Věšení záclon

K napsání tohoto článku mě vedla diskuse o této činnosti u nás v práci. Zjistil jsem že je to v celku neoblíbená činnost v mnoha domácnostech. Někteří z toho mají dokonce hrůzu. Přitom na věšení záclon není nic složitého!

Tuto činnost mě naučil můj otec již jako malého kluka. Vždycky jsem mu s tím pomáhal a ve vlastní rodině automaticky tuto práci vzal na sebe, což sice s údivem ale přesto vděčně manželka akceptovala.

Základem pro rychlé a hezké pověšení záclon je počet žabek. A pokud si jednou tyto žabky správně nainstalujete, již nikdy nebudete mít s věšením záclon problémy. Tento počet žabek je dán principem věšení a nesmí se lišit ani o kus od cifry z následující řady:

5-9-17-33-65-129

Počty vám budou jasné po vysvětlení principu. V mém konkrétním případě mám 17 žabek. Nejprve si žabky rozmístíme po skupinkách 1-3-1-3-1-3-1… atd. Pak si prohlédneme záclonu a správně si ji otočíme, aby jsme po dokončení nezjistili že ji máme obráceně a nemuseli to celé dělat znovu. Pak pověsíme oba konce do krajních žabek. V těchto krajních žabkách neděláme žádné záhyby a pod. Bude to vypadat nějak takhle:

DSC01860

DSC01859

Záclona se prověsí od těchto dvou bodů a vy ukazováčkem našponujete prostředek prověsu. Okem zmrknete jestli jsou obě ramena prověsu stejně dlouhá a pak za pomoci palce chytíte tento střed. Za pomoci druhé ruky přehnete v místě středu okraj záclony ve tvaru „Z" a zasunete do prostřední žabky. Toto „Z" vám udělá nakonec na zácloně řasení, takže se musíte snažit mít přeložení stále stejné ve všech budoucích žabkách. Pokud by vám nepasoval počet žabek, dá se právě zvětšením nebo zmenšením přehybu „Z" upravit konečná šířka záclony.

DSC01861

V dalším kroku opět chytnete střed prověsu, uděláte záhyb „Z" a dáte do prostřední žabky.

DSC01862

A tak pořád dál….

DSC01863

DSC01864

Pomalu postupujete dále, stále středy prověsu do prostřední žabky.

DSC01865

Výsledek by nakonec měl vypadat nějak takhle. Pokud vám vyjde záclona moc dlouhá můžete příště zkusit větší záhyb. Ale s citem, nezapomeňte že každý centimetr navíc se vám znásobí počtem žabek! A prodloužit jen některé, nebo mít každou jinak zahnutou by nevypadalo hezky. A taky si dejte pozor na směr překládání. Pokud začnete pravou rukou od sebe a levou k sobě tak musíte stejně na všech záhybech! I v mém případě mohly být záhyby o chlup delší, ale nebuďme na sebe tak tvrdí! Příště to bude lepší.

DSC01867

Tak vidíte není to nic složitého. Takže hurá na to!

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 komentářů u „Věšení záclon

 1. Děkuju za raduChtěla jsem udělat svoji mamce radost, tak jsem zkusila pověsit sama zaclonu a povedlo se s Vaším postupem. 🙂 Moje mamka byla moc rada, že už to nebude jenom na ní. Potom mi to přišlo velmi lehké.děkuju 🙂

 2. MatematikaDěkuji za pomoc!
  Mimochodem, nedalo mi to a hledala jsem vztah..

  y = x * 2 – 1

  První x je 5, pak už jen za x dosazujete výsledek.

  😉

 3. Re:MatematikaTo není to pravé ořechové. Spíš by to mělo být dvě na "n" +1. Pak teprve vychází řada 3 – 5 – 9 – 17 – 33 – 65 – 129 kterou jsem zmiňoval v článku. K Vaší smůle jsem až moc dobrý na matiku.

 4. Re:Věšení záclonNebydlíme vedle smetiště. Pokud se vám nezdá to co je vidět z okna, tak to je stavební ruch a ve skutečnosti to není tak hrozné. 😛
  Technik

 5. No to jsem ale VŮLpanebože! já mám okno se záclonou na 81 žabkách! no to jsem jarin… tak to ne Děkuji Vám pane Techniku vybourám ho a okamžitě ho zmenším podle vaší řady na 65 žabek, takhle to přeci nejde!

 6. To je dobrý, díky za tip 😉 Máte to všechno moc hezký, dostala jsem se na tyhle stránky tak, že jsem hledala obložení trámů, na kterýžto dotaz se mi našlo Vaše obložení v ložnici 🙂

 7. Prosila bych vysvětlit, zda-li se záclony věšejí rubem ven nebo do místnosti. Co je u záclony rub a co líc. Podle mne je krásná hladká strana líc a tkaní (uzlíčky, nitky aj.) rub. Stále se nemůžeme dohodnout, co je správně. Díky za radu Jarka

  • Když si pomůžeme větou „Máš tričko naruby!“, tak bych usoudil, že rub je ta odvrácená strana se švy, nitkami a uzlíčky a líc je ta hezká. Rub tudíž dávám směre ke zdi, z venku nebude vidět a líc směrem do místnosti, aby to bylo hezké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *