Ještě před koncem roku 2006 jsem nakoupil a dovezl laminátovou podlahovou krytinu. Nakonec jsme se s manželkou rozhodli dát stejný lamino za nejnižší cenu do spíšky, kuchyně, jídelny i obýváku. Počítáme s tím že jej časem můžeme vyměnit za lepší. Teď jde o to mít něco na zemi, aby se dalo bydlet. A penízků ubývá, takže vyhrálo akční lamino z Hornbachu.
Hned po silvestru jsem se pustil do díla. Začal jsem ve spížce abych si vyzkoušel systém pokládky. Nejdříve jsem zbrousil anhydrit, abych ho zbavil šumu, který by později ve formě prachu mohl dilatačkama vzlínat ven. Na čistý anhydrit jsem položil mirelon o síle 2mm a na něj pokládal vlastní díly laminové skládačky. Záměrně se vyhýbám termínu „plovoucí podlaha", protože to je název pro betonovou podlahu na polystyrénu, oddělenou od všech konstrukcí dilatačními spárami tzn. plovoucí.
První kousek jsem zvládl bez větších obtíží a tak jsem pokračoval v pokládce dál v kuchyni a jídelně. Na větší ploše se míň řeže a práce tak rychleji přibývá. Od zdí jsem nechával mezeru 1cm, a také jsem nechával odstup od trubek k radiátoru a trubky pro centrální vysavač.
Uskladněné skříňky kuchyňské linky na nové podlaze.
Pohled z jídelny do kuchyně
Pohled z kuchyně na jídelnu.
Přibližně v polovině ledna začal u mně fungovat i obkladač na koupelnu a jeho kumpán. Byl jsem s ním domluvený, že mi postaví i příčku na sprcháč a podezdí vanu a sprchovou vaničku. Součástí díla bylo i provedení izolačních vrstev na podlaze, stěnách a ve sprcháči. Částečně použili materiál, který mi dodal tchán. Šlo o gumovou dilatační pásku do rohů a na přechody, impregnaci od mapesilu (bílé mléko) a izolaci proti vlhkosti pod kachličky. Do sprcháče a pod vanu jsem sehnal izolační stěrkovou hmotu od mapesilu, která je již namíchaná v kýblu. A na lepení obkladů jsem měl od tchána sedm pytlů flexibilního lepidla.
Provádění izolační stěrky pod vanou a ve sprcháči. Toto je první vrstva na vyrovnání nerovností z izolačního lepidla.
Obkladač mi dodal jen spárovačku, lišty a silikony, vše v odstínu jasmín. Lištám jsem se snažil co nejvíce vyhnout. Ještě jsem je neviděl kvalitně nalepené, aby nevyčnívaly a nedělaly ostrou hranu. Nakonec byly použity kolem okna a na svislých hranách příčky sprcháče. Přestože jsem upozorňoval obkladače na mou averzi vůči lištám a on mně ubezpečoval o bezproblémovém ukládání lišt nakonec se mu na příčce jedna povedla na jedničku s hvězdičkou a druhá na trojku. Kolem okna to bylo OK.
No i mistr tesař se utne.
Rozvržení kachliček jsme měli navrženo z koupelnového studia dle našich konzultací. Liště u hrany vany jsem se vyhnul použitím velkého bombáta. Původně měl být kolem vany rantlík s bombátem na hraně, ale obkladač mi to rozmluvil. Na poslední chvíli jsme ještě změnili polohu vany. Původně měla být těsně u stěny. Manželka ale chtěla „poličku" na mycí prostředky. Vanu jsme nechali posunout na hranu příčky sprcháče. Mezi vanou a zdí se dozdila mezera cihlami Ytong 25cm, které vytvořily poličku.
Bohužel jsem nechal připojení baterie tak, jak bylo a pak řešil problém sehnat baterku s dlouhým ramínkem a odbočkou na sprchovou hadici. Přitom o patro výš mám tento problém vyřešen tak, že stěna poličky z cihel Ytongu je asi o 30 cm vyšší než vana, a vývod na baterii je z této přizdívky. Voda pak nebude cákat na poličku a vodovodní baterie bude standardní. No snad příště budu ostražitější.
Po obložení koupelny se vrhli na WC. Po jeho obložení zaspárovali koupelnu a pak i WC. Pouze dilatační spáry v rozích a kolem vany a sprcháče jsem si dodělával sám s dodaným silikónem. Přece jenom poctivá vlastní práce je nenahraditelná. Viděl jsem mnoho silikonu odlupujícího se po dvou letech provozu koupelny. Spáry je nutno vyčistit, aby měly hloubku minimálně 2mm (požadavek výrobce tmelu, je to na každém napsané) a to většinou nikdo nedělá. V místě, kde je spára zanesená od lepidla na kachličky nebo od spárovačky, udělá silikon jen „krycí" vrstvičku, která se časem odtrhne. Pokud je silikon správně ve spáře nemůže v podstatě vypadnout, protože je zaklíněn mezi boky spáry.
Hotový obklad bez dilatačních spár v rozích.
Pohled na vanu sprcháč a podlahu. Vana i sprchová vanička stojí na hrubé podlaze. Vedle nich je 5cm polystyrén a 5cm beton. Vana i sprchová vanička mají dno přesně v úrovni hotové podlahy. Zdá se mi to jako nejpohodlnější řešení.
Záchod je obložen stejnými kachlemi jako koupelna.
Po dokončení koupelny a WC pokračovali obkladači položením dlažby v předsíni. I zde jsme vymysleli takové uspořádání kachlí, aby nebyly řezané kachle v ploše a přesto byl využit dekor. Vznikl tak krásný vzor bez jediného řezu, kromě krajů. Sice si obkladač vzal od metra jako když pokládá na koso, ale bylo tam hodně doměřování, a musel být hodně šikovnej, aby vzor byl rovno. S chodbou jsme ale nadmíru spokojeni.
U vchodových dveří.
Před obyvákem.
Po dokončení dlažby mi nakonec ještě nalepili obklad v kuchyni. Do poslední chvíle jsme nebyli rozhodnuti co tam dáme. Až to bylo kritické tak jsem vzal manželku dítě a jeli jsme na okružní jízdu Brnem. Nejdříve jsme se byli podívat v Siku u velkýho Teska, ale nic nás neoslovilo. Pak jsme jeli do Hornbachu a taky nic. Do Bauhausu jsme jeli již jen ze setrvačnosti a objema nám padl do oka černo bílý obklad 10 x 10 cm. Byly k tomu i dekory a listely.
Inspirovali jsme se vzorem na malé fotce v regále.
Doma jsme plánovali rozmístění kachliček a dekorů. Líbila by se nám kombinace dole řádek černých, nad nimi přesně v úrovni parapetu řádek listel a zbytek bílých s dekory ledabyle rozhozenými. Na druhé straně opět řádek černých a řádek listel pak čtyři šáry bílých zakončených opět šárem černých. Když jsem to ale přepočítal na peníze, postavil se mi zbytek vlasů na hlavě. Jeden metr čtvereční kachliček stál 519,- Kč. Je to si
ce vyšší cena, ale těch metrů je jen pár. Přesněji 2,26m2. To by bylo cirka 1.200,- Kč. Pak tu máme dekory 9 ks po 199,- Kč to je 1.800,- Kč. No a nakonec slavná listela, jeden řádek kolem okna a jeden řádek pod digestoří, celkem 45 kousků po 199,- Kč tedy 8.955,- Kč!!! Málem jsem dostal infarkt. Listelu jsme tedy oželeli a nakoupili obklad bez ní. Narychlo jsem ještě vytáhl ze zásuvek káblíky na osvětlení pod vrchníma skříňkama a na digestoř a obkladač se pustil do díla.
Sice jsem měl ještě kachle na schodiště, ale tam nebylo dořešené co se zábradlím, takže se zatím neobkládalo.
Pokračování příště.
Moderní designový nábytekPokud si chcete pořídit moderní nábytek, mrkněte na http://www.alupress.cz/. nabízejí zajímavě řešené a moderní židle a stoly…
A round of applause for your article.Much thanks again. Awesome.