Jedna klasická instalace regulátoru Siemens Albatros2

Po delší odmlce jsem se opět dostal k napsání článečku. Poslední dobou instaluji spíše v Čechách i přes cenu dopravy. Zřejmě tam mají nedostatek schopných techniků. Popsaná regulace je nejjednodužší co se dá na Akumulační nádrž s krbem použít. Jelikož topný systém tvoří jen radiátory v dosti rozlehlém domě a investor chtěl stlačit cenu co nejníže, není ani použita vnitřní jednotka a ekvitermní křivka zůstane nastavená ručně bez adaptace. Majitel tímto sice přichází o největší přednost regulátoru Albatros2, ale i tak by systém měl být funkční i dostatečně komfortní.

kopec na jižní straněNa začátku všeho byl kontakt přes diskusi na těchto stránkách. Probrali jsme podrobnosti a podle požadavku investora jsem upravil jeho projekt od topenáře tak, aby vše fungovalo při řízení regulátorem Siemens Albatros2. Mimochodem projekt byl velmi propracovaný, nakreslený v autoCADu. S takovýmito podklady se velmi dobře spolupracuje a výsledek je dostatečně reprezentativní.schema

Investor si podle schématu upravil topný systém, zapojil akumulační nádrž a krb a poslal mi fotky díla k odsouhlasení. Poté jsme dohodli termín instalace regulace. Investor na konci topné sezóny přepojil vše do finální podoby a já dojel namontovat regulaci.

P4251501V systému jsou zpětné klapky pro oddělení plynového kotle od AKU, ale po zkušenostech jsem doporučil klapku k AKU bez pružiny a klapku k plynovému kotli s pružinou. Okruh od AKU totiž musí mít podstatně menší odpor než od plynového kotle, aby směšovaný topný okruh dokázal odebírat nahřátou topnou vodu z AKU a nemíchala se se studenou vodou z odstaveného plynového kotle. Naopak při studené AKU a spuštění plynového kotle se spustí i čerpadlo v kotli a toto bez problémů přetlačí okruh od AKU.

P4251503Montáž proběhla bez problémů a po odzkoušení všech vstupů a výstupů jsme vyzkoušeli funkčnost na plynový kotel. Jako servisní technik plynových kotlů jsem nabídl vyčištění a kontrolu kotle, který se jevil značně zanedbaný. Investor s radostí souhlasil a podělil se se mnou o negativní zkušenosti se servisními techniky v oblasti Prahy. Je vůbec problém sehnat nějakého servisního technika o jejich následných výkonech ani nemluvě. Akorát investor říkal, že bude muset skutečnost o vyčištění kotle na severu od Prahy technikem z Bučovic zatajit před známými, aby si o něm nemysleli něco o pomatení smyslů.

P4251499Poté investor zatopil v krbu a vyzkoušeli jsme i tuto část systému. Z krbové vložky se ozývaly nepěkné zvuky a umístění čidla nebylo nejvhodnější. Doporučil jsem investorovi přepojit trubky u krbu tak, aby se těleso krbu promývalo do kříže a čidlo se tím pádem dostane do lepší pozice. Na potrubí se objevil jeden tekoucí letovaný spoj, takže vypouštění vody se stejně nevyhne. P4251504Po náročném dni zakončeném cestou po opravované D1 domů mne hřál dobrý pocit z další úspěšné instalace regulace Siemens Albatros2 a dalšího spokojeného zákazníka.

4 komentáře u „Jedna klasická instalace regulátoru Siemens Albatros2

  1. Dobrý den zaujalo mě schema ze 17.5.2015 název jedna kasická instalace regulátoru Siemens Albatros 2. V podstatě nám něco podobného s tím rozdílem, že bych rád v využil akumulační nádrž na topení domu. Topnou spirálu asi vynechám. Solární systém je v provozu ohřívá 400l TUV včetně ohřevu bazénu. Počítám s využitím řízené cirkulace TUV přes výměník v akumulační nádrži. Bude tato regulace stačit na ovládání solárního systému, nabíjení akumulační nádrže solarem a kotlem na tuhá paliva, vybíjení akumulační nádrže do topení a po vybití přepnout na záložní plynový kotel, který slouží pouze na vytápění. O ohřev TUV se stará bojler 200l.
    Děkuji za odpověď.

  2. Aha, myslíte tento článek pod kterým máte komentář! Topnou spirálou asi myslíte průtokový ohřev TUV, protože jiná topná spirála tam není. Ale dál zas píšete, že počítáte s využitím řízené cirkulace TUV přes výměník v akumulační nádrži … Tak nevím co vlastně chcete. Ale solár, do boileru i AKU, ohřev TUV, ekvitermně řízený odběr tepla z AKU do topného systému a ovládání záložního plynového kotle regulace Siemens Albatros2 zvládá. Jak již bylo dříve řečeno, dělám projekty regulace na míru s navržením topného systému a cenovou nabídkou na dodávku a montáž takového regulačního systému za 2.000,-Kč. Můžete mně kontaktovat i na emailu, viz “kontakty” (nahoře v černém pruhu pod obrázkem).

  3. Dobrý deň,

    prosím vedeli by ste mi pomôcť s už existujúcou kotolňou rodinného domu. Nenašiel som na Vás iný kontakt tak to skúšam takto.
    Dom som nadobudol kúpou a je po rekonštrukcii. Kolaudácia domu zatiaľ neprebehla. Pri kúpe ma kotolňa očarila, ale potom prišlo rýchle vytriezvenie. Kotolňa aj rozvody v dome sú riešené inak ako je uvedené v projektovej dokumentácii. Na prvý pohľad kotolňa funguje, ale všetko je postavené na manuálnom ovládaní a od optimálnej prevádzky to má podľa mňa veľmi ďaleko. Kotolňa obsahuje kondenzačný kotol Viessmann Vitodens 100-W aj s ohrevom TUV, akumulačnú nádrž Dražice NADO 750/200 v7, krbovú vložku, slnečné kolektory. Dom má na prízemí podlahové kúrenie a na poschodí radiátory (2 samostatné zmiešavacie okruhy). Ohrev TUV je riešený cez vnútorný zásobník akumulačnej nádrže. Chýba akákoľvek regulácia (okrem 2 samostatných regulátorov pre podlahovku a solár + krb má vlastnú manuálnu reguláciu). Kotol si žije svojím životom bez akýchkoľvek snímačov. Samotné zapojenie rozvodov ale aj celého systému je tiež diskutabilné (alebo som nepochopil autorov úmysel).
    Prečítal som všetky Vaše články a na základe nich som dospel k záveru že sa to dá urobiť určite aj lepšie. Skúšal som si pomôcť svojpomocne na základe Vašich článkov a internetu, ale nikde som nenašiel zapojenie kondenzačného kotla v kombinácii s akumulačnou nádržou (asi to nie je veľmi vhodná kombinácia). Kontaktoval som aj výrobcu Viessmann. Odtiaľ som dostal stanovisko, že pre optimálnu prevádzku by najlepším riešením bolo odpojiť kotol od akumulačnej nádrže a okruh kúrenia prevádzkovať samostatne iba s kondenzačným kotlom alebo ponechať všetko ako je a iba pre TUV pridať ďalší samostatný zásobník. Tieto riešenia sa mi však veľmi nepáčia a navyše v kotolni už nie je miesto.
    Schému aktuálneho zapojenia mám nakreslenú ručne. Všetky komponenty systému mám presne identifikované vrátane modelových čísel, viem priložiť aj foto a mám už aj nejaké skúsenosti s cca 2 mesačnou prevádzkou.
    Mám záujem o revíziu existujúceho riešenia + návrh regulácie. Ďakujem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *