Zplynovací kotel Atmos, AKU nádrže a podlahovka. Doplněno soláry.

Přináším Vám další z realizací, které jsem spáchal. Dohodil mi to známý topenář a opět jsem se k tomu nachomýtnul, až když zařízení stálo na místě. Dokonce firma k soláru dodala i samostatnou regulaci, takže je instalace i se solárními kolektory pro ohřev TUV i dohřev do AKU, ale neřídí to má regulace.

Na celou instalaci byl zpracován projekt od projektanta topení. Topenář mi ho přinesl k posouzení, ale kupodivu byl bez chyb. Pouze projektant navrhoval elektroventil k AKU, ale ten nemá opodstatnění. Schéma, ze kterého jsem vycházel je tady:

DSC06382

Zajímavé na této instalaci bylo umístění AKU nádrží o patro výš na půdě. Strop je betonový s nosníky a výplněmi od Ytongu a navíc jsou nádrže zrovna nad nosnou zdí. Celá půda by měla být zateplená izolací mezi krokvemi. Na půdě je i zásobník TUV se dvěmi topnými hady. V horní části pro ohřev topnou vodou a v dolní části pro ohřev solárama. AKU nádrže jsou dvě po 800 litrech a jedna má v dolní části opět výměník od solárů. Nebudu se znovu rozepisovat o nenávratnosti investic do solárů, myslím, že v minulém článku jsem to vysvětlil jasně.

Během montáže

DSC06035

DSC06036

S umístěním AKU na jiném podlaží než kotel nastaly drobné potíže. Jednak investor nemá přehled o tom kolik nádrže má již natopené a druhak vliv samotíže na chod celého systému. První problém jsem vyřešil digitálním teploměrem v kotelně s čidlem u spodku nádrže. Chtěl jsem použít zobrazení na regulaci, ale nezbyl mi již volný vstup a musela by se pořídit vyšší regulace, která je o cca 2.500,-Kč dražší. Takto má navíc investor teplotu na spodku nádrže stále na očích a nemusí listovat v menu regulace a hledat příslušnou hodnotu.

Na půdě

DSC06039

DSC06040

DSC06041

Druhý problém se projevil až při samotné topné zkoušce. Topenář napojil odběr horké vody do podlahovky na stoupačku za kotel. Při topení v kotli vše fungovalo dobře, ale po vyhasnutí si podlahovka měla tendenci vytáhnout stále část topné vody přes kotel a jen trochu z AKU. Horké vodě z AKU se prostě nechce dolů. Až po opětovném nahlédnutí do projektu od topenáře mi bylo vše jasné. Odběr pro podlahovku je potřeba napojit až nahoře na půdě u vrchu AKU nádrží. Zatím to majitel řeší tak, že po vyhasnutí v kotli zavře ventil na zpátečce u ládomatu. Po předělání by to mělo chodit.

Hotovo. Nachystáno na programování.

DSC06043

Čidlo venkovní teploty

DSC06044

Regulace podlahovky

DSC06046

Obnažené srdce regulace

DSC06298

Probuzená regulace

DSC06301

Vnitřní ovladač s čidlem vnitřní teploty

DSC06302

Ladomat během topné zkoušky

DSC06305

Kotel ukazuje trochu nižší teplotu, než tam ve skutečnosti je.

DSC06306

Regulace v ostrém režimu.

DSC06309

Nějak jsem nevyfotil teploměr ukazující teplotu u spodku AKU
nádrže. Ještě tam pojedu jednou na konzultaci tak snad si vzpomenu.

Dodatečně přidávám dvě fotky. Na jedné je vidět externí teploměr který ukazuje teplotu na spodku AKU nádrží, na druhé je celkový pohled na stavbu.

DSC06464

DSC06466

26 komentářů u „Zplynovací kotel Atmos, AKU nádrže a podlahovka. Doplněno soláry.

 1. Moc pekne.Kolik mate solarnich panelu resp.kolik plochy v m2?Ja mam pouze 4m2 a do aku nadrze by se to vubec nevyplatilo poustet.mam TUV pro 3koupelny a 2 kuchyne.

  • Není to u mně doma. Montoval jsem tam regulaci. A ani nevím kolik tam těch panelů mají. Soláry jsem vůbec neřešil, firma která je montovala dodala i samostatnou regulaci jen na soláry.

 2. Zdravím, nemáte prosím link na ten externí teploměr ukazující teplotu v AKU nádržích? Neco takového marně sháním..
  Dík

  • Tak tam kde jsem ho objednával už ho bohužel nemají. Je celkem problém sehnat teploměr až do 110 stupňů celsia. Chce to pohledat na internetu co zrovna bude.

 3. teploměrTen externí teploměr vypadá opravdu, také hledám ale o nic pořádného nemohu zavadit, jsou i stavebnice s led číslovkami ale cena není zrovna lidová…

 4. Re: teploměrAno. Normálně jsem to přešmiknul a zapojil na stíněný kabel. Délka asi 6 metrů. Na přesnosti moc nezáleželo, šlo jen o to, poznat okamžik, kdy se začne teplota u spodku AKU nádrže zvedat. Ale vypadá to, že ukazuje přesně.

  • Sehnal jsem si externí teploměr (-50 / +150), kabel jsem prodloužil na cca 8m a ukazuje místo 33 C až 84 st C. Hrozné zklamání… Takže napájet zpět a ukazuje opět přesně… Pochybuju, že by to stínený kablík vyřešil. 🙁

   • Zajímavý postřeh. Pokud není prodlužovací káblík poddimenzovaný, nebo někde natržený mělo by to fungovat. Ještě záleží na typu snímače/čidla. U odporového by neměl být problém. Pokud je ale čidlo na jiném principu, pak může délka vodičů takto ovlivnit zobrazovanou hodnotu.

 5. Informace k ůpravám čidla HN1005HN1005

  1m kabel lze prodlužit cca na 3x i více. Poměr měřícího rezistoru a odporu vodiče je natolik výrazný, že při 3m kabelu není odchylka rozeznatelná. Podmínkou je, že vodič musí mít minimálně průměr původního vodiče, spoje musí být pájeny a dobře izolovány.
  Není li vedení v blízkosto stykačů nebo motorů, nemusí být kabel ani stíněný (originál stíněný není).

  Náhrada čidla za jiné se nedoporučuje! jiný rezistor by měl jinou křivku odporu k teplotě a hodnoty by neseděly.

 6. ADEX Comfort 06Dobrý den,

  již delší dobu sleduji váš blog a tak bych se vás chtěl zeptat, co si myslíte o regulaci pomocí regulátoru ADEX Comfort 06. Provozoval bych ho v soustavě s kotlem na dřevo, Ladomatem, akumulační nádrží a 3-cestným ventilem. Soustava by byla ovládána PID termostatem.

  Děkuji, Bárta

 7. Re: adexJiž jsem se o těchto regulátorech na svých stránkách zmiňoval. Jde o analogový regulátor. To mluví samo o sobě. I u digitálního, který mi říká co se děje v systému a přesně ukazuje teploty (skutečné i požadované) může být problém systém odladit. Nedovedu si toto odladění představit u analogu. Ono to může nějak fungovat, ale proti digitálu jsou to vyhozené peníze. A digitálem nemyslím jen oblíbený Siemens. V jednodužších variantách lze využít ekvitermní regulátory jen na vybíjení AKU (nabíjení funguje samo, to žádný regulátor neřídí, jen ADEX tvrdí že jo)od cca 5.000,- přes chytřejší 7.000,- až 9.000,- až po ty opravdu chytré od cca 12.000,-. Záleží jak moc chcete mít kotelnu samostatnou nebo jak moc ji chcete řídit ručně.
  V náročnějších kombinacích s TUV záložním zdrojem (plyn, elektrika) či podlahovka, se určitě vyplatí investovat do slušné chytré regulace.

 8. Dobrý den, mám jen dotaz ohledně toho snímače venkovní teploty. K čemu je v systému zapojen a co ovlivňuje. Nebo jde jen o ukazatel venkovní teploty?
  Děkuji za odpověď.

 9. Dobrý den,
  Prosím vás, co je zač ten červený kabel co používáte k příložným čidlům teploty ?
  Děkuji

 10. Dobrý den,
  Uvažuji o předělání celé své kotelny. Navrhl jsem si zapojení nové kotelny, ale chtěl bych znát názor odborníka. Proto bych vás chtěl požádat o váš názor. Návrh a podklady bych vám zaslal e-mailem.
  Děkuji

 11. Dobrý den, jde nějak na tu regulaci od Siem nahlížet přes síť (ethernet)? Budu příští rok předělávat kotelnu, mohu Vás v budoucnu požádat o konzultaci? Díky

  • Dobrý den. K siemensu Albatros 2 jde připojit web server pomocí něhož lze celý systém sledovat a nastavovat na dálku přes web. Cena samotného webserveru je 9.100,- Kč bez DPH. Regulace je ale koncipovaná tak, že není důvod na dálku cokoli měnit. Stačí časový plán a v případě použití na přerušované využívání (chata), lze jednoduše připojit kontakt např. od zabezpečovačky a přepínat režimy pomocí SMS.

    • Nechci být hrubý, ale pokud si neumíte na mně najít emailovou adresu, tak nejste hoden mého času…. A to chcete regulaci ovládat přes web?

     Zkuste na této stránce hledat klačítko „kontakty“.

     • Pro ostatní:
      „klačítko“ kontakty bylo dočasně zrušeno v roce 2018

     • Dobrý den, bylo by možné s Vámi prokonzultovat předělání topného okruhu a připojení akumulační nádrže ? Máte velké zkušenosti a nerad bych udělal chybu…okruh si chci předělat sám. Předem moc děkuji za odpověď p.s Mail na Vás se mi bohužel nepodařilo sehnat. Pokud máte chvilku, napište mi mail. Díky Borys

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *