Obložkové zárubně

Další prací která na mně nedočkavě čekala byla montáž obložkových zárubní. Člověk, který kritizoval můj postup montáže obložkových zárubní v přízemí na mou výzvu nereagoval a neporadil mi v čem prý dělám chybu, takže jsem pokračoval osvědčeným způsobem. Nakonec jsem našel i návod od výrobce obložek a ten se v podstatě nelišil od mého postupu.

P7302557

Obložky jsem omylem objednal o 10 cm širší než potřebuji. Po prozkoumání jsem se rozhodl nekomplikovat sobě ani firmě život a rozhodl jsem se pro vlastní úpravu. Zúžení spočívalo ve zkrácení vrchní části obložky o 10cm. Jediná potíž byla v přesnosti nastavení úhlu a kvalitě řezu. Použil jsem opět pokosovou pilu De Walt, kterou mám půjčenou z práce a po pečlivém nastavení a proměření jsem upevnil doraz a celkem rychle zařízl všech pět obložek.

DSC01689

DSC01690

DSC01696

DSC01691

DSC01692

Dokonce bych si dovolil tvrdit, že můj řez je méně otřepený než ten originální. Podobně jsem pak zařízl i rovný díl. Trošku složitější bylo vyfrézování prohlubně pro spojovací pero. Vyrobil jsem si přípravek s dorazy nastavil horní frézku, kterou jsem měl opět půjčenou z práce a pak to šlo ráz na ráz. S konečným výsledkem jsem spokojen.

DSC01697

DSC01698

DSC01699

DSC01700

Poté proběhla montáž již odzkoušeným způsobem. Sestavil jsem nosnou část obložky, spojil ji dodanými péry a v rozích předvrtal a sešrouboval. Takto připravenou obložku jsem osadil panty a zafixoval do otvoru pro futro. Pomocí vodováhy, klínků a rozpěrných desek jsem dal obložkám konečný tvar a nakonec je zafoukl pěnou.

DSC03320

DSC03321

Po ůkladném zatvrdnutí pěny jsem zařízl její přebytky a nasadil krycí část obložky. Do drážky jsem nasadil těsnění a na panty pověsil dveřní křídla. Na křídla jsem nakonec namontoval kování a vyzkoušel jak dveře chodí. Podle potřeby jsem seřídil panty a bylo hotovo. Jo ještě obložky do šatny jsou o 10cm nižší. Úprava obložek nebyla problém, ale se dveřma to bude složitější. Možná odříznu celou dolní část rámu a budu ho muset ve dveřích nahradit.

DSC03333

P7302546

P7302547

P7302553

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Obložkové zárubně

  1. Nedávno jsme řešili taky výměnu zárubní dveří, firma Dewro z Ostravy nám výměnu interiérových dveří provedla .osobně bych si nedovedl představit s mýma olšovýma rukama, že bych se pustil do zkrácení obložek… takovou odvahu bych neměl 🙂

    • Zůžení obložek to byla výzva! A navíc se mi nechtělo přiznat dodavateli, že su pako, které ani neumí změřit díru ve zdi. Navíc komplikace s odvozem a objednáváním nových obložek se mi jevila jako větší zlo než si zůžit pár obložek a k tomu si dokázat jak jsem šikovný. Jak známo, protože nás nikdo nepochválí, tak se musíme chválit sami!

      • dobrý report, měli jsme při rekonstrukci bytu podobný problém, akorát to byla chyba dodavatele, s tchánem jsme si na řezání netroufli, navíc jsme nechtěli přijít o záruku, kterou by nám při zkrácení určitě zamítli, no snad zárubně slouží…

  2. Mně se ten postup zdá být úplně přesně podle návodu, tak nevím, komu se co nelíbilo! Naopak jsem narazila na návody, kde není uvedeno, že má člověk počkat s pověšením dveří do pantů, až dokonale vytvrdne pěna. Vím, že to dá přece rozum, ale vykládejte to někomu, kdo obložkové zárubně montuje poprvé v životě, očima je přilepený na návodu a taaakhle se mu klepou ruce nervozitou. Jenom se zeptám na jeden detail – tu pěnu jste stříknul jen do míst, kde máte dveře rozepřené, a do rohů. Drží pak zárubně ve zdi dostatečně? My jsme rozpírali zárubně třemi prkny nad sebou a snažili se je zapěnovat po celém obvodu, samozřejmě s citem.

  3. Dobrý den,

    postup jste volil dobře, v praxi se používá zavěšení a zavření dveří před vytvrdnutím pěny a to z důvodu toho, aby se obložky nezkroutily a dveře seděly přesně a šly zavírat. Ovšem tak jak vy to máte rozepřené by to mohlo bát v pořádku. Důležité je, aby dveře šly zavírat, nezavíraly se samy a nikde nedrhly. Pěna se stříká z důvodu úspor a snadnější demontáže jen na několik míst, zpravidla na 5 – 6, ale pokud se zapěnují celé, lépe pak izolují zvuk a teplo. Lepší méně, aby se pak nemuselo hodně ořezávat. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.