Vzduchotechnika

Jelikož jsem dostal obsáhlý dotaz ohledně vzduchotechniky zkusím se o ní trochu rozepsat.

Na úvod chci podotknout, že v našem domečku doposud nemáme nainstalovanou vzduchotechnickou jednotku. Přesto již máme zkušenosti s větráním. Příspěvek o instalaci a fotečky najdete zde:

https://technik.blokuje.cz/553706-vzt-montaz-potrubi.php

Dosavadní praxe je taková, že větráme minimálně a to oknem, ale mám nainstalovaný ventilátor do odtahového potrubí z WC a koupelny. Bez tohoto prvotního kroku byl problém se zvýšenou vlhkostí a nedostatečným provětráním domečku. Po nainstalování ventilátoru a napojení přes časové relé na světlo z WC je situace podstatně lepší. Ventilátor zapíná téměř okamžitě po rožnutí na WC a doběh je cca 40 minut. Přitom vzduch teče od vchodových dveří na schodišti do sklepa, přes díru do spížky, pod dveřmi do kuchyně dále do chodby a přes koupelnu do potrubí, které je na půdě napojené na nevyužitý komín pro krb.

Čím je venku větší zima, tím se více ochlazuje spíška a dále část kuchyně a chodba. Na chodbě se při topení vzduch ohřeje a jde do koupelny. Takto udržuji přijatelnou teplotu v koupelně. Bohužel teplo dále unikne bez užitku do komína a ven. Momentálně usilovně pracuji na pořízení či vyrobení VZT s rekuperátorem.

Inspiroval jsem se například u Škvorových ( http://dum.skvor.com/ ), kde si majitel vyráběl VZT svépomocí. Zatím sháním podklady a ceníky. Pokud by se mi uvolnily nějaké finance mám vyhlídlou jednotku Duplex 220 od firmy Atrea zhruba za 25.000,- kč. Při více penězích případně vyšší verze. Ale penízků jaksi chybí, takže zkusím využít vlastní potenciál.

Ve svém domečku mám nachystány tyto větve na zapojení do VZT: odvod z WC a koupelny, navzájem oddělené zpětnou klapkou; odvod z kuchyně, plánuji sání pod stropem, při zapnutí digestoře se oddělí zpětnou klapkou; odvod ze sklepa – budoucí tělocvična nyní dílna, možnost napojení sklepního wc; přívod do obýváku do podlahového registru a pod radiátory; přívod do budoucí tělocvičny; přívod do kotelny – zřejmě mimo rekuperátor. Dále lze v podkroví vytvořit jakýkoli přívod či odvod přes strop.

Sání čerstvého vzduchu z venku a výdech použitého vzduchu z jednotky bude veden přes štítovou zeť v podkroví. Je to konstrukčně jednodušší než složitě utěsňovat výdechy nad střechu. Umístím je zřejmě nad sebe s odstupem cca 2metry.

Ještě nemám vyřešen systém rozbočení na jednotlivé větve. Vzduch je potvora a nechce se mu za roh když může rovně. Nejde tedy jednoduše rozdělit přes "T"-é kusy jako vodu v topení. U vzduchu jsou nižší tlaky a spíš se hraje na protékající množství. U odtahů by šlo využít vícenásobné napojení přímo na skříň ventilátoru, horší je to ale u rozdělení do přívodů čerstvého vzduchu. Myslím u radiálního ventilátoru. Pro názornost doporučuji projít tyto stránky:

http://www.atrea.cz/?page=d3_intro_cz – proklikat modré menu vlevo

http://www.alteko.cz/index.php?disp=vyrobni_program&lang=0&sess=

Pokud bych do budoucna chtěl napojit zemní kolektor pro sání vzduchu, musel bych vymyslet jak ho propojit s jednotkou na půdě. Mám v záloze dvě varianty: buď protáhnu izolované potrubí komínem od zrušeného krbu a ve sklepě projdu skrz obvodovou stěnu, nebo vysekám z venku do obvodového zdiva stoupačku a uložím izolované potrubí do pláště ještě před zhotovením fasády.

VZT jednotku lze umístit i ve sklepě či přízemí do technické místnosti, musí se ovšem přizpůsobit rozvod vzduchu. V mém případě jsem již při stavbě kalkuloval s VZT jednotkou na půdě a mám všechny vývody pro vzduchotechniku vyvedené sem. Až na zmiňovaný zemní kolektor, který v době plánování domečku nebyl až tak známý a prověřený.

Z kotelny určitě vzduch odsávat nebudu, protože bych se o něj přetahoval s kotlem. Že je kotelna mírně přetopená nevadí, protože nad ní je jídelna. Navíc veškeré ztráty na nádržích a trubkách topení zůstávají v domě, takže vlastně nejde o ztráty, pouze o neregulovaný předehřev.

Toť zatím vše ke kauze vzduchotechnika, pokud se něco bude dít, určitě dám vědět.

P.s.: na domečku dělám pouze drobnosti a hlavně se věnuji zahradě. Posbírat jabka, prostříhat a prořezat zanedbané stromy, možná i poořu. Chtěl bych jet i do lesa na dříví, ale traktůrek je stále nepojízdný…

Příspěvek byl publikován v rubrice 05. instalace a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Vzduchotechnika

  1. vzduchotechnikaDobrý den,
    připravuji se na stavbu RD, nyní jsem ve fázi projektu. Se zájmem sleduji Váš blog, je v něm mnoho inspirujícího. Jednou z věcí, která mně zaujala, je vzduchotechnika. Vlastně jsem poprvé zaregistroval její využití i při stavbě rodinných domků. Prohlížel jsem si stránky Atrey a nyní řeším dilema, jestli se vzduchotechnikou v projektu počítat. Sháněl jsem informace od projektantky i známého autorizovaného inženýra, oba mně spíš od instalace odrazovali, že jde o zbytečný a drahý luxus. Na druhou stranu si říkáme, že hold kvalitnější bydlení něco stojí a když neprovedeme instalace rozvodů nyní, tak později už určitě ne. Jak jsem psal, řeším dilema a budu jej muset v nejbližší době vyřešit. Uvažujeme proto, jak jste sám řešil, provést nyní instalace rozvodů a až se objeví zas nějaké kačky, tak bychom event. dokoupili rekuperační jednotku.
    Chci se Vás proto zeptat na několik věcí. 1. šel byste znovu do vzduchotechniky ? , 2. rozvody jste si instaloval sám ? 3.Podlahové rozvody jste použil z plastu nebo pozinku ?, 4. Kolik Vás instalace vzduchotechniky stála a kolik předpokládáte celkové náklady?.
    Děkuji za odpověď a těším se na další pokračování blogu. S pozdravem Malý, Ústí n.L.

  2. Pro Vildu a všechny co "neví"1.Vzduchotechnika ano či ne?
    Určitě bych dělal vzduchotechniku i kdybych stavěl znovu. Akorát bych na to šel s projektem a profesionálněji. S postupujícím trendem stále větších tepelných izolací se poměr tepelných ztrát mění. Dříve bylo 80 % tepelných ztrát prostupem konstrukcemi a 20 % infiltrací (větráním). Dnes se dostáváme na 20 % prostupem a 80 % větráním. Omezit větrání nemůžeme. Člověk sám a jeho další činnosti přinášejí do domu vlhkost a pachy a vzduch je nutno v domě vyměňovat. Zmíněných 80% energie ve vzduchu který jsme ohřáli můžeme buď bez užitku vypouštět okny či netěstnostmi domu, nebo za použití větrací jednotky s rekuperátorem vracet zpět do domu. Pokud Vás projektantka odrazuje od instalace vzduchotechniky je čas na změnu projektanta. Je to stejné, jako by jste dojel s fábií do servisu a tam vám tvrdili že není potřeba syntetický olej, že stačí minerál. Vždyť oni si do svých škodovek lijí již 20let minerál a nezadřela se ani jedna. Jenže doba pokročila. Technologie je někde jinde a požadavky na kvalitu taky. V některých západních zemích mají již u novostaveb použití vzduchotechniky vyžádáno stavebním zákonem.
    2. Rozvody jsem si instaloval sám a mám jen stoupačky v tělese komína + v podlaze obýváku. Kdybych stavěl znovu, nechal bych si nejdřív zpracovat projekt a pak postupoval podle něj.
    3. Potrubí je z novodurových trubek a v podlaze obyváku jsou plastové ploché kanály. Nově bych asi šel do pozinku.
    4. Kolik mě stála vzduchotechnika netuším. zkusím to vypíchnout ale moc to nebude. Čeká mně největší položka a to je samotná jednotka. Předpokládám že celá sranda přijde kolem 50 tisíc.

  3. vztDobrý den , provádím rekonstrukci staršího RD a také se snažím připravit si rozvody a jednotku dodat až budou many. Překvapilo mne, že příště by jste zmenil plast za pozink ?? Mohu znát důvod.
    Aleš Titlbach

    .
    .

  4. větrání, vytápění…U dnešních technologií budov (utěsněné) již není nejdůležitější vytápění, ale větrání a příprava teplé vody (možno i pro vytápění). Bez častého(nebo průběžného) větrání se neobejdeme. Běhat kolem baráku a otevírat a zavírat okna? Asi ne každý může. Proto jsou zařízení, která umožňují větrání s úsporou tepla – s rekuperací. A protože rozvody vzduchu je možno využít tak se do nich dá nainstalovat i výměník pro vytápění, Pokud použiji pro ohřev vody a pro vytápění (někde i bazén) tepelné čerpadlo, tak další úspora energie a když toto vše spojíte do jedné krabice, tak i úspora na instalacích. A v létě mohu využít i pro prochlazení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *