Centrální vysavač

Ještě před vánoci jsem investoval poslední peníze do domečku, a to do dodělání centrálního vysavače. Rozvody byly již udělané před vylitím podlah, stačilo tedy „jen" dodělat vedení ve sklepě včetně výfuku a instalovat agregát.

PC171736

Našel jsem ve starých fakturách, která firma mi vlastně rozvody chystala a s kým mám uzavřenou smlouvu. Jednalo se o brněnskou firmu Newag. Zavolal jsem jim na telefon, který jsem našel na internetu a se slečnou dohodl předběžně termíny. Taky jsem upřesnil požadovaný typ a počet zásuvek a dohodl si dodání hadice navíc. Základní má 9m, což je na přízemí zbytečně moc (kromě na chodbě je zásuvka i přímo v obyváku) a taky jsem chtěl druhou do patra, aby se neustále nemusela přenášet ta z přízemí. Nakonec jsme se dohodli na 7,5m s vypínačem, tu si necháme v přízemí a základní 9 metrovou použijeme v patře.. Až po několika dnech fungování jsem zjistil, že hadice bez trubek a nástavce je mi k ničemu. Naštěstí pasovaly komponenty ze starého vysavače, takže nemusím nic dokupovat.

Ve smluvený termín dojel s mírným zpožděním montážník, který měl Felicii kombi narvanou dílama a vercajkem až po střechu. Nejdříve si šel obhlídnout co ho čeká. Mezi změtí nadávek a sakrů jsem pochopil, že si myslel, že je vše hotové, jen našroubuje zásuvky a pověsí agregát a bude hotovo. Poté měl delší telefonát plný vulgarizmů a sprostých slov se svým kolegou, který u mě dělal rozvody a dohodli se, že mu přijede na pomoc.

PC171731

Než přijel druhý montážník, tak první namontoval všechny zásuvky a nanosil dovnitř krabice s agregátem a hadicemi. Všichni tři společně jsme nakonec vymysleli definitivní umístění agregátu a vedení trasy výfuku. Já se ujal vysekání díry do obvodové zdi pro výfuk a zároveň sací trubku venkovní zásuvky. Ta se hodí například při úklidu auta. Kluci pak namontovali společnými silami štěrbinovou zásuvku do soklu kuchyňské linky, pověsili na dohodnuté místo agregát a dodělali potrubní systém s ovládacím káblíkem.

PC171732

PC171733

PC171734

PC171737

PC171739

Ten druhý poté zase odjel a ten sprostý tam zůstal, aby celý systém odzkoušel, předal mi ho i s vysvětlením, odpověděl na mé všetečné otázky a sepsal spotřebovaný materiál. Seznam materiálu posléze telefonicky sdělil kamsi do kanceláře, kde mu dodělali přesnou kalkulaci a já doplatil v hotovosti doplatek k záloze, tak jak jsem se předem domlouval se slečnou. Konečná cifra mě trošku překvapila, ale po obdržení faktury cca za tři dny seděly všechny položky.

Podle cenové nabídky z roku 2006 měla být konečná suma včetně rozvodů, zásuvek, příslušenství a práce včetně DPH 42.154,- Kč, z čehož 26.700,- Kč stojí agregát HUSKY SUCCION PLUS Wet & Dry pro suché i mokré vysávání (silnější model). Před montáží potrubí v první etapě jsem zaplatil zálohu 15.000,- Kč. Před druhou etapou jsem zaplatil zálohu 25.000,- Kč a počítal s doplatkem do 5.000,- Kč. I s navýšením za druhou hadici v hodnotě 3250,- Kč vč.DPH. Konečná cena se nakonec vyšplhala na 46.951,- Kč.

Navýšení o dalších cca 1.500,- Kč bylo jednak navýšením o jednu zásuvku (venkovní á 275,-Kč ), ale také vyčíslením jednotlivých dílů rozvodů druhé etapy. Ještě předběžná faktura, na základě které jsem posílal druhou zálohu a měla již zpracovaný skutečně použitý materiál z první etapy, vypadala optimisticky o 300,-Kč nižší než původní nabídka. Nakonec jsem to pustil z hlavy a byl rád, že si můžeme užívat centrálního vysavače.

Hned při prvním vysávání mě překvapila hlučnost. Při vzpomínce na reklamu v televizi, kde ženská vysává a u toho spí mimino a chlap se dívá klidně na fotbal jsem si myslel, že je něco špatně. Ale nebylo. Nebyl totiž slyšet zvuk motoru ale šum a svistot proudícího vzduchu. Televize se při tom sledovat dá, ale musí být patřičně zesílená. Manipulace s hadicí taky nic moc, možná je to ještě horší než kabel za vysavačem, ten se tak nesukuje. Ale zase jsem ho manželce už dvakrát spravoval, jak za něj tahala. Poslední výhoda která tedy skutečně zůstává je vyfukování vzduchu mimo objekt a tedy 0% prachu se vám vrátí do místnosti. Ani nemusíte řešit jaký a kolik máte filtrů, které stejně jen brzdí ventilátor a snižují výkon obyčejných vysavačů.

A nakonec jeden podnět k přemýšlení. Když jsem nedávno venku štípal dříví a manželka zrovna vysávala, nejenom že jsem konečně slyšel to, co slyší sousedi když vysáváme, ale taky jsem si všiml, že z výfuku jde velké množství vzduchu o pokojové teplotě a tudíž se někudy musí stejné množství venkovního vzduchu dostat do domečku. Při vzpomínce na zamýšlenou rekuperaci mně napadlo, jestli i tento výfuk nenapojím přes rekuperaci, aby vyfukovaný vzduch předal svoje teplo nasávanému vzduchu z venku. Papírově má moje jednotka 170m3. To už stojí za zamyšlení.

Jo a ještě Vám dlužím fotku hotového vyústění dešťáku.

DSC01903

DSC02024

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Centrální vysavač

 1. Vysavač do rekuperaceZdravim,
  vysavač do rekuperace bych osobně nepřipojoval. Myslím,že by se mohl zanášet výměník. Někde jsem četl podobnou úvahu a lidé znalí to nedoporučovali.

 2. Vysavac a rekuperaceNedavno jsem se dozvedel, ze se k rekuperacni jednotce obvykle nezapojuje digestor, protoze by mastnota z vareni rekuperacni jednotku zanasela. Je tedy otazkou, jestli by ji nevadil taky prach z vyfuku vysavace (i kdyz byste ji zapojil asi az za nejaky filtr).

 3. re: digestoř do rekuperace„Lidé znalí to nedoporučují“ a „obvykle se nezapojuje“ to je prostor právě pro mě abych to napojil a prověřil. Samozřejmě přes předimenzované filtrování. A ten centrální vysavač má těch zmiňovaných 170m3 za hodinu, což je slušný fičák. Až to zrealizuji, poreferuji.

 4. A co tak do rekuperace pripojit vystup z kotle ?Mam na domecku kondenzacny kotel PROTHERM a z jeho vystupu i pri -20 jde dosti teplej proud vzduchu. Zajimalo by mne jestli nekdo nad tim uvazoval. A ci nenasel nejake problemy. Samozrejme rekuperator by musel byt nalezite utesnen aby se odpadovy vzduch z kondenzacniho kotle nedostaval do cisteho nasavaneho vsduchu. Bylo by to perfektni vyuzit i tenhle zdroj tepla. NE?

 5. Re: výfuk kotle do VZTJelikož jsem nějakou dobu dělal servis na plynové kotle a shodou okolností zrovna Prothermy, dovolil bych si následující radu považovat za názor odborníka:
  Plynové kotle všeobecně jsou vyhrazená plynová zařízení a není radno s nimi nijak experimentovat. Přívod a odvod vzduchu musí splňovat určité podmínky a není přípustná jakákoli odchylka. Navíc po technické stránce může u obyčejného turba (atmosférický hořák s odtahovým ventilátorem) dosahovat odpor a nebo podtlak v potrubí určitých mezí, které napojení kamkoli jinam než ven přes fasádu určitě nesplňuje. Specielně kondenzační kotel má skutečné „turbo“ a ventilátor tlačí vzduch do hořáku a přes trysku se do vzduchu přimíchává plyn. Celá spalovací komora je v přetlaku a hořák se seřizuje podle analyzátoru CO. Jakákoli změna na výfukovém potrubí, natož pak podtlak, rozhodí poměr vzduch/plyn a kotel může blbě spalovat a nebo nemusí vůbec naskočit. Ještě jednou opakuji zapomeňte na vrtání či úpravy plynových kotlů! Všichni!!!

 6. Husky jsou opravdu hlučné jako hrom. O tomto modelu jsem také přemýšlel ale po podrobnějším prozkoumání u známého jak mu to hučí v domě a hlavně venku a po zjištění jakej to má mizernej filtr jsem Husky rychle zavrhnul. Abych filtr sundaval, prodíral se vrstvou humusu a potom ho ještě musel prát na to jsem rozhodně nebyl zvědavej. Koupili jsme si BEAM a ten má samočistící bezúdržbovej filtr a hlučnost se opravdu s neskutečně hlučným HUSKY nedá srovnávat. Bohužel stejnou zkušenost s hroznejma montážníkama co HUSKY dělají který si to u nás byli obhlídnout kvůli nabídce mám také. Také na všechno nadávali a když předložili nabídku tak jsem po podrobnějším prozkoumání a přepočítání zjistil že je udělaná tak aby vypadala jakoby kompletně a byla naoko lacinější než od konkurence. Bylo tam ale pár záměrně nezapočítanejch věcí které by při dodělávání vedly k vícenákladům.
  Pokud vám tam dali ven zásuvku za 275kč tak to musí bejt plastová a ta venku moc nevydrží. Dal jsem si kovovou a ta stála cca 600kč.

  • Já musím říct že mám s vysavačem Husky přesně opačnou zkušenost, majitel dané firmy co mi agregát montovala se ochotně přijel podívat na stavbu vše mi do podrobnosti vysvětlil, vymysleli jsme spolu trasu kudy vysavač povedeme. následně mi zpracoval cenovou nabídku, kde mi byly nabídnuty dva stroje, jenž mi seděly na danou délku potrubí a počet zásuvek. V den montáže přijeli přesně na domluvenou hodinu a trubní rozvod namontovali během jednoho dne. Vše bylo perfektně provedeno a s předvedenou prací jsem byl nanejvýš spokojen. Při kompletaci opět přijeli na domluvený čas a namontovali předem domluvený agregát a zásuvky jenž jsem si vybral. Po montáži mi předali a vysvětlili vše týkající se vysavačové jednotky. Na daný stroj je doživotní záruka což je veliký plus oproti konkureční firmě beam, která nebyla schopna nabídnout takovou kvalitu jako husky za takovou cenu. Pokud můžu doporučit tak firmu Elektro-koláček z Rožnova pod Radhoštěm, která mi ve všem vyhověla a vyšla vstříc.

 7. Zdravím, právě jsem se dostal na vaši internetovou stránku, ohledně všeho možného. Zajímavé, jen se mi zdá, že zde dlouhosáhle popisujete jednoduché případy, třeba záclony, nebo TV v obýváku, když už, tak by to chtělo trochu tu technickou stránku, aby jsme se mohli vyvarovat chyb, nikdo není neomylný . Je to jen můj názor, nehaním vám to, jsou to vaše stránky, jinak vám přeji, jen tak dále.
  Já jsem chtěl jen k tomu vašemu centrálnímu vysavači. Všiml jsem si, že používáte průmyslový vysavač Bosch. A moje otázka, proč ho nevyměnit za toho Husky, který stijí i 4x více. Dá se sehnat i menší, já ho používám a stojí 7tis kč? Zapnete ho do zásuvky na dálkové ovládání, ovladač dáte k hadici a můžete vysávat a když budete vysavač potřebovat, prostě ho odpojíte. Můj nápad to není, ale kamarád si to takhle bude dělat, je to z jeho hlavy. Jde o to, co nejvíce si pomoci, člověk si potom už jen může vybratm čemu dá přednost. S pozdravem Klein Olomouc.

  • No dlouhosáhle všechno popisuju z toho důvodu, že jsem strašně ukecaný a navíc mě to psaní tehdy bavilo.
   K využití jiného vysavače do centrálního rozvodu: problém bude právě v systému ovládání, které by se muselo nějak zbastlit a taky záleží na parametrech vysavače. Ten Husky je na to stavěný, jak výkonově, množstvím sacího vzduchu a vytvořeným podtlakem, tak ergonomicky na vysypávání a pod. Vysavač za 7 tisíc nebude žádný zázrak a pokud mám agregát ve sklepě a potrubí třeba 8 metrů + hadice 9 metrů, tak už to nemusí dobře sát. Ono dokud si to člověk na vlastní kůži nevyzkouší, tak neví, jak dobře to může sát.
   Taková zkušenost. Jako servisní technik plynových kotlů jsem si ze začátku půjčoval při čištění kotlů vysavač od domácích, ale po zkušenostech, co všechno lidi používají za sr.čky místo vysavače a v jakým stavu mají sáčky jsem si pořídil malý vlastní vysavač a celkem dost v něm měním sáček a je to sakra poznat. Hodně lidí má zkreslené představy o tom, co znamená vysávat. Nejvíc mně překvapovali lidi s domácími zvířaty a velkými kvalitními vysavači, které měly tak zanesené sáčky, že skoro vůbec netáhly vzduch. A navíc ten smrad…. no hrůza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *