Video zpracovávání dřeva – štípání sekerou a štípání na kuželové štípačce

Zpracoval jsem nějaké to video z mé činnosti, tak si to užijte!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Video zpracovávání dřeva – štípání sekerou a štípání na kuželové štípačce

 1. výborná mašinka! akorát mám nedobrý pocit z těch rukavic poblíž točícího se vřetena – je mi jasné, že kvůli dřevu jsou potřeba, ale slyšel jsem už pár pěkně hrůzostrašných historek i u malých leštiček, které mají řádově menší výkon.

 2. Vzhledem k tomu, že se pan technik po práci s tou štípací mašinkou na tak dlouhou dobu odmlčel, začínám mít pocit, že snad bohužel došlo na slova pana zcr. Nebo se přece jen nakonec dozvíme, jak pokračuje stavba, rekuperace tepla, … ?

 3. Štípání hladkého dřeva vypadá bez problémů,ale stromy mají také suky a někdy velké. To mě video neukázalo. Ty rukavice u točivého nástroje mě přiváděly mráz po zádech. Ale kužel se mě líbí,pořídím si ho.

  • Ne ne. Hladké jsem poštípal sekyrou. Tady právě štípu sukaté, které se mi sekyrou moc nedařilo rozštípnout. Je jedno jestli najedu mezi suky, nebo přímo do prostřed suku. Klín se tam prostě našroubuje a dřevo pukne.
   Rukavice používám při práci se dřevem vždy. Bez rukavic jsem měl ruky samou třísku a od smrkového ještě plné smůly. V rukavicích řežu i na cirkuli a tvrdím pořád to stejné: když při práci přemýšlíš, děláš v klidu a pohodě stačí si trochu dávat pozor a nic se ti nestane.

  • Naležato se štípat nesmí! Dřevo které by bylo pod klínem by se tam vzpříčilo a mohlo by ohnout nebo zlomit štípač. Tchán dříve štípal tak, že dřevo postavil asi půl metru pod štípacím klínem na stůl a vrch polena nasazoval na klín, ale poleno dole praštilo do boku ve směru otáčení kužele. Pak viděl mou metodu (nevymyslel jsem ji ale odkoukal z internetu) vyzkoušel a nakonec předělal celý stroj.

 4. Proboha, pořiď si pořádnej kotel, ať se nemusíš dělat s takovejma crckama, to co štípeš, používám jako třísky na zátop. Ten kuláč, co štípeš kuželem v 3:40 by mně stačil bohatě napůl.

  • Nevím, že by jsme spolu husy pásli …
   A Vy máte taky akumulační nádrže? Můj kotel by taky sežral to poleno vcelku, ale já potřebuji plný výkon, abych ty nádrže co nejdříve natopil. a čím drobnější dříví tím vyšší výkon! Hlavně spousta krbařů nechápe, že pokud chtějí nahřát nádrž, aby jim topila přes noc do dalšího dne, tak je potřeba topit raději drobnějším ale po celé ploše krbu a na plný pecky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.