Obklad šikmin v ložnici

Po delší době jsem se opět věnoval budování domečku. Na řadě tentokráte byla ložnice. Máme tam již vymalováno a vše je nachystáno na hotovo, jen ten obklad scházel. Obkladové palubky jsem měl již delší dobu nakoupené z Bauhausu, ale stále mi vrtalo hlavou dokončení parotěsné zábrany a neustálé obtěžování vrabci. Ti si hledali skulinky a stavěli si hnízda v zateplení jak střechy, tak i betonového překladu nad okny. Nejdříve jsem jim zabednil OSB odřezky prostor nad oknem mezi trámy. Když i po tomto zásahu bylo ráno slyšet štěbetání z rohů nad oknem, musel jsem ještě pokračovat v boji. Konečné řešení proběhlo při montáži hromosvodu, kdy jsem ze střechy prozkoumal kudy se vrabci dostávají dovnitř a kde bydlí. Stačilo pak jen vyčistit daná místa a řádně upevnit pojistnou paropropustnou hydroizolační folii, která se nachází pod taškami na krokvích a byl klid. Definitivně bude problém vyřešen až s novou fasádou, ale ta je v nedohlednu.

P5232309

Začal jsem obkladem na jednodušší polovině. Na krokve jsem vodorovně přitloukl střešní latě s roztečí podle tepelné izolace. Mezi krokvemi je 16 cm vaty a rozhodl jsem se přidat ještě dalších 5 cm pod parotěsnou zábranu. Pomocí drátu a sponkovačky jsem mezi tyto latě upevnil vatu Rockwool. Aby mi vata nepadala na hlavu při upevňování vyrobil jsem si opěrné téčko, kterému jsem postupně nadstavoval nohu podle výšky šáru.

DSC02875

DSC02876

DSC02877

Boky vikýře jsou na obou stranách komplikované. Na této straně jsem se již předpřipravil při dodělávání parotěsné zábrany a na hraně je pod folií lať, připevněná mezi dvěma sousedními trámy. Musel jsem vymyslet upevnění latí tak, aby mi nakonec šlo dobře namontovat obkladové palubky a hlavně aby výsledná plocha tvořila rovinu a né nějakou zatočenou křivinu. Začal jsem opět s vodorovnými latěmi pro vatu a po upevnění vaty drátky jsem ji zafixoval svislými latěmi, které zároveň tvoří rám pro ukotvení obkladu. Podobně jsem pak připevnil příčné latě i na šikminu a doplnil vatu v problémové spodní části. Tady vata drží jen přidrátkovaná k pohliníkované folii za kterou je polystyrén vyplňující mezeru mezi omítkou a pozednicí.

DSC02884

DSC02886

DSC02889

DSC02890

DSC02891

DSC02892

Na takto připravenou kostru jsem přisponkoval netkanou textilii, aby se mi neprášilo z vaty přes obložení. Na textilii jsem pak pomocí již osvědčených plíšků přimontovával jednotlivé obkladové palubky. Na jedné straně byly přitom desky zařízlé na kolmo a na druhé zešikma pod patřičným úhlem. Při této práci mi opět velmi pomohla pokosová pila Dewalt, kterou mám půjčenou z práce (zdravím všechny v GVB obzvláště pak PHB :-).

DSC02894

DSC02893

DSC02895

DSC02896

DSC02898

DSC02900

DSC02901

DSC02903

Po akci "hromosvod", kdy jsem zatočil s vrabci, jsem pokračoval i na druhé polovině. Zde nebyla parotěsná zábrana dodělána do konce, mezi trámem a zdí byla nevyřešená spára a musel jsem vymyslet jak vytvořit konstrukci obkladu. Šikmina boku vikýře totiž plynule prostupuje příčkou, za kterou je šatna. Nakonec jsem se rozhodl část obkladu položit svisle souběžně s příčkou a od jistého průsečíku rovin vytvořit šikminu. Vymyšlení jak to konstrukčně udělat mi trvalo celkem dlouho, ale výsledek je dle mého názoru výborný.

DSC03026

Nejdříve jsem si rozměřil a nakreslil moje řešení přímo na zeď a hned přišrouboval dvě latě na příčku abych neztratil myšlenku. Pak jsem se pustil do opravy spáry mezi trámem a zdí. Oškrabal jsem omítku, natlačil do spáry stále plastický stavbařský tmel od Soudalu (v návodu nazván "Medvědí …") a ještě za čerstva jsem spáru přelepil těsnící hliníkovou páskou. Na tomto detailu bych chtěl názorně ukázat, proč jsem od začátku chtěl stavět svépomocí. Mám totiž obavu, že tak jak se s tím piplám by to téměř každá firma v lepším případě jen překryla fólií a páskou a v horším případě vůbec neřešila, protože spára byla téměř překrytá omítkou. Až teprve časem jak krov sesychal se spára částečně otevřela a v zimě tudy doslova fičel průvan.

DSC03027

DSC03028

DSC03029

DSC03030

DSC03034

Po utěsnění spáry jsem pokračoval ve vytváření konstrukčního rámu. U stěny se spárou jsem jednoduše přišrouboval dvě latě. Jednu svisle mezi zeď a trám a druhou zešikma přímo na trám. Na druhé straně jsem ovšem musel vyrobit rohovou lať která bude tvořit budoucí hranu na které se potkají všechny šikmé plochy. Oba konce jsem musel seříznout pod správným úhlem, aby dobře sedla na lať na zdi i na trám na druhém konci. První pokus nebyl moc zdařilý, ale pomohl mi při vyměření správného řezu na druhém konečném pokusu. Při tomto řezu jsem využil obě možnosti úhlování pokosové pily zároveň.

DSC03036

DSC03039

DSC03038

Na takto připravený rám jsem opět přisponkoval netkanou textilii a vzniklou dutinu vyplnil tepelně izolační vatou. Poslední fází bylo namontování obkladových palubek již osvědčeným způsobem.

DSC03040

DSC03045

DSC03047

Po zdárném obložení druhého boku jsem s chutí pokračoval v obkládání tentokrát stropu. Opět nejdříve přisponkovat netkanou textilii a na ni přistřelovat pomocí plechových úchytek obkladové palubky.

DSC03052

DSC03053

DSC03055

V průběhu obkládání stropu jsem řešil zavěšení lustru. Našel jsem v zásobách jeden vhodný do nízké ložnice a po schválení manželkou jsem ho hned namontoval. Pro jistotu jsem nad palubky přišrouboval kousek odřezku napříč a teprve pak zašrouboval háček na pověšení. Pro šťouraly dodávám, že mezi vlastní lustr a obklad ještě příjde vložit nehořlavá izolační podložka.

DSC03057

Na závěr ještě jeden snímeček jak nám večer vyhřívá ložnici sluníčko.

DSC03060

K úplné spokojenosti zbývá celé dílo olištovat, včetně hran a pro obydlení konečně namontovat futra.

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Obklad šikmin v ložnici

 1. FolieAhoj,

  jakou jsi folii si kupoval?
  Také uvažuji o hliníkové parotěsce, ale všude píšou že mezi sádrokartonem (palubky) musí být min. 1cm vzdušná mezera, aby hliníková parotěska dokázala teplo odrážet. Taky se bojím horšího signálu na mobilu a wifi, kterou budu chtít chytat i na zahradě.

 2. No já tam nemám hliníkovou parotěsku kvůli odrazu tepla, na to nevěřím. Mám ji tam proto, protože plasty jsou velmi řídké a nejsou parotěsné, proto se na tu folii dělá kovová vrstva která je parotěsná. A s hliníkem je to nejjednodušší na výrobu. Je to podobný princip jako hliníková folie v plastových trubkách pro podlahovku, taky tam funguje jako kyslíková zábrana, plastová trubka sama o sobě je vodotěsná, ale kyslík pouštěla do vody a docházelo k zavzdušňování systému.
  Ale abych pravdu řek, tak už ani nevím co to je za folii.

 3. Docela by mne zajímalo, jak se ke dnešku chová obložení s izolací, když parotěsná izolace je umístěná nad izolací. CV

  • Je potřeba pořádně číst. Skladba střechy je taková: zevnitř – ven dřevěný obklad, netkaná textilie, 5cm vata, parotěska, 15cm vata, paropropustná voděnepropustná folie, tašky. Takže rosný bod bude ve vatě o síle 15cm až za parotěskou, tzn. že vlkost se tam zevnitř nemá jak dostat, aby zkondenzovala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *