Tlumič výfuku

Při chystání traktůrku na vyorávání brambor jsem si všiml naprasklé trubky na které je nasazen tlumič výfuku. Při bližší prohlídce jsem zjistil, že na trubce je starý svár a téměř celý je prasklý. Když jsem za tlumič trochu zabral celý se sklopil a trubky zůstala viset za cca 1mm materiálu. Ukroutil jsem ho a rozhodl se po delší době použít svou Invertorovou svářečku.

DSC03483

Odšrouboval jsem zbylou přírubu s kouskem trubky od litinového svodu, a nachystal si svářečku a brusky. Při deltailnějším zkoumání tlumiče jsem našel další praskliny v dolní části před připojením na trubku. Mám přeci skvělou svářečku, povařím to všechno!

Co vám budu vyprávět! Trubky jsem jakš takš svařil k sobě, ale jak jsem elektrodou šáhl na plechový tlumič bylo zle. Tlumič byl vyrezlý zevnitř a ani snížení svařovacího proudu na 45A nezabránilo propálení dír. Moje umění svařovat tomu moc nepřidalo, takže jsem se to snažil nějak posoplit, abych mohl vyorat alespoň ty brambory. Nakonec jsem přišel nato, že při proudu 50A a datlování do tlumiče jsem schopen postupně nanášet jednotlivé kuličky kovu na plech aniž by se propálil a následně v další vrstvě opatrně tvořit housenky.

Asi dvě hodiny jsem se s tím mordoval. Po posledním broušení tam zůstaly dvě nebo tři díry.

Už večer jsem cítil, že mám spálenou kůži na levé ruce, protože jsem svařoval v tričku s krátkým rukávem. O víkendu to už pálilo tak, že jsem si v práci musel skočit do lékárny koupit Pantenol ve spreji a několikrát denně ošetřit kůži. Dnes tj. po týdnu to už nepálí, ale svědí a kůže se začíná loupat.

Při broušení hřeším na to, že mám dioptrické brýle a jinou ochranu zraku nepoužívám. Opět mi něco vletělo do oka. Přes víkend, kdy jsem byl v práci jsem si myslel, že se to vyplaví. V neděli večer mě oko bolelo tak, že jsem málem neviděl na cestu domů. V pondělí jsem jel na oční, kde mi doktorka vyndala cosi z oka, ale na rozdíl od dřívějších případů mi ještě dvakrát vyškrabávala z bělma z okolí nálezu rez. Ani po týdnu není oko zahojené a v pondělí jdu na další kontrolu.

Přesto jsem brambory úspěšně vyoral. Na internetu jsem našel inzerát jednoho chlapíka, že vyrábí výfuky na traktory z nerezu. I přes cenu 2000,-Kč za kus jsem o něm vážně uvažoval. Ve čtvrtek jsem se dopoledne na cestě do práce stavil v Monstě – to je velkoobchod ND na traktory v Brně. Mají i něco na ursusy tak jsem se zkusil zeptat. Pán co mě obsluhoval mě zavedl až úplně dozadu a ukázal mi pěkný smaltovaný výfuk. Přeměřil jsem průměr díry a zeptal se na cenu. Pán si napsal číslo a po mrknutí do počítače mi řekl 276,- Kč bez daně. Neváhal jsem ani vteřinu. Pak jsme našli ještě vhodné těsnění, cestou jsem si vybral gumu do závěsu a spokojeně odjel do práce. Nakonec jsem na faktuře měl:

kroužek do závěsu (velká guma) 26,83Kč

tlumič výfuku 328,44Kč

těsnění výfuku 4,64Kč

Celkem 359,95Kč

Za poslední hodně dlouhou dobu mi nic neudělalo takovou radost.

Dneska jsem sundal provizorně opravený výfuk, rozřezalho, odříznul postupně od trubky s přírubou, ke které byl přivařen. Trubku jsem povařil, obrousil, dokonce se mi podařilo upálit zevnitř úkapy z minula a nakonec jsem zabrousil přírubu do rovinky.

starý a nový tlumič výfuku

DSC03471

Pohled do vnitřku nového tlumiče. Kupodivu vypadal stejně z obou stran.

DSC03476

Opravená trubka s přírubou. Sice trošku křivě svařeno, ale nechtěl jsem to řezat a vařit celé znova a navíc na funkci by to nemělo mít vliv. Ani na funkci rostlináře.

DSC03477

DSC03478

Zabroušení příruby do roviny.

DSC03479

Moje pracoviště

DSC03480

Vše zkompletované dohromady

DSC03481

DSC03482

DSC03484

A nakonec video – točil jsem ho jen kvůli zvuku. Zvuk v nahrávce odpovídá skutečnosti. Na nové nahrávce videokamerou je slyšet i pískavá složka připomínající turbo. Zvuk je opravdu brutální. Proti původnímu plechovému prskáči rozdíl sto a jedna.

Příspěvek byl publikován v rubrice 11. traktůrek a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 komentářů u „Tlumič výfuku

 1. otázočkaDobrý deň. mal by som otázočku, je to skutočne posmaltovaný výfuk? Ja som kupil taký istý ale len nejaká úprava farbov to bola a po pár hodinách prevádzky ukazuje že je to len farba, kupil som to tu na slovensku. Keby bolo možné kúpim taký posmaltovaný. Prosím dajte info poprípade kontakt na predajňu. ďakujem. S pozdravom Luboš.

 2. návod na údržbu a seřizováníShanim navod na udrzbu a serizovani na motor URSUS. Cetl jsem, ze jste ho videl kdesi na i-bazaru. Mohl byste poslat odkaz?

 3. Re: NávodOmlouvám se, psal jsem to přes SZ, takže to tam nebylo napsáno. Už jsem to tam dopsal.
  Na inzerát jsem odpovídal přes inzertní servr, jiný kontakt tam nebyl a nikdo se neozval. Takže žádné další info nemám.

 4. Tlumič výfukuDobrý den , jako motorář a automechanik ( hobby , živím se jako konstruktér ) si nemůžu odpustit poznámečku 🙂 . Připevnění tlumiče k původní trubce s přírubou pomocí šroubu " durch " je dost nešikovné. Jednak šroub brzdí výfukové plyny ( a způsobuje hvízdavý zvuk) a druhak to asi moc netěsní . . . Po lehkém obroušení smaltu bych to spíš přivařil 🙂 . Jako třešnička na dortu by se hodila klapka na výstupu z tlumiče 🙂 .
  Kutilům zdar , pavel.

 5. Re: Tlumič výfukuTraktory to tak mají, ta díra je tam originál. Není to vidět, ale šroub není skrz, ale je jen vevnitř šestihraná hlava a přes jednu díru ven. Nejdřív jsem sešrouboval tlumič s přírubou a pak to celé namontoval přes těsnění na svodové potrubí. Přemýšlel jsem o použití tmelu, ale nějaká zemědělská vůle nevadí. Zatím to funguje perfektně.
  Klapka by byla super, ale na výrobu je složitá a dávat za ni peníze se mi nechce. Nemám ani kabinu, tak za deště moc nejezdím a jinak dávám na výfuk půllitrovou petku a celý traktor je pod plachtou.

 6. Ok , tak to je lepší , výfukovým plynům pak vadí jen hlava šroubu , a to už tak moc nevadí 🙂 . S petkou na tlumiči pak do výfuku nenaprší 🙂 . Zapomínám , že je to traktůrek , čili zemědělský stroj . . . v jednoduchosti je síla 🙂 . Přeju chuť a sílu do dalšího kutění 🙂 . Pavel .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.