TSV a samotíže týče, to je pro mě úplně nová informace, že s tím výrobce počítá. Na webech jsem to nevyšťoural. Provozní teplotu kamen jsem našel, ale požadavky na minimální průtok výměníkem kamen výrobce neuvádí (a to nejen v nezdařeném českém překladu, ale ani v italském originálu). To je důležité z hlediska tepelného, nebo aby se tam neusazoval kal a pod.?
  Díky za nápovědu,
  Zdeněk Vilhelm

 7. čerpadloDěkuji za tyto stránky, právě řeším rekonstrukci kotelny a jsem již rozhodnutý pro čerpadla Alpha 2.

 8. Grundfos Alpha 2Mohl by někdo zmínit takovou "samozřejmost" u Alphy 2 – jak se nastavují žádané parametry ?
  Všude údaj: je automatické, a oslovení podavači (prodavači) se také nechtěli svěřit …Díky.
  K článku – nezasloužil by MIX regulaci?
  Termostat – kutilsky proč ne, ale za 450,- je kapilárový T. v pěkném krytí.

  Díky

 9. Re:FrantaKromě toho že jsem to popsal v článku, tak není nic snažšího, než si kliknout na odkaz výše uvedený. Od strany 10 jsou tam popsány jednotlivé křivky. Výběr funkce čerpadla se provádí mačkáním jediného tlačítka "Velká šipka" a vybraná funkce svítí. Čerpadlo pak funguje podle vybrané funkce.
  I-III stálý el. výkon – tlak a průtok dle grafu a odporu topné soustavy – jako obyčejné čerpadlo jen s větší účinností.
  AUTO Adapt – samo se řídí podle programu výrobce, nikdo přesně neví jak pojede.
  PP1 a PP2 – Proporcionální tlak. Podle odporu topné soustavy mění el. příkon a snaží se kopírovat křivku. Při nízkém průtoku sníží i tlak a naopak.
  CP1 a CP2 – Konstantní tlak. Podle odporu topné soustavy mění el. příkon a snaží se kopírovat křivku. Udržuje konstantní tlak při nízkém i vysokém průtoku.
  Odpor soustavy se mění podle otevření termostatických hlavic. Hlavice zavřené = velký odpor, malý průtok. Hlavice otevřené = malý odpor, velký průtok.
  Na digitálním displeji píše skutečný příkon. V grafu P/Q si můžete najít podle zadané křivky jaký je průtok a v druhém grafu H/Q si odečtete opět podle zadané křivky jaký je dynamický tlak za čerpadlem.
  Uf.
  Mix by si zasloužil regulaci, ale jsem jako ten dědeček co měnil a měnil až vyměnil. Přesto že se zabývám montážemi regulací na kotelny, tak mi doma jedna hooooooodně dobrá a hooooodně drahá leží, ale néni nikdo kdo by ji namontoval a naprogramoval. Možná časem.
  Termostat kutilsky proto, protože mi tento ležel doma. Už ta krabička je pokrok :-).
  Mimochadem já ten příložný v pěkné oranžové krabičce s vývodkou dodávám zákazníkům za 350,-, a že jsem jich už namontoval!

 10. čerpadloOhledně rázů a pazvuků bych se rád, jestli stačí vyměnit jen čerpadlo ve stupačkach nebo musím i kotlové a bojlerove?

 11. Re:čerpadloZ vašeho dotazu to vypadá, jako že se jedná o rozsáhlejší topný systém.
  U rázů a pazvuků záleží na příčině, pak lze hledat řešení. Za vše čerpadlo nemůže, takže by se vám mohlo stát, že výměna čerpadla nepomůže. Pozvěte si nějakého zkušeného topenáře, ať si to poslechne a pak s ním hledejte řešení.

 12. Já jsem teprve před realizací kotelny, takže jsem před otázkou jestli preventivně osadit toto čerpadlo nebo stačí obyčejné. Budu tam mít čerpadla tři, do radiátorů, do kotle a do bojleru, a to už se prodraží.

 13. nádržeDobrý den mohl by jste mi poradit s nádržemi?respektive se vstupy?mám vybránu tuto http://akumulacni-nadrz.cz…0v.png výstupy mi vyhovují líbí se miten horní vstup prodloužený pod víko nádrže a nebudu muset vařit přírubu6/4 pro el. těleso, ale výpočtem jsem zjistil obsah 938litru.
  kdežto tato má 977litru cena je uplně stejná s tou první,ale ty vývody jsou jinak a budu muset udelat vstup pro el.těleso.
  http://akumulacni-nadrz.cz…0v.png
  otázkou je mít víc vody na akumulaci o 80 litru(budou2)ale aby to pak nebylo jedno když nebude horní vstup vyveden uvnitř pod to víko?
  Děkuji Cimrman

 14. Re:nádržePrvní nádrž bude rozhodně lepší. Ani nejde o nejvyšší boční připojení které má vevnitř ohlou trubku, ale já bych využil vrchní 5/4" vývod ve víku a ten nejnižší, který je taky až ve víku. Reálně využitelný objem tak bude u obou zhruba stejný.
  Mimochodem 1 a 1/2" je to samé jako 6/4", takže ta druhá má všechny vývody pro el. patronu, nebo přívody/odvody.

 15. nádržeDíky za odpověd,myslel jsem že u té trubky pod víko která je značená 1 1/2 a je u ní přípoj G 5/4 žeto je to samé a patronu tam nedostanu.
  Někde při čtení fora fora tzb jsem narazil na to aby přípoje nebyli naproti sobě a nevytvářelo se proti sobě proudění že by pak mohl být problém s ukládáním tepla,proto se mi líbila ta zahnutá trubka pod víko,ale asi v těhle pruměrech to nehrozí tak to udělám jako vy a objednám ten první typ.
  Mohl bych ještě pár nejasností,možná zbytečné otázky ale mám zapojení od dvou návrhářu trošku se liší v detailech, rádši se ale zeptám,abych věděl přesně co a jak a neskončil jako po první návštěvě topenářu,kdy ne a ne pořádně teplo z kotle dostat při studeném systému(provoz bez čerpadla na primáru, na samotíž odbočka hned z výstupu kotle a bungalov)
  Takže,dvě nadrže po kubíku,kotel dřevoplyn agromechanika 23kw boiler kombi 200litru,zapojení skoro jako máte vy akorát odbočka do sekundáru ještě před nádržemi,tam mám už čerpadlo za současným 4cestákem do radiátoru tak to tam nechám(to čerpadlo),nebo proč ho máte na vratce z radiátoru?Navrhaři oba mi ho dali na topnou do radiátoru.
  expanze mezi vratku nádrží a z domu jak píšete,dál se mi rozchází ve zpětných klapkách,jeden návrh jen jednu na výstup z kotle a druhý návrh na vstupu do kotle za čerpadlo a na sekundár za čerpadlo.
  Oba shodně do sekundáru vnitřní pruměr dn25 a primár dn32,pokud budu dělat ten okruh kotel-nádrž v tom pruměru vstupu 5/4 už není nutné dělat takový sběrač jako tam máte vy?jen to připojíme tím pruměrem 5/4?
  Dále před kotlem tento termostatický ventil taconova mt52- 252.6004.104
  http://www.ostaco.cz…ntily_cz.pdf
  Už ho mám koupený a trošku mě zaráží na vstupech jsem změřil vnitřní pruměr 25mm a na výstupu mixu do kotle 18mm.Stačí to mixovat?

  Spínání kotlového čerpadla je nejlepší podle spalin? tak jímka za kotel na komín,termostat a vypínaci a spínaci teplota plus mínus 140stupnu?

  Ta akumulačkačka s el. patronou musí mít svuj pojištovací ventil?Jsem někde zas něco četl.

  Myslíte že je realný když zatopím do dvou kubíku akumulačky pořádně izolovaných(30cm) a kombi boileru 200litr. vzdáleného 3metry a následně akumulační nádrže ho budou dobíjet jen na 60stupnu je reálné aby mi TUV vydrželo skoro na týden? Jsme tři,tedy zatím 2 a žádný kachny.
  Nebo ještě jinak,bylo by lepší vzít do těch nádrží výměník pro prutočný ohřev TUV,byl by to velký rozdíl v činnosti?Boiler už mám a dávat dalších deset tisíc navíc za vlnovcový výměník do nádrže(a to jen do jedné) se mi moc nechce,a s výměníkem v jedné nádrži bych v létě stejně druhou asi zavřel a pak to asi vyjde nastejno.
  Radši to posobě snad ani nebudu číst:-))
  Díky za názory

 16. nádržePíšu hrozně utržkovitě,a musím si vyčinit, jsem přehlédl ještě jeden článek s diskuzí a prolezl jsem to tady skrz nazkrz a nášel skoro vše ohledně připojení.Tak bych zužil svuj dotaz pouze na duvod jestli je,připojení čerpadla do radiátoru na studenou ze systému,jak se vám zamlouvá ten termostatický ventil,a kam by jste dal všude zpětné klapky.Ted už to vypadá líp.
  Děkuji

 17. Re: cimrmanTak ten váš ventil je dobrý tak na míchání TUV, ale né na topení!
  Zkuste mrknout na http://www.esbe.cz…ci_ventily.pdf , ale typ ventilu a celou hydrauliku by měl navrhnout projektant. Pokud vám projektant navrhl výše uvedený ventil (Taconova MT 52), tak radši změňte projektanta.
  Jediná zpětná klapka v systému je na zpátečce u kotle a kolem je obchvat z termoventilu s čerpadlem. Pokud bude boiler nabíjený čerpadlem z AKU, tak tam je zpětná klapka standart.
  Na vstupu do otopné soustavy preferuji třícestný ventil, zabrání nežádoucímu proudění oproti čtyřcesťáku.
  Pokud je v AKU elektropatrona, musí být jištění!!! Nejjednodužší je koupit topné těleso s termostatem. Má to v sobě provozní i havarijní termostat. Třeba toto: http://www.regulus.cz…lavici.html

 18. nádržeKotelnu ted při umístování nádrží komletně předělám,zapojení jako máte vy podle atmosu a i myslím nádrže podle Tielchman.
  Návrhy mám od dvou projektantu v podstatě shodné,akorát první mi udělal místo laddomatu třícestný ventil se servopohonem,ale to se mi moc nechce je to dražší,a druhý z fora TZB od p.říhy
  kde mi navrhl ten MT52,že je na TUV jsem neřešil je k tomu napsáno univerzální a snad ví co dělá když má Megastránky,po rozbalení z krabičky mě překvapila čistá šíře výstupu mixu 18mm,když okruh nádrže-kotel shodně navrhli v čistém vnitřním pruměru 32mm to je 35měd?
  Tak asi vyberu jiný, rovnou taky asi kolem těch 78 stupnu na otvírání.

 19. K tomu ventilu. No zkuste si přečíst jen návod a uvidíte, že tam nikde není o topení ani zmínka. Pak se podívejte na Kvs, což přímo souvisí s dimenzí ventilu.
  Na TZB info je pár zarputilých rádoby odborníků, kteří mají čas sedět u počítače a rozdávají rozumy. Je to stejné, jako když jsem tam vedl debatu o tom, že podlahovka nelze řídit pokojovým termostatem a ani na řízení vybíjení AKU to není nejšťastnější řešení. Po dlouhém názorovém střetu vyšlo na jevo, že to má doma, ale na třícesťáku má nastaven doraz a vyladěné průtoky. Takže nikde jinde než na dané instalaci a za manuálních korekcí to nefunguje. Přesto daná osoba stále všude na TZB trousí, že není potřeba ekviterma a stačí pokojový termostat, že mu to tak doma funguje už xx let. Diskusi tam nikdo nemoderuje, takže tam plácá kdo si usmyslí. Proto jsem tam přestal přispívat. Asi tak.
  Samozřejmě že třícesťák s pohonem lze také použít, ale proč to dělat složitě (a draze), když to jde i jednoduše. Znovu opakuji jako již mnohokráte, neztrácejte čas brouzdáním po internetu ve snaze postavit si to sám a radši najděte schopného projektanta. Nakonec by jste si mohl doma sestrojit jadernou elektrárnu.

 20. Re: nádržeZkuste se mrknout na grafy v mém odkazu ESBE. Podle výkonu kotle, požadovaného delta T a daného kvs vám vyjde hydraulický výkon čerpadla. To je práce projektanta, posoudit a spočítat hydrauliku. Řada VTC300 se mi zdá novější a vhodnější, určená pro kotle do 30kW, VTC500 je starší, ale má podstatně větší kvs a tedy menší odpor a je vhodná pro podstatně větší výkony.
  P.S.: Nejsem projektant 🙂

 21. nadržeUvidím,za někým zajdu.
  Hledal jsem graf pro Ladomat co tam máte abych koukl na vaše Kvs s grafem,a s překvapením zjistil že to není přímo výrobek atmosu,tady stránky
  http://www.laddomat.eu…mp;lang=en
  Počítám že ten ladomat co máte je s větším prutokem než VTC300 a jede vám bez problému, a nacpou vám ho i k 15kw kotli,tak ten větší bude bez problému.Díky

 22. Re:To jste na omylu. Kvs ladomatu nevím, ale je tam šedesátka čerpadlo a jede mi na dvojku. Pokud bych tam měl VTC300 stačila by čtyřicítka. Samostatné ventily mají lepší kvs, ladomat hřeší na kompaktní rozměry a vše v jednom.

 23. 5,11,2010Myslím, že vtc500 bude postačující i do instalací s menším kvs, stačí mezi armaturu dát ventil a vyladit průtok, pořád je to lepší, než dát ladomat s 15 kvs ke krb. vložce 10kw a 80l expanzi k 1500l aku, jako tady místní echt topenáři a ještě si naúčtovat přes 400tis za topení, které ani po dvou letech co tam jezdí nefunguje.
  Alphy 2 jsou výborná čerpadla, běží i na obyč UPS od PC, díky frekv.řízení a tak není potřeba kupovat drahé upsky pro topení atd. Uvidíme, jak dlouho vydrží, doufám, že jako staré ups

 24. Myslím, že je zbytečné dávat VTC 500, který je cca o 300,-Kč dražší a pak ho škrtit dalším ventilem za další peníze, když postačuje bohatě VTC 300. Je modernější, celomosazný, levnější a vyhovující. Jinak proti gustu žádný dišputát.
  Ad Grundfos alpha 2 není co dodat. Je prostě skfělééééé.

 25. Grunfos Alpha 2Zdravím, přemýšlel jsem o výměně stávajícího čerpadla Grunfos s ručním přepínáním otáček za toto nové Grunfos Alpha . Pročetl jsem si o něm info a stejně bych potřeboval poradit. Má někdo více zkušeností?
  Jak čerpadlo pozná rozdíl teplot (asi 10 °C) v jakém teplotním rozmezí? Od 35°C do 90 °C, pokud je změn více, která je ta snížená? Co provede čerpadlo po vypnutí napájení? Jaký druh provozu spustí při obnovení napájení? Třeba mně "REGO" zapne plyn. kotel , při 72 °C sepne oběhové čerpadlo, při 65 °C vypne , potom takto topí dle "REGA". Po ukončení topení vypne čerpadlo při ochlazení na 62 °C . Toto dělá topení třeba i 5 x denně. Z toho bude asi toto čerpadlo zmatené, když pořebuje na "učení provozu " iněkolik dní. Já bych třeba potřeboval, aby při natápění topné soustavy z 20 °C běželo jen tak, aby nemuselo vapínat a neochladilo tak kotel .Postupně, jak by se začala vracet teplejší vody zpátečkou by mohlo přidávat . Potom by mělo běžet tak ,aby se natápěly místnosti a později, až začnou zavírat termohlavice zase snížit otáčky až do vypnutí topení .
  Děkuji za případnou radu.
  Adam

 26. Re:adam hájekMohu poradit v tom, že při vypnutí napájení si čerpadlo pamatuje poslední režim a po obnovení napájení pokračuje ve stejném režimu.
  Jinak mám dojem, že noční útlum, reagující na pokles teploty funguje jen na topné větvi a nevím jak přesně.

 27. Grunfos Alpha 2Ano, nikde jsem nenašel a nezjistil, jak to přesně pracuje, ani na AQUA THERMU mi to jejich zaměstnanec nebyl schopen vysvětlit . Proto ten dotaz na Vás , děkuji.
  Adam

 28. Re: JORIMůžu jen doporučit. Kromě úspory elektřiny se přispůsobí čerpadlo i topnému systému. Při ohřevu teplé vody se rozjede na vyšší výkon (malý odpor smyčky) a do topení si bude regulovat výkon podle počtu otevřených radiátorů. Doporučuji nastavit na čerpadlo PP2.

 29. Mám starou, ale stále funkční Destilu. Uvažuji o obnově za atmosferického Panthera 12 KOOB… Jaký je Váš názor jako servisního technika na kvalitu a provedení tohoto typu. Nyní avizují verzi 19. Děkuji.

 30. Re:pantarJelikož již několik let oficiálně servisáka nedělám, nebudu se k novým kotlům vyjadřovat.
  Fakta: Protherm je Vailant group
  Od verze 10 byly všechny změny pro snížení ceny kotlů (hořák, výměník, náhrada plastovými díly za mosazné…)
  Bohužel to tak dělá většina výrobců (nejen kotlů).

 31. alpha2 a podlahovkaJe Alpha2 vhodna aj pre podlahovku? Umoznuje nastavenie na cerpadle konstantny tlak a nie prispôsobovanie sa podla tlaku?

 32. Re:Alpha 2 a podlahovkaAno, má i 2 úrovně konstantního tlaku nebo 3 klasické rychlosti. Je to ale jedno, protože u podlahovky je průtok konstantní, nemění se odpor soustavy, nejsou žádné termohlavice a podobně.
  Právě u podlahovky, kde se dává silnější čerpadlo pro dostatečné množství protékající vody, se nejvíce projeví úspora na elektřině.

 33. Re:Alpha 2 a podlahovkaTak to si ma potesil, lebo na TZB-info ma zneistili ze nieje vhodne prave kvoli tomu regulovaniu tlaku, ale nakoniec diskusia sa zvrhla niekam uplne inde, ved to asi poznas. Na trh sa dstalo este jedno taketo cepradlo wilo stratos pico, vizera tiez zaujimavo, mas aj stym neaku osobnu skusenost?

 34. Re: opět peter II.Jak už jsem taky někde psal, tak na TZB Info tu diskusi nikdo nemoderuje, takže si tam může napsat kdo chce co chce. Proto jsem tam přestal přispívat, neboť nemám nervy ani čas se tam hádat s některýma individuama a vysvětlovat jim základní zákonitosti a pravidla. Každé topení je originál a i když budeš mít to samé co soused, tak se to může chovat, nebo dokonce i fungovat jinak! Proto jsou skušenosti určitých lidí, kteří mají skušenost jen s tím svým systémem, k ničemu.
  Vždycky mě přivede k úsměvu věta "mám úplně to stejné. Akorát tam nemám to či ono".
  S Wilem Stratos skušenost nemám.

 35. Alpha2 ?Dobrý večer,
  máme patrový dům a v něm samotížné topení se dvěmi větvemi, kde jsou ještě litinové radiatory s klasickými ventily, a kotel se musí držet minimalně na 60, aby to alespoň nějak topilo a stejně radiatory nehřejí po celé ploše. Spousta znamých mi říkala, ať tam dám čerpadlo a bude klid. Tak jsem právě narazil na alpha2. Pořád přemýšlím, jestli jso funkce tohoto čerpadla pro tuto soustavu přínosem, nebo jestli by stačilo neřízené. Děkuji mnohokáte za odpověď

 36. Re: DádaStačilo by i neřízené. Ale spočítejte si kolik vám sežere obyčejné čerpadlo elektřiny za rok (40-60w x hodiny za den x 222dnů x cena za 1kWh : 1000). Alpha sežere čtvrtinu až polovinu. Podělte si rozdíl v ceně (2000,-Kč) a máte návratnost.
  Při přerušovaném ručním topení se vám to vrátí cca za pět let.
  Při ostatních polo nebo automatických provozech dřív.

 37. Alpha2Dobrý večer,
  mnohokráte děkuji za odpověď. Ještě jsem se zapoměl zeptat jestli bude rozdíl v ohřevu výrazně znatelný, když připojim čerpadlo a myslím, že je v topení hodně vody při pohledu na sílu potrubí, a tak nevím jestli bude stačit 25-45 nebo raději 25-60. Kotel je v přízemí.
  Děkuji

 38. Re:Dáda2Velké množství vody v topném systému má vliv pouze na setrvačnost. Pokud trubky vedou ve vytápěných prostorech a v nevytápěných jsou izolovány, tak veškeré ztráty zůstanou v domě.
  Samotížný topný systém s velkými dimenzemi potrubí má minimální odpor a tudíž by měla stačit slabší 40-tka.

 39. Dobrý večer,
  ještě jsem se chtěl zeptat jakou roli hraje výtlačná výška čerpadla. Pár lidí říká, že žádnou, protože je to uzavřený okruh a čerpadlo vodu jen posunuje. Kotel mame v přízemí, a vedou k němu dvoucoulové truby, do kterých ústí dva okruhy.Horní hrana radiatoru v patře je přesně 4 metry a expanzní nádoba je na půdě. Koupil jsem tedy alphu 2 25-40 a nevím jestli to teda stačí nebo ji vyměnit za 60-tku, než ho uvedu do provozu.
  Mnohokráte děkuji za odpověď

 40. alpha2Tak uz jsem klidnejší. Byl jsem u našich a ti mají taky grundfose 25-40. Je nastaven na dvojku a v klidu to dá až ze sklepa.

 41. alpha2 a komexthermDobrý den,
  potřeboval bych vědět jak se bude chovat alpha2 v topení, které je regulováno komexthermem RVT052. Plynový kotel KPZE25 byl instalován přes čtyřcestný směšovač poháněný servomotorem řízeným jednotkou komextherm, do stávajícího samotížného oběhu. Pro zlepšení cirkulace topné vody je již devatenáctou sezonu použito čerpadlo grundfos UPS25-40 zapnuté na druhou rychlost. Poslední dobou pozoruji, že se zvýšila hlučnost čerpadla a snížil se i výkon což se projevilo na nejvzdálenějším radiátoru (zpodní část chladná). Toto se odstraní zapnutím čerpadla na třetí rychlost. Tímto topením vytápím jednopatrový R.D. Kotel umístěn v suterénu R.D výškový rozdíl je asi 8 metrů. Radiátory jsou litinové a kohouty klasické, celkový obsah vody přesahuje 300 litrů. Chtěl bych vědět jestli popisovaný nedostatek odstraním výměnou čerpadla za alphu2, a dále jestli toto čerpadlo mohu vypínat, protože mimo topnou sezonu ohřívám pomocí plynového kotle TUV v kombinovaném bojleru a nepotřebuji aby mi obíhala studená voda v topení. Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu.

 42. alpha 2Ahoj mám taky čerstvě alphu 2 u teplovodního systému.vložka 19kw,nízkopodlažní domek.topím zatím na II CCA 14W,ale nevytáhne mi podlahovku v koupelně,na wc je to v poho.poradíte co stím,jak lepe nastavit atd.zloušel jsem i III cca 22W ale stejně nic,je to odvzdušněné.jinak jsou v baráku radiátory,ale klasické hlavice,ne termostatické,čerpadlo ja na zpátečně,je udělán trojcestný ventil.díky Petr

 43. Re: alpha 2 petrTo už není problém čerpadla, ale vyvážení a zaregulování topné soustavy. Pokud máte jen obyčejné hlavice, záleží co je pod nima. Tedy jestli jsou tam nové nízkozdvihové ventily, nebo ještě nějaké staré. A i ty staré šly naregulovat ve třech stupních. Já osobně jsem proti pseudo podlahovkám různě napojených na zpátečky radiátorů, nebo dokonce paralelně k žebříku, ale bez samostatného čerpadla. Pak je to vždy sázka do loterie jestli to bude fungovat, případně jak. Problém může být už samotné zapojení a možná to ani nepůjde pořádně zaregulovat, aby to fungovalo tak jak má. Doporučuji reklamovat u toho kdo to montoval, případně kdo to projektoval. Technik

 44. Zdravím, mám taky alphu 2 a musí být vysloveně na zpátečce ?Protože mi ji tam topenáři nainstalovali, po čase jsem narazil na topenáře a říkal , že se alpha s autoadaptem je v podstatě na zpátečce nefunkční a obrázek zapojení grundfosu tomu i odpovídá.Zapojují to topenáři vubec jak mají, nebo čerpadla hazejí automaticky na zpátečku ? Předem děkuji za vyčerpávající odpověď

  • Alpha2 má několik režimů provozu. Pokud chcete využívat autoAdapt, tak musí být na topné a topný systém by měl být řízen ekvitermně s časovým snížením teploty pro noční režim. Nikde jsem ale nezjistil jak režim AutoAdapt pracuje a ani výrobce mi neposkytl uspokojivou odpověď. Dokonce se na trhu objevila levnější verzeAlphy2, která má všechny režimy kromě AutoAdapt.
   Takže já doporučuji montáž na zpátečku (menší tepelné namáhání od topné vody) a využití jednoho z režimů konstantní tlak, nebo proporcionální tlak. V těchto režimech upravuje elektronika výkon čerpadla podle potřeby a reaguje na otevírání/uzavírání termostatických hlavic na radiátorech.

 45. nevím jak zapojit čerpadlo, měl jsem willo a teď jsem zakoupil grundfos. willo mělo dva kabely a nový grundfos tři

  • Vaše slova jen potvrzují důraz výrobce v návodu k čerpadlu, že by ho měl zapojit elektrikář s platnou vyhláškou 50. Pro elektrikáře by to neměl být problém, jinak by se neměl považovat za elektrikáře.

 46. Prosím o info, jestli se dá někde na této zajímavé diskuzi zjistit informace o zajištění čerpadla proti výpadku el. energie. Nikde výše jsem to nečetl. Potřebuji poradit. Krbová kamna s výměníkem. 22 kw. Čerpadlo Grundfos 2 Alpha. Díky Tonda

 47. Dobrý den, řeším záložní zdroj pro čerpadlo Grundfos Alpha 2L. Je možné ho napájet zdrojem (odkaz pro Tondu výše), když nemá hladkou sinusoidu? Má hranatý průběh a u grundfosu jsem se to nikde nedočetl… Díky za radu- Milan

  • Dobrý den, Výše uvedený zdroj dává tzv. modifikovanou sinusovku, což se blíží klasické sinusovce víc, než obyčejný obdelník u levnějších zdrojů. Podle mně je ale v čerpadle Alpha 2 malý frekvenční měnič a pak by mělo být jedno, co z náhradního zdroje jde. Nicméně kombinaci výše uvedeného náhradního zdroje a čerpadla Alpha2 mám vyzkoušené a mohu doporučit.

   • Dobrý deň
    Mal by som malú otázočku,mám čerpadlo alpha2,a skúšal som náhradný zdroj,(čistý sínus.)Ale čerpadlo není schopné sa pod týmto náhr. zdrojom zapnúť.Mohol by som Vás poprosiť o presný typ zdroja,ktorý máte vyskúšaný?Ten link už neni funkčný.
    Ďakujem.

    • Mně tedy odkaz funguje. Sice není přímo na daný náhradní zdroj, ale v menu toho prodejce moc dalších variant není. Zkuste do vyhledávače zadat Carspa UPS 600. Prodává ho spousta internetových prodejců.

 48. Mám topení na samotíž, ale některé níže položené radiátory hřejí až při teplotě na kotli 80 až 90 stupňů. Chtěl bych do oběhu vsadit čerpadlo, ale nevím, jestli při výpadku energie bude toto samotíží protlačeno. Děkuji za odpověď případně radu.

  • Dobrý den, pokud chcete zachovat funkční samotíž, není nic jednoduššího, než nechat vsadit do trubky kulový kohout patřičné dimenze a kolem něj obchvat z např. 3/4″ trubky s čerpadlem. Při provozu na čerpadlo bude velký kohout zavřený a při výpadku elektriky ho otevřete a začne fungovat samotíž jako dosud. Ventil a čerpadlo může být svisle či vodorovně, na topné i na zpátečce. Je to jedno. Před čerpadlo doporučuji nechat osadit filtr a před i za kulové kohouty. Topenář by měl vědět co a jak, je to běžná triviální úprava.

 49. Dobrý den,narazil jsem na Váš článek a jelikož mám dvě Alpha2L čerpadla (bez AutoAdapt a displeje), chtěl bych se zeptat, jaké by mělo být optimální nastavení.
  Systém je kotel Carbo26 zapojen dle doporučení výrobce s nabíjením bojleru, 4c ventil a regulace RENES01. 1. čerpadlo je na kotlovém okruhu kde je připojen i bojler. 2. pak na topném okruhu – topná větev. Systém je napojen na původní litinu a kdysi samotíž a jsou tam termohlavice. Dokážete z tohoto popisu navrhnout jaké nastavení bude ideální pro 1. a 2. čerpadlo z rozsahu I,II,II nebo PP1, PP2, CP1, CP2? Nyní mám 1. na PP2 a 2. na CP2.

  • Dobrý den, protože neznám přesně zapojení a dimenze vašeho systému, tak Vám nemohu přesně odpovědět. Nastavení výkonů čerpadel bývá záležitostí topné zkoušky při uvádění do provozu, kdy se zohledňují teplotní spády. Obecně bych ale doporučil na primárním okruhu CP – konstantní výtlak a do topného systému PP – proporciální tlak, tedy při studeném domě a otevřených termohlavicích větší tlak a po nahřátí a přivření hlavic nižší tlak.

 50. Tak především: nějaké topenářské sítko neumí a nikdy neumělo zachytit tzb. magnetit, což jsou kaly vzniklé oxydací vnitřku topení. Oxydace vnitřků topení je docela dlouhé téma, nyní jen k čerpadlu: bez magnetického kalového filtru se sítkem vám svinčík z topení zničí i čerpadlo značky třeba Mercedes nebo Ferrari. A nejen čerpadlo, ale všechno, s čím přijde do styku, něco dříve, něco později. Ty vaše jakoby vámi až popisované nekvalitní Grundfosy za dnes již pár korun jedou v čisté vodě naprosto bezproblémově.
  Při každém servisu je nutné čerpadlo rozdělat – spíše však rozmlátit nějakou tyčinkou a kladivem, jak tam kaly všechno zadělaly – a jeho vnitřek vyčistit. (Nejen) pak se stane s topením zázrak. Voda totiž prochází přes čerpadlo, vnitřkem jeho rotoru, který je silný magnet a všechny magnetické kaly pocházející z ocelových součástek topení se tam spolehlivě lepí, aniž je topenářské sítko dokáže zachytit. To se ani nebavím o tom jak vypadá trojcesťák atd. atd. Dávat někam (na žumpu v topení z 99%) drahé nové věci umí i Jenovéfa Husibrková, ale udržet ve službě levné a spolehlivé, to už chce myšlení a učení se.

  • Vážený pane, dovolím si s Vámi nesouhlasit.
   Ano, v topném systému se tvoří tzv. magnetit, zanáší všechno možné a způsobuje spoustu problémů v plynových kotlích (a nejen tam) a nedokáže ho zachytit obyčejné sítko. To je docel známý fakt, zvláště omílaný v poslední době při masivní instalaci úžasných kondenzačních kotlů.

   Stojím si ale za tím, že v čerpadlech Wilo způsobují nečistoty opotřebení hřídele a čerpadla Grundfos tímto neduhem netrpí. Měnil jsem již spoustu čerpadel Wilo za nová a po demontáži bylo jasně vidět opotřebení hřídele, které vede k jeho hlučnému provozu a v nejhorším případě až k prodření nerezového pouzdra a tekoucí vodě z těla čerpadla. Občas se čerpadlo i zanese a zalepí, ale není to tak častý jev a dá se vyčistit.

   Díval jsem se na Vaše stránky, a nevím, kdo Vám šlápl na kuří oko, že jste tak agresivní. Dělám taky servis kotlů, už víc jak dvacet let. Nemontuji a setkávám se taky s různými hrůzami. Oživuji již odepsané kotle a také bojuji proti rčení, že po deseti letech se musí kotel vyměnit. Přesto se chovám slušně a nesnažím se nad nikoho povyšovat.

 51. Dobrý den, prosím vás, jaké byste doporučoval nastavení na dvojici čerpadel grundfos (stará) alpha z tohoto článku. Mám peleťák s aku-nádrží. Jedno čerpadlo na nabíjení do akumulačky (bez serva), druhé čerpadlo se servem ovládající 3-cestný směšovací ventil na okruhu z akumulačky do radiátorů.

  První alpha (kotel – aku) provozuji na III.
  Druhá alpha (aku – systém) provozuji na PP2.

  Ale jist si tím nejsem.

  Děkuji za radu, Vladimír

  • Dobrý den,

   předpokládám že máte vše správně zapojené a nevynechal jste termoventil na zpátečce u kotle. Čerpadla máte nastavené v podstatě správně. U kotle konstantní otáčky, kdy rychlost by měla být taková, aby mezi zpátečkou a výstupem z kotle bylo cca 10°C rozdíl teplot a do topného systému za směšovacím ventilem proporcionální řízení tlaku a to tak nízké, aby ještě topil i ten nejposlednější radiátor. Někdy stačí i PP1.

   • Děkuji, u tohoto nastavení jsem zůstal po 2 letech zkoušení, funguje mi nejlépe. Při instalaci kotle mi totiž topenáři všude nechali auto-adapt a nebyli schopni vysvětlit jednotlivá nastavení čerpadla.
    Vl.

 52. Dobrý den,
  navážu na otázky ohledně vhodného režimu čerpadla ALPHA2 L pro původně samotížnou soustavu, velké dimenze potrubí, litinové radiátory, bez regulačních ventilů, u všech radiátorů téměř vždy otevřeny naplno. V takové soustavě je vůbec nějaký rozdíl, pokud bude čerpadlo pracovat v režimu PP, CP nebo konst. otáčky? Pokud chápu char. křivky správně, tak při CP a PP při vysokém průtoku vody nakonec čerpadlo skončí v plném výkonu. Z hlediska spotřeby el. energie čerpadlem nebude pak výhodnější raději nastavit režim I nebo II? Orientačně podle „šumění“ čerpadla mi připadá, že při obou stupních CP, PP jede na plný výkon jako při III (nemám variantu s displejem, takže okamžitý příkon nevím).

  Změní se nějak situace v případě, když je toto čerpadlo v sekundárním okruhu za elektronicky ovládaným 4c. směšovačem? (automatický kotel Kovarson Gekon, řídící jednotka SPARK hlídající teplotu topné vody a zpátečky). V primárním okruhu je na zpátečce druhý Grundfos ALPHA2 L, prozatím bez nahřívání TUV (ale do budoucna bude). Dle doporučení výše v režimu CP.

  Pokud zůstane jedno čerpadlo v konst. otáčkách a druhé CP, nebudou se navzájem nějak „přetlačovat“?

  Děkuji za rady a postřehy, případně vyvrácení mých domněnek

  • V topném systému konstruovaném na samotíž (velké dimenze potrubí, minimální odpory ventilů u radiátorů, velký objem vody) má systém tak malý odpor, že čerpadlo není schopné vytvořit nějaký tlak a tak křivky CP ani PP nefungují. Zde doporučuji jen II nebo spíš I. Výkon nastavit podle rozdílu teplot min 10°C max 20°C.
   Obecně je lepší topit na nižší teplotu topné vody ale s dostatečným průtokem a tomu odpovídajícímu rozdílu teplot cca 10°C. Vyhovuje to většíně zdrojů tepla.
   V primárním okruhu by naopak měla být nastavená konstantní rychlost skoro vždy. Záleží samozřejmě na topenářském zapojení kotle a dalších komponent. Dvě čerpadla (zdroj – spotřeba) by vždy měla být oddělena vyrovnávačem tlaků aby se nepřetlačovala. Např. u plynových kotlů minimálně anuloidem u kotlů na tuhá paliva akumulační nádrží.
   Samostatnou kapitolou jsou zapojení plechových automatických kotlů (ochrana proti nízkoteplotní korozi) přes čtyřcestný ventil. Zde by v primáru mělo být silné potrubí pro samotížný okruh s vysokými teplotami cca 70/50°C bez čerpadla a za směšovacím ventilem čerpadlo s nižšími teplotami (viz. výše). Dvě čerpadla jsou nesmysl. Termoventil je nesmysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *