Servis plynových spotřebičů Brno, Bučovice

Živnostenská činnost servisního technika byla ukončena.

Tento článek pojmu trochu jako reklamu sama sebe. Pro všechny, kteří mě znají osobně ze setkání při ročních prohlídkách plynových spotřebičů, mám dobrou zprávu: Obnovil jsem si všechny potřebné zkoušky a opět mohu provádět servis vyhrazených plynových spotřebičů. Staré číslo O2 (Eurotel) 602 537 770 stále funguje.

plynový kotel

Jak možná někteří z mých pravidelných čtenářů již zaregistrovali, tak se nějakou dobu zabývám servisem plynových kotlů. Občas se někde zapojím do diskuse a snažím se usměrnit některé mylné názory, nebo poradit jak postupovat v případě nějakých problémů.

Protherm 1995

Po dlouhém rozmýšlení a možná i popostrčení shůry jsem se rozhodl obnovit si osvědčení na montáže a zkoušky vyhrazených plynových zařízení a vrátit se na pole oprav kotlů. O osvědčení jsem přišel po vydání nového zákona, kterým byly všechny dosavadní osvědčení na dobu neurčitou zrušeny a nyní je povinnost složit zkoušky každých pět let. Při té příležitosti jsem si rozšířil obzory a složil zkoušky přímo na “velkého” revizáka.

osvědčení revize a zkoušky

Podle legislativy by měl mít každý servisní technik plynových spotřebičů platné osvědčení na montáže a opravy plynových zařízení v rozsahu G – spotřebiče a ještě k tomu osvědčení na tzv. malého revizáka, což je osvědčení na zkoušky plynových zařízení. V neposlední řadě by měl mít servisák i platné školení podle vyhlášky 50/1978 sb. Tyto doklady by měl mít u sebe a na požádání je předložit (alespoň kopie).

osvědčení montáže

vyhláška 50

Ve své dlouholeté praxi jsem se bohužel mnohokrát setkal se zklamanými zákazníky, kterým “někdo” opravoval kotel a nejenže závada nebyla nalezena a odstraněna, ale v mnoha případech byl na kotli vyměněn nějaký díl, naúčtována za něj i práci přemrštěná cena a kotel trpěl stále stejnými příznaky. Tyto problémy jsou spojeny s velkými firmami, které se zabývají servisem spíše z nutnosti a na opravy posílají volné montážníky, kteří většinou nesplňují legislativní podmínky a ani si většinou nevědí s opravou kotle rady. Firma jako taková má samozřejmě platná oprávnění a někteří její pracovníci platné osvědčení a někteří z nich byli dokonce na školení u výrobců kotlů, ale ti bývají dosti často zaneprázdněni.

oprávnění montáže

oprávnění zkoušky

Protherm 2003

Stejně tak pro velké firmy není priorita plynové kotle servisovat a prodlužovat jejich životnost. Jednak na to nemají kapacitu, a druhak to není tak výnosné, jako namontovat nový kotel. ” Paninko, ten kotel máte deset let starý, je čas ho vyměnit za nový!” Proč by se zabývali čištěním a opravami se ziskem v řádu stokorun, když můžou namontovat kotel nový, naúčtovat si práci s násobkem zisku za servis (úprava potrubí, kouřovodu…) a ještě jim zůstane tučná sumička v podobě rabatu, který se pohybuje kolem 20%, ale může dosáhnout až na 50% z ceny kotle! To je panečku Busines.

DSC03837

A tak se snažím vyvracet toto dogma: kotel ani po dvaceti letech není potřeba měnit, pokud splňuje všechny požadavky norem platných v době montáže, splňuje emisní limity současných kotlů a jeho účinnost je na stejné úrovni. Specielně u závěsných kotlů platí, že se jedná o skládačky z dílů renomovaných výrobců a pokud některý z těchto dílů přestane plnit svou funkci, tak ho lze jednoduše vyměnit. Tedy za předpokladu, že váš servisák ví jak daný kotel funguje, tento vadný díl identifikuje a pak ho kvalitně vymění.

DSC06113

Jak jsem na začátku mluvil o impulsu z hůry, tak ten přišel v podobě vemi, ale velmi výhodné koupě analyzátoru spalin TESTO. Tento přístroj je především nezbytný pro servis kondenzačních kotlů, ale jeho schopnosti využívám i při kontrolách klasických kotlů, kdy množství CO (oxid uhelnatý -prudce jedovatý) ve spalinách ukazuje kvalitu hořáku jako takového a případně jeho míru zanešení. Navíc počítá i účinnost, takže můžu přímo demonstrovat jak na tom kotel je a že pořízení nového kotle není nutné. Navíc se připravuje legislativa, ve které bude zakotvena nutnost změřit množství CO ve spalinách při každé roční prohlídce kotle. Zatím je to nepovinné a tuto službu poskytuji na přání za poplatek 500,- Kč při současné roční prohlídce kotle. EDIT: od 1.8.2013 je toto měření povinné dle nových TPG 704 01 u kotlů v provedení B – tedy s odvodem spalin do komína. Sazbu za měření spalin jsem snížil na 300,- Kč. Více viz http://technik.blokuje.cz/zmeny-v-povinnostech-servisnich-techniku-plynovych-zarizeni-od-1-8-2013?preview=true&preview_id=930676&preview_nonce=d9b978f119 .

DSC07819

DSC07815

Pro příklad na obrázku nahoře je display analyzátoru spalin při měření spalin na litinovém stacionárním kotli PROTHERM s vestavěným zásobníkem TUV 90l a napojeným na komín. To jsou zatím nejlepší hodnoty co se CO týká, jaké jsem doposud naměřil. Naopak na následujícím obrázku je kotel, kde jsem se jen nachomítl kolem. Jedná se o ocelový stacionární kotel starší generace, který již měl takové problémy se spalováním, že masivně vznikaly saze a hodnota CO přesáhla rozsah mého měřícího přístroje – 15 000 ppm! Po kompletním vyčištění výměníku od sazí a vyčištění demontovaného hořáku od nánosu zvířecích chlupů, které ucpávaly přívody spalovacího vzduchu do hořáku, jsem naměřil uspokojivé hodnoty CO, ale účinnost je poplatná konstrukci kotle a zde jsem doporučil pořízení nového kotle.

DSC07781

EDIT: Aktuální ceník naleznete na horní liště pod odkazem “Ceník”. Následující ceny nejsou platné.

Živnostenská činnost servisního technika byla ukončena.

Servis provádím v Brně a Bučovicích v okruhu cca 40km. Na přání a po domluvení cestovních nákladů jezdím i dál. Sídlo firmy mám v Bučovicích, a tak účtuji cestovné buď z Brna nebo z Bučovic – podle toho co má zákazník blíže. Účtuji cestu tam i zpět a to po 9,50 Kč/km. Centrum Brna = paušál 250,- Kč, Bučovice a okolní obce do 10km = paušál 200,-Kč .

Cenu za práci jsem stanovil na 600,- Kč za první započatou hodinu a 200,- Kč za každou další půlhodinu. Drobné náhradní díly vozím sebou. Ceny náhradních dílů dodržuji dle ceníku doporučených koncových cen výrobce. V období od 1.dubna do 31. července poskytuji slevu 20% na práci při roční prohlídce.

Nejsem plátce DPH a uvedené ceny jsou tedy konečné. Příklad – roční prohlídka kotle v provedení do komína, tedy včetně měření emisí:

Práce 1h 600,- Kč + Měření emisí 300,- Kč + cestovné Brno střed 250,- Kč = 1150,-Kč

Pokud máte zájem o moje služby, můžete mě kontaktovat na následujícím telefonním čísle:

602 537 770

Živnostenská činnost servisního technika byla ukončena.

nebo na email: l.machat zavináč seznam tečka cz

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 komentářů u „Servis plynových spotřebičů Brno, Bučovice

 1. MAcenu instalovat ve vasem pohledu Litinovy kotel Suprastar?, jeste jsem jej neprivez<
  MAcenu instalovat ve vasem pohledu stary kondenzacni kotel?<

  Mam dilema, letos nam blbnul kotel Gasex U-23, plapolal horak a brucil magnet, nakonec trochu opraveno za 1000
  jal jsem se shanet jety kotel nizkoteplotni a zajimal o kondenzacni a nutne upravy pro oba.
  Koupil jsem Junkers Suprastar kn 42-8 DP, protoze jej nikdo nechtel v pozustalosti za 2Kc. Udajne byl revizovany a 10let bez zavad.
  pak jsem videl kondenzacni Dakon KZ 15B {zapomenme ze ocividne by nestacil v prosinci a lednu} s bouchlou spiralou v zasobniku TUV, udajne funkcni za 5000, mozna mene.

  MAcenu instalovat ve vasem pohledu Litinovy kotel Suprastar?, jeste jsem jej neprivez<
  MAcenu instalovat ve vasem pohledu stary kondenzacni kotel?<

  kotelna uprostred historickeho mestanskeho domu, 80 az120x500x vyska 4m samotiy 3okruhy bey servopohonu, jen jeden ctyrcest. ventil a chci 3 3cestne
  oskoureni cca 130 mm hlinik ve vetraci sachte kominu, komin asi 15m+-3,
  v rodine mame svarece, prijem na urovni CR medianu ci duchodu

  dekuji jan

  • Dobrý den, o vhodnosti či nevhodnosti použití starého kotle rozhoduje hlavně jeho stav a to se na dálku poznat nedá. Nejlépe se to pozná za provozu, kdy se dá analyzátorem spalin zjistit jak je na tom hořák a z teploty spalin jak je na tom kotlové těleso. Pokud byl nějakou dobu (několik let) odpojen od systému nebo jen vypuštěna voda, tak na tom moc dobře nebude.
   Co se týká kondenzačního kotle, tak tam hlavně záleží jestli jede jak má – opět kontrola na běžícím kotli pomocí analyzátoru spalin a taky na zapojení do systému. Rozhodně není dobré osazovat trojcestné či jinak cestné ventily a topit s kotlem na zbytečně vysokou teplotu. Naopak, kondenzákům vyhovuje (podmínka kondenzace) nízká teplota topné vody, studená zpátečka a velký objem vody.
   Hliníkem vložkovaný komín je k ničemu – musí se při výměně kotle vyvložkovat nerezem. Kondenzák bude s největší pravděpodobností turbo a ten má jiné odkouření, ne komín (není potřeba vložkovat komín ale instalovat přívod a odtah spalin).

 2. Dobry den,mam vyvlozkovany komin hlinikem o prumeru 140mm,muzu ho vyuzivat pro vytapeni krb.kamny pro spalovani dreva?Dekuji

  • To nejsem schopen posoudit. K tomu by se měl vyjádřit kominík, jestli to vůbec dovoluje legislativa. Obecně u nových instalací plynových kotlů je hliníková vložka v komíně již zakázána. Navíc u kotle na tuhá paliva nevím jestli někdy byl hliník povolen, přeci jen mají kotle na tuhá paliva vyšší teplotu spalin a úplně jiné složení.

 3. Dobrý den,
  mám kotel Protherm Tiger 12 KTZ 17, vykazuje chybu F4,zřejmě porucha snímače TUV…. kolik by stála oprava vč.dopravy a práce, místo opravy Popůvky u Brna.

  Děkuji za info na mail.

  S pozdravem
  Tomáš Machata

 4. Dobrý den,
  mám kotel Thermona (THERM 20 LX, pouze topení s plynulou modulací výkonu), podlahové topení (přes třícestný ventil) s velkou setrvačností a radiátory ovládané termost.hlavicemi. Roky jsem třícesťák ladil ručně, sice to nebylo optimální ,ale nyní z důvodu úspory času hledám vhodnou regulaci. Kotel mám bez prostorového termostatu, topí na nastavenou teplotu na kotli. Můj dotaz tedy zní, jestli lze zkombinovat Albatros s Thermonou, popř. jestli nevíte o nějaké regulaci, která by měla stejnou autoadaptaci topné křivky jako Albatros a také úplně neuzavírala třícestný ventil (pořídil jsem si servo a regulátor R3V od Elektobocku, to sice teplotu dokáže uřídit, ale na úkor komfortu: moc teplá a nebo chladná podlaha) a dokázala by také řídit automaticky výkon kotle (max. teplotu vody do radiátorů).

  Děkuji

  • Dobrý den, Albatros umí řídit jakýkoliv kotel. Většinu pomocí spínacího kontaktu přes svorky pokojového termostatu ON-OFF, ale některé s osazením regulace SIEMENS LM umí řídit přímo požadovanou výstupní teplotu kotle. Thermona mezi ně bohužel nepatří.

   Regulace RV od elektrobocku, kterou jste již pořídil, by měla po správném zapojení a nastavení umět bez problémů uřídit směšovaný okruh podlahovky podle ekvitermní křivky s korekcí podle vnitřní teploty. Je potřeba jen naleznout tu správnou křivku. Albatros umí navíc “jen” adaptaci křivky a je podstatně komfortnější. Jinak bude regulovat zhruba stejně, jako dobře nastavený R3V.
   Pokud ovšem máte ve stejných místnostech podlahovku i radiátory, musíte zvolit jiný druh regulace než ekvitermní s korekcí podle teploty místnosti.

   Jo a Albatros zvládne případně i dvě různé ekvitermní křivky (zvlášť pro podlahovku a zvlášť pro radiátory) a to jednu se směšovačem a druhou bez za pomoci řízení kotle. R3V kotel neumí. Jestli máte zájem, můžu Vám po dodání podkladů zpracovat projekt ve variantě R3V a Albatros2.

 5. Dobrý den,

  stojíme před realizací topného systému v novostavbě RD kousek od Brna. Konfigurace by byla plynový turbokotel BAXI Nuvola 33 s 45l bojlerem a regulací od Siemense, přes 3cestný ventil do podlahovky. K tomu teplovodní krbovou vložku a 500l akumulační nádrž s ohřevem TUV (55l integrovaný nerez bojler). Nádrž má dva šneky, jeden by topila vložka a druhý solar Bramac 7m2.
  Rádi bychom nějakou chytrou regulaci k tomuto systému, nejlépe postavenou na Siemensu 🙂 předpokládaný termín realizace je duben 2015. Bylo by možné zkonzultovat Vaše možnosti? Děkuji mnohokrát a přeji hodně takového elánu i nadále. Moc se mi Váš blog i práce líbí. Michal

  • Pracuju dosti podobně jako pan kolega, takže bych Vám k tomu, s dovolením, taky něco řekl.
   Baxi: pokud je servisák, který co pět opraví základní desku (nekvalitní součástky) a další věci, zcela jistě nebude nikdo, kdo vám prodá další náhradní na Baxi trolinku příliš drahé ND.
   Pokud se provede montáž podle návodu, nebude s Baxi moc problém, když se na ni budou rok co rok kontrolovat věci jako přitažení stále se povolujícího hořáku, nastaví se všecko jak má a bude to prostě o něco dražší.
   Ke kombinaci KK a krbu: to je taková ekonomická blbost, že je vidět, že si topení vymýšlel laik. KK vám do podlahovky u normálně zateplené novostabby protopí cca 15 000,-Kč ročně. To vám musí stačit. Krby a podobná kombinovaná zvěrstva – pakliže nemáte co dělat s penězi a chcete, aby to bylo co nejdražší a ještě to navzájem haprovalo, tak do toho.
   Už vidím kolegu, kterého do toho dotlačíte, jak to ještě chcete co nejlevnější. Kolego, úpřimnou soustrast a dobře napište protokoly, aby se pán nemohl vymlouvat, že jste ho neupozornil na to, že toto fungovat tak dobře nebude a bude to drahé. Oni to totiž vždy takoví kombinátoři umějí u servisu dělat. Kdyby to bylo jen uservisu, bylo by to OK. Spolupracujeme se soudním znalcem, kde každičký domácí kutil vymáchá sebevětšího profíka na náhradách jenom proto, že profíkovi se nechtějí psát protokoly a nepodepíše to ten kutil. Přeju oboustranně dobrý obchod.

   • Děkuji za názor.

    Jen bych doplnil, že “krby a podobná kombinovaná zvěrstva” fungují celkem dobře, pokud je správně udělaná topenařina – řeším svým projektem a správně navržená, namontovaná a nastavená regulace – což taky řeším já. Takže bych dodal, že jsem doposud neměl jedinou reklamaci funkčnosti systému. Samozřejmě se vyskytnou problémy, např. se změnou požadavků, s přechodem z neobydlené stavby na bydlení atd., ale vše se dá řešit. Ještě před projektem většinou procházím dlouhou komunikací se zákazníky a vyjasníme si tam všechny očekávání a reálné funkce a to možná přispívá ke spokojenosti s výsledným dílem. Spoustu zákazníků takto i ztrácím, protože očekávali něco jiného případně nechtějí opustit své mylné názory.

 6. Dobrý den,je možné mě informovat o hrubé ceně,za montážní výměnu hlavního plynového kuželového ventilu za kulový ventil od až do Kč?

  • Nejsem montážní firma a ani neuvádíte dimenzi ventilu. Cena se může pohybovat od 500,-Kč až do 5000,-Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.