Dětský pokoj ve 2.NP

Tak Vás všechny vítám, v novém roce a přeji Vám vše dobré.

Nějak nestíhám, takže to vezmu letem světem.

Po dokončení dešťáku jsem se pustil do dokončení izolace proti vlhkosti. Natřel jsem stěnu nad izolací penetrákem. Izolační IPU jsem narovnal a nalepil na stěnu. Pak jsem ještě nalepil kousky IPY do předpokládané výšky terénu. Jako ochranu proti mechanickému poškození tam ještě přiložím nopkovou fólii a pak můžu pokračovat v přehazování hlíny. Ale to bude až na jaře, až rozmrzne zem. Víc jsem zatím venku nestihl.

DSC01585

DSC01589

Dalším hlavním úkolem bylo dodělat Kačce pokojík nahoře, aby se mohla po narození miminka odstěhovat. Nejdříve jsme nechali vymalovat. Jedna stěna již byla na meruňkovo, tu malíř jen přetřel a na ostatních stěnách natřel spodní část opět na meruňkovo a horní polovinu na žluto. Na přechodu barev by časem měla být nalepena bordura.

Po vymalování přišel na řadu strop. Nejdříve jsem pro zajímavost vyndal kus tepelné izolace nad pozednicí, abych zkontroloval jestli se tam neděje něco nekalého. Našel jsem tam bobky od myší se kterýma bojuji od srpna a dokonce jsem mezi izolacema našel kousky jedovaté návnady, kterou jim sypu na půdě. Že máme na půdě nezvané hosty jsem zjistil podle nočního hluku. Obývám již jeden horní pokoj a myšky se mi vesele proháněli po netkané textilii, kterou mám přistřelenou zespodu trámů. Zatím jsem našel dvě díry kudy se dostávají dovniř. Tata mě při jedné návštěvě strašil, že ty větší bobky jsou od krysy nebo potkána. Každou noc mi něco běhalo nad hlavou a přestože všechny druhy jedů které jsem zkusil byly nakousané, stále né a né chcípnout. Po návratu k pastičce do které jsem nastražil jeho oblíbenou gelovou nástrahu se chytil. A byl to rejsek. Podle tmavě hnědého kožichu asi starší ročník, ale od té doby je klid.

DSC01649

Kromě těch bobků a granulí s jedem to bylo v pořádku. Žádná vlhkost nebo jiný problém se neobjevil. Vrátil jsem izolaci zpátky a pro mechanické uzavření mezistropního prostoru jsem tam namontoval OSB desky. Původně jsem se domníval, že se myši dostávají na půdu přes střechu a přes vatu. Naštěstí tomu tak není, ale desky tam nejsou na závadu.

DSC01653

DSC01655

Na boční stěnu jsem přišrouboval pomocnou lištu tak, aby její spodní hrana byla ve stejné výšce jako spodní hrana trámů. Pak jsem na trámy přisponkoval netkanou textilii. Ta slouží na tlumení zvuku a proti prachu. Někde jsem ji vyšetřil a tady se mně hodila. Na textilii jsem pak začal montovat dřevěné obkladové palubky. Ty jsem koupil v Bauhausu podle předpokládané spotřeby. Snažil jsem se navrhnout kladení s minimálním prořezem a podle nabízených délek jsem kombinoval kladení jednotlivých vrstev. Palubky jsou připevněny pomocí k tomu určených plechových příchytek a ty jsou přistřeleny sponkovačkou přímo na trámy.

DSC01660

DSC01658

Po nachystání, rozměření a montáži prvních palubek jsem si pilu položil tak, že jsem potřebné palubky opřel o stěnu tvořící doraz a řezal i pět kusů naráz. Nařezal jsem si tak třeba dva balíky palubek, ty jsem opřel o stěnu abych na ně dosáhl ze stolu z kterého jsem prováděl montáž a pak udělal šupem kus stropu. Práce šla celkem rychle od ruky.

DSC01663

DSC01665

DSC01666

DSC01668

Za chvíli byla polovina pokoje hotová. Při přidělávání posledních palubek mi ovšem nevycházela výška trámu mezi dvěma lištami. Ty byly namontované podle odměření od podlahy, která by měla být rovná, přesto byl trám o cca 1cm níž. Po přeměření všech trámů na více místech jsem zjistil, že jsou mezi pozednicí a pevným bodem, tedy nosnou zdí a traverzami, prověšené.

DSC01670

DSC01671

V prapůvodním projektu měla být i v této části druhého NP podkrovní šikmina a trámy mezi pevným bodem a krokvemi měly být párované a mít délku cca 2x4metry. Změnou projektu se vzdálenost zvětšila a již předem nachystané trámy na krov byly krátké. Strejda tesař to vyřešil tak, že místo dvou kratších trámů vedle sebe se použily dva trámy za sebou spojené na pevném bodě. Já měl jen dodělat zavěšení delšího trámu uprostřed na ocelový nosník. Trámy mají mezi pevným bodem a pozednicí délku asi šest metrů a na této délce se již prohýbají. Nezbývalo tedy nic jiného, než je tedy zavěsit. Zvažoval jsem několik variant, ale díky zásobám materiálu zvítězila varianta zavěšení řetězem, který je k trámu připevněn pomocí na míru uřezané závitové tyče a přes šponovák je připevněn dlouhým vraťákem k nosníku.

DSC01754

DSC01753

DSC01755

DSC01756

Po zdvihnutí trámů do správné výšky jsem pokračoval v montáži druhé poloviny stropu již osvědčeným systémem a za odpoledne jsem byl hotov.

DSC01760

DSC01758

DSC01761

DSC01764

DSC01762

DSC01767

Malíř měl ještě dojít na vymalování chodby a nějaké opravy. Podle první zkušenosti jsem mu tentokrát kritická místa oblepil krepovou páskou. Po zdvihnutí trámů se pod každým objevil na zdi nenamalovaný flek. Ten pak malíř přetmelil akrylátem a po zaschnutí přemaloval patřičným odstínem.

DSC01800

DSC01801

Položil jsem na zem starší koberec a smontoval kačce novou postel. Místo roštu jsem tam položil nařezané desky a na ně položil matraci. Při akci kulový blesk se postupně do pokojíčku přestěhovala obyváková stěna a gauč na kterým doposud spala manželka s kačkou v obyváku.

DSC01817

DSC01819

DSC01818

DSC01827

DSC01829

DSC01831

Pokojíček je připraven na nastěhování. Namontovat futra a pověsit dveře nebude žádný problém, ale dokud nebude zábradlí k přesunu dítěte nedojde. I záchod je již použitelný (a mnou používaný), ale přeci jenom bez zábradlí to nejde. Bezpečnost dítěte stojí nad všemi problémy, které jsou nepřestěhováním způsobeny. Takže až dotlačím známého topenáře ke svaření zábradlí, bude se teprve kačka stěhovat.

Chtěl jsem to sepsat všechno naráz, ale nějak jsem se rozjel, takže pokračování v dalším článku.

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *