Zateplení aneb polystyrénové kolotočení

Všude kolem se mluví o tom, jak je cena polystyrénu nízko a že je nyní nejvhodnější doba na zateplení. Kam jsem se jen podíval na mne reklamní slogany křičely „KDY, KDYŽ NÉ TEĎ?". Již dříve jsem sondoval, za kolik se dá zateplit a nejlepší cena na jakou jsem se dostal bylo přes známého 600,- Kč za metr čtvereční. Cena je to opravdu hodně dobrá, ale přesto mně pořád vycházela celková cena na mých zhruba 180 m2 přes sto tisíc. A to je mimo naše momentální finanční možnosti.

Při jedné návštěvě u známého, který právě dokončil zateplení svými silami a kolem jehož domu jsem jezdil ze zaměstnání a sledoval jsem postup prací mě začala hlodat myšlenka svépomocného zateplení našeho domečku. Mám už i nějaké zkušenosti, když jsme s tchánem zedníkem zateplovali jejich dům, ve kterém jsem v té době žil se svou tehdy ještě nastávající manželkou. Pro svépomocnou montáž hovořila i možnost zapůjčit si lešení od tchána a nebýt tak tlačen časem jako u lešení z půjčovny.

Spočítal jsem si tedy podle skutečnosti plochu o kterou by se jednalo a začal na internetu shánět ceny a podklady na kontaktní zateplovací systém z EPS. Sepsal jsem si, jaké komponenty budou pro zateplení potřeba a nalezl k nim patřičné ceny. U polystyrénu jsem ani neuvažoval o tloušťce 5 cm, kterou jsem měl v projektu a rovnou jsem začal na 8cm. Jako variantu jsem přidal 10 a 12 cm a spočítal náklady na metr čtvereční. U lepidla a perlinky byla cena stejná ale u polystyrénu a talířových hmoždinek se lišila. Nejdříve jsem si spočítal ceny jako by se dělala jen severní fasáda a štít, což je zhruba 125 m2. Varianty 8 – 10 – 12 cm mě vyšly na 16.550,- – 18.624,- – 20.715,-. Tyto čísla mě tak překvapily, že jsem okamžitě dopočítal celou plochu 180 m2 a tentokráte mě vyšlo 24.097,- – 27.119,- – 30.161. Již v tuto chvíli jsem se rozhodl, že pokud zateplit, tak celý dům. Navíc minimální rozdíly mezi jednotlivými tloušťkami polystyrénu mi napovídalo, že čím víc tím líp.

Pro rozhodnutí tloušťky polystyrénu jsem tedy ještě přečetl několik článků na internetu a nakonec jsem si udělal graf závislosti tepelné ztráty 1m2 mého zdiva z Ytongu v závislosti na tloušťce použitého polystyrénu. Křivka má tvar exponenciály, kdy první centimetr polystyrénu sníží tepelné ztráty asi o 7,5% ale každý následující stále méně a méně. Rozhodl jsem se tedy pro 12 cm.

Nakonec jsem celou věc konzultoval s tchánem. Byl konec září a pod dojmem pěkného počasí a vyhlídek na další jeho vývoj vzhledem i k předchozím rokům jsem se s konečnou platností rozhodl jít do toho. Tchán mi slíbil půjčení lešení s podmínkou, že jak napadne sníh ho opět rozebereme a schováme. Měl jsem naplánováno, že postupně nalepím polystyrén, navrtám a nabouchám hmoždinky a s tchánovou pomocí natáhneme perlinku a vrchní vrstvu lepidla. Pak rozebereme lešení a vrchní vrstva lepidla se nechá uzrát. Finální barevná vrstva se udělá až někdy.

První víkend v říjnu jsem si dovezl od tchána podlážky na lešení. Na vlečku za můj traktůrek jsem je pěkně seskládal a nadvakrát odvezl na náš dvoreček. Nejdříve jsem pro ně našel a uklidil místečko a pak je poskládal do pěkného štůsku. Nahoru jsem položil dva trapézové plechy aby na podlážky nepršelo. Šestého října jsem si po předchozí domluvě přijel i pro trubky a žabky. Chvíli jsem dumal a zkoušel jak nejlépe trubky seskládat a kolik jich naložit. Nakonec se mi podařilo naložit vše na jednu fůru a šupem odvést. I když jsem před tím nafoukal pneumatiky na vlečce na tři atmosféry, tak se celkem dost zmáčkly a já celou cestu trnul, jestli přežijí. Jel jsem opatrně na redukovanou dvojku na volnoběh a kochal se okolní krajinou.

DSC03720

DSC03721

Po příjezdu na dvůr jsem hned začal se skládáním alespoň části trubek, abych vlečce odlehčil. Sundal jsem i žabky a spojky a s odlehčenou vlečkou jsem odjel do zahrady, abych nepřekážel manželce s kočárem. Trubky i s vlečkou jsem přikryl plachtou. Hned na další sobotu se mi podařilo domluvit brigádu na stavbu lešení a na pomoc dorazil i brácha. Práce nám celkem šla, nestavíme lešení poprvé. Sice byla pěkná kosa a trochu i sprchlo, přesto se nám podařilo postavit lešení u celé severní stěny do ulice a částečně u štítu. Pak došly trubky a spojky.

DSC03738

DSC03739

DSC03741

DSC03742

Ještě před setměním se všichni rozutekli domů a já již při umělém osvětlení dořešoval uzavření pozemku vraty. Podařilo se mi nasadit vysazenou část vrat a upravit lešení na rohu, aby šly vrata otvírat a zamykat z obou stran. Nakonec jsem vyřešil i možnost vyjetí kočárem.

Další den jsem řešil zabezpečení střechy před vrabci. Mezerami kolem trámů se dostali do izolace věncovek pod pozednicí a vesele se množili. Přitom stále zvětšovali díry a ničili tepelnou izolaci. Měl jsem již nějakou dobu koupené pozinkované pletivo, ale na montáž ze žebříku jsem nenašel ani odvahu, ani čas. Nastal okamžik zůčtování. Nastříhal jsem si nůžkami na plech potřebné rozměry a sponkovačkou upevnil pletivo k Ytongům. Nezapomněl jsem ani na dilatační spáru mezi naším a sousedovým domem.

DSC03746

DSC03749

DSC03753

Dalším úkolem bylo postavení lešení k vikýři. Nejdříve jsem rozebral tašky a rozměřil napojení lešení na kontralatě střechy. Pak jsem postavil stojky, zavětroval je a napojil vodorovné trubky na kontralatě, aby se tam daly poskládat podlážky. O nějaký ten centimetr to nevycházelo, takže jsou stojky nepřirozeně nakřivo. Celá konstrukce je ale pevná a stabilní. Z takto dokončeného lešení jsem demontoval svod rýny i s držáky a opravil připevnění střešní folie na bocích vikýře. Místo svodu jsem namontoval elektro chráničku, aby pří dešti necákala voda po zdi. Tady je bohužel střecha nachystaná na polystyrén 5cm a nechtělo se mi to už potřetí předělávat a tak jsem se rozhodl zde instalovat jen 5cm. Za zdí je ložnice, která může být chladnější a navíc je podíl stěny vikýře k ostatním plochám zanedbatelný.

DSC03800

DSC03798

DSC03799

Souběžně s budováním lešení jsem sháněl materiál. Nejdříve jsem si ho chtěl objednat přes internet, ale pak jsem si vzpomněl na svého dodavatele stavebního materiálu z dob hrubé stavby a po upřesnění množství a cen jsem nakonec vše objedna
l u něj. Trochu jsem ho překvapil požadavkem dilatačních lišt a rožků s okapničkou nad okna, ale nakonec vše sehnal. Domluvili jsme se i na tom, že mnou používaný polystyrén 12 cm, lepidlo i hmoždinky 180 mm má běžně skladem a tak jsem objednané množství lehce ponížil s případnou možností doobjednání dle potřeby. Cenu mi nabídnul stejnou jakou jsem našel na internetu a to 99,-Kč za m2 12cm polystyrénu včetně DPH a i ostatní ceny byly vyhovující. Perlinku jsem si vybral značkovou Vertex 160g/m2 za 20,-Kč/m2, hmoždinky s plastovým trnem 180mm za 3,50 Kč, pytlovanou stěrku za 175,- Kč pytel 25kg, okenní profil za 99,- Kč/kus 2,4m a 43,- Kč za metr rohové lišty s okapničkou, vše s DPH.

S finálním návozem materiálu mě trochu pozlobil a dopravce dorazil až 21. října, zato ale nijak nespěchal s platbou. A tak jsem po ránu jednadvacátého složil 80 balíků polystyrénu, 40 pytlů s lepidlem a nějaké ty lišty a hmoždinky. Byla toho pěkná hromada a já musel vymyslet kam s ní. Pytle s lepidlem jsem nakonec naskládal na vnitřní schodiště podél zdi a polystyrén z větší části na lešení a zbyteček vytvořil kostku na dvoře.

DSC03807

DSC03808

DSC03811

Mezi přípravné práce patřilo zasekání husího krku pro zvonek, dolepení 8cm polystyrénu na sokl a vyřešení dilatační spáry u souseda. Drážku pro husí krk jsem vyškrábal drážkovačem na Ytong a husí krk do něj přisádroval. Protáhl jsem stávající kabel k tlačítku a zvonek opět zprovoznil.

DSC03820

Na soklu mám věncovky kolem betonové podlahy nainstalované polystyrénem ven, a to z důvodu cihel položených s přesahem. Nosný beton ve sklepní zdi se tak rozšířil a zdivo lépe přenáší tlaky na spodní vrstvu. Kolem schodiště jsou ovšem jen cihly a polystyrén je potřeba z venku dolepit. Poprvé jsem si vyzkoušel novou vrtačku na míchání lepidla. Ještě před nalepením polystyrénu jsem musel podklad zbrousit do roviny.

DSC03822

DSC03823

DSC03824

DSC03825

Upravil jsem dilatační profil a nainstaloval ho na sousedův břízolit. Úprava spočívala v odstranění plastového rožku se síťovinou na jedné straně dilatační lišty. U souseda musím uložit dilatační pásku tak, aby bylo napojení skryté. Stále ještě zvažuji, zda mám pro jistotu přes lepidlo namontovat nerezovou lištu ukotvenou na hmoždinky. Pak by bylo spojení se sousedovou fasádou stoprocentní.

DSC03834

DSC03833

DSC03835

DSC03896

DSC03897

DSC03898

DSC03899

DSC03899

Pokračování příště

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Zateplení aneb polystyrénové kolotočení

 1. Zvažoval jsi vatu? Také je teď často vidět černý polystyren při pracích na fasádách. Vata bude určitě lepší, ale také dražší. Také v případě požáru bude na tom lépe.

  • Na chvili ti vypnou elektrinu a zdechnes a splesnivis. Doufam, ze se doziju toho, kdy polystyren zakazou. Je to jen dalsi stupen – skvarovky, azbest a ten polystyren a plastove okna

   • Ty musíš mít asi hodně velkej mindrák! A nebo ti někdo šlápl na kuří oko?
    Běžně fungují domy zateplené polystyrénem bez nuceného větrání. Někde v pohodě, jinde v menší pohodě. Já mám normálně otvíravá okna a větrání s rekuperací jako bonus k tomu. Pokud vypnou elektřinu na hodně dlouho (řádově dny až týdny) tak spíš všichni zmrznem, než by jsme splesnivěli! Jde vidět, že jsi v problematice GURU a máme se od tebe co učit 🙂 .

 2. Dilatačka jako fík. Stejný detail řešený nesčetněkrát na spoji dvou paneláků. konzultace s výrobcem lišt HPI a výsledek je naprosto totožný, jen ta lišta je přímo od výrobce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *