Digestoř, neboli kuchyňský odsavač par

Sehnal jsem další penízky na stavbu, takže jsem začal nakupovat co je potřeba. Jedna z prvních věcí, do kterých jsem se pustil, byla montáž digestoře. Kuchyně je už dávno používaná a digestoř je poslední věc, která zde chybí. Tedy ještě chybí lustr, ale žárovka v objímce zatím plní svoji úlohu dobře.

Při výběru digestoře jsem se zaměřil na nerezové komínové typy a jen jsem se rozhodoval mezi 60 nebo 90 cm šířky a případnou kombinaci se sklem. Běžných digestoří šířky 60cm s výkonem 350 – 500 m3/h je mezi akčními nabídkami dost a pohybují se cenově mezi 3,5 až 6-ti tisíci Korun. Neakční a značkové mívají lepší parametry objemů vzduchu, ale taky vyšší ceny. 90-ti centimetrové většinou převyšují 7-mi tisícovou hranici a v kombinaci se sklem jsem viděl od cca 10-ti tisíc. Cena sice tvořila jeden z důležitějších parametrů, ale zase né nejdůležitější. Přece jenom jsem přihlížel více než kdy jindy k estetickému hledisku.

Až při detailnějším ohledávání jsem si všiml, že některé levné digestoře mají komínek malé výšky a při dané výšce osazení digestoře by komínek končil kus pod stropem, což by asi nevypadalo hezky. Navíc já měl díru do zdi pro napojení odtahu asi 20cm od stropu a počítal jsem se zakrytím právě komínkem.

Nakonec jsem na internetu objevil výrobek firmy SETTA. Zde je internetová stránka: http://www.setta.cz/setta-produkty/kominove-odsavace-par-setta/digestor-kominova-KLF-108-90-xv.html . Z jejich široké a cenově příznivé nabídky jsem si vybral 90-ti centimetrovou komínovou digestoř se sklem, s celkovou výškou 1270mm a výkonem 960 !!! m3/h. Kombinace s černým skleněným čelním panelem a částečně černým sklem z vrchní části nám dokonce ladí k bílo-černým kachličkám nad linkou. Kovový kazetový filtr již považuji za samozřejmost. Osvětlení dvěma bodovkami 12V neřeším. Umístění v přední části považuji za spíše výhodné, než při umístění vzadu u zdi. Po technické stránce jsem měl vybráno a nakonec se digestoř líbila i manželce, která dostala můj návrh ke schválení. Od začátku mého hledání se mně snažila přesvědčit na digestoř se sklem a jediný můj argument proti, kterým byla cena, padl právě nabídkou firmy SETTA. Tudíž nic nestálo v cestě objednání digestoře včetně dopravy a platby při převzetí.

Po drobné komplikaci s přepravní společností CS došla digestoř o den později, než bylo domluveno telefonicky. Na první pohled se nejevil obal příliš důvěryhodně. Držel pohromadě silou vůle, a proto jsem si zásilku před převzetím a zaplacením důkladně zkontroloval. Sklo bylo nepoškozené a tak jsem zaplatil a podepsal papíry o převzetí. Až po úplném vybalení a hloubkové kontrole jsem objevil několik utržených nýtků a popraskaných svárů. Vše korunoval mírně pokroucený zadní plech. Digestoř byla v krabici uložena na záda, ale k poškození došlo převrácením nebo pádem na bok krabice.

DSC00901

DSC00889

DSC00890

DSC00893

DSC00892

Po několika vteřinách jsem při představě zdlouhavého vyřizování reklamace tuto variantu zavrhnul a rozhodl jsem se radši digestoř opravit. Záda jsem snýtoval měděnými nýtky, které mi zbyly od klempíře a plechy po vyrovnání slepil tavnou pistolí. Tou jsem nakonec vyplnil i mezeru v přední části mezi komínkem a stropem digestoře, čímž došlo k podstatnému zpevnění celé konstrukce. Na komínku zde byly dírky pro nýtky, ale strop nebyl na možnost spojení v tomto místě s komínkem připraven. Po zavěšení se přední část digestoře lehce houpala a po mé úpravě byla stabilní.

DSC00931

DSC00932

DSC00930

Montáž jsem začal zhotovením otvoru v novodurové trubce, která byla k tomuto účelu zazděná v komíně a vedla až na půdu. Tady už bylo z dřívějška hotové napojení až ven na fasádu přes zpětnou klapku a protidešťovou koncovku.

DSC00918

Do takto nachystaného otvoru jsem vsunul hliníkovou flexibilní hadici s vytvořeným kolenem na konci, aby vzduch dobře proudil nahoru. Pečlivě jsem ji tam natlačil a vyrovnal vzniklé promáčkliny. Měkké hliníkové trubce se dovnitř moc nechtělo.

DSC00921

DSC00920

DSC00919

Pak jsem si vyměřil umístění držáku a umístění zásuvky. Vyvrtal jsem do komínu z červených cihel dostatečně hluboké díry a pomocí kvalitních hmoždinek jsem uchytil držák a spodek zásuvky.

DSC00922

DSC00924

Jo nejdříve jsem na kachličky ještě nalepil igelit a na pracovní desku položil kartony. Neměl jsem dodělaný přechod mezi kachličkama a zdí. Plastové ukončovací lišty se mi nelíbí a obkladač se nechtěl zdržovat vytvářením přechodu ze spárovačky. Nakonec jsme se dohodli, že si to udělám sám, podle svých představ. Po zapojení zásuvky a zkušebním pověšení digestoře jsem se tedy pustil do výroby přechodu.

DSC00926

DSC00929

DSC00938

Protože se spodní část digestoře opírá o kachličky, které tvoří schodek od zdi, zdemontoval jsem ze zad gumové opěrné nožky vysoké cca 1cm a nalepil místo nich nízké silikonové čočky, které používají nábytkáři. Pro napojení digestoře s flexibilním potrubím průměru 150mm na mou 100mm-ovou rouru jsem musel vyřešit přechodový kus. Nesehnal jsem nic lepšího než KG-čkový přechody 160/125 a 125/100.

DSC00967

Nakonec jsem osadil komínek. Nejdříve jsem ustřihnul rožky horního dílu, které by se přetlačovaly s oblinkami v rohu pod stropem, a pak po vyzkoušení a oměření přivrtal horní konzolu. Po zavěšení horního dílu jsem usadil spodní díl a omaloval umístění prostřední konzolky. Konzolku jsem připevnil opět pomocí hmoždinek a nakonec smontoval oba díly komínku. S výsledným dílem jsem opět na
dmíru spokojen.

DSC00936

DSC00937

DSC00941

Nakonec Kačka provedla test funkčnosti.

DSC00935

DSC00934

P.S.: to co visí ze stropu je ryba pro štěstí na kabelu pro druhé prozatím neosazené svítidlo.

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 komentářů u „Digestoř, neboli kuchyňský odsavač par

 1. Odsavač par SETTADobrý den,
  přečetli jsme si na Vašem blogu článek o nákupu odsavače par SETTA. Je nám líto, že máte špatnou zkušenost s naší smluvní přepravní společností CS Expres. Spolupracujeme s nimi už dlouho a ve většině případů proběhne přeprava zboží bez problémů. Pokud se stane a zboží je zákazníkovi doručeno poškozené, řešíme to okamžitou výměnou kus za kus. Vaše obava z průtahů při řešení reklamace byla tedy zbytečná.
  Protože bychom rádi Vaši negativní zkušenost nějakým způsobem kompenzovali, ozvěte se nám v případě zájmu na e-mail obchod@setta.cz, abychom mohli dohodnout podrobnosti.
  Doufáme, že přes všechny komplikace budete s odsavačem spokojen.
  Pěkný den
  tým e-shopu http://www.setta.cz

 2. PěknéPěkný odsavač a koukám, že i firma se ozvala a bude kompenzovat špatnou dopravu – třeba Vám dá ještě jeden 🙂

 3. re:spokojenostS digestoří jsme prozatím spokojení. Odtahuje skutečně velké množství vzduchu, jak bylo avízováno v technických parametrech. Většinou stačí zapnutí jen na první stupeň. Bohužel až dodatečně jsem si všiml, že má jen dvě rychlosti. Uvítal bych ještě pomalejší než je současná pomalá. Právě díky tomu, že jde přes odsavač velké množství vzduchu, vzniká i aerodynamický hluk způsobený proudícím vzduchem. Celkem mně to překvapilo, ale nemám s čím porovnávat, takže možná jsou digestoře s tak velkým vzduchovým výkonem stejně „hlučné“.

  • Dobrý den.
   Prohlédl jsem si fotografie a nevěřím, že jste s tím zapojením a funkcí spokojen. Je to celé od základu špatně.
   Napojení do odtahu v komíně se dá ještě považovat za improvizaci v rámci možností, ale materiál odtahu jste použil zcela nevhodný a detail redukce je v příkrém rozporu se správným provedením.
   Z výše uvedených důvodů je tadigestoř, jak píšete nadmíru hlučná.
   Nejprve si prosím o této problematice něco zjistěte než se pustíte do rad ostatním “ kutilům“.
   S pozdravem
   Jiří

   • Možná jsem to psal někde jinde, nebo vůbec. Samozřejmě že to není dobře napojené, ale trubka 100mm ve zdi byla již od stavby. Přechody byly jako nouzovka pro zprovoznění. Momentálně již nějakou dobu osazeny uhlíkové filtry a digestoř provozována jako cirkulační. Část vzduchu jde trubkou 100mm pryč z domu a část se vrací 2cm mezerou pod stropem zpět do místnosti. Přechody demontovány, ale hlučnost se snížila minimálně.

 4. HlučnostAno, hlučnost byla jedním z důležitých parametrů při výběru digestoře pro nás. Sklo bylo také skoro podmínkou. Nakonec to vyhrála Mora 5714,0090, velký odtah při možnosti regulovat v 7mi krocích je skvělá. Jen ta cena je vyšší. Ale poslouchat to v obýváku celé roky, to si radši připlatím.

 5. Dobry den, mame digestor od stejne firmy, jen trochu jeiny typ, ale parametrove se shoduje. dle fotek vidim, ze komin mate zapojeny pres bocni zed, my bohuzel svisle pres strechu a vzhlůedem k tomu, ze zijeme v pomerne vetrne oblasti resime neustale huceni v komine a bouchani zpetne klapky /ktera je jiz na radu zkusenych podlepena). Nemel byste prosim nejaky typ, co dat na konec komina? Je tam uz nejaka klapka /pravdepodobne protidestova), ale evidentne huceni vetru nezabranuje. A propo co proudeni chladneho vzduchu dovnitr v zimnim obdobi. velmi vam, dekuji za odpoved. S pozdravem. janeso

  • Zdravím, prosím o radu jak podlepit klapku (čím a jak), taky nám digestoř při větru klepe.

   děkuji, Knop

 6. napojení na odtahNAŠEL JSEM NA INTERNETU TOTO :Chtěl bych zakoupit některý z vašich výkonných odsavačů par – digestoří a mám již připravené odtahové potrubí o průměru 100 mm. Ve vašich materiálech jsem zjistil, že výrobek, který jsem si vybral, má výstupní hrdlo o průměru 125 mm. Jakým způsobem mohu tento výstup zredukovat?
  Připojení odsavače par – digestoře na potrubí, které má menší průměr (průřez) než doporučuje výrobce, je nepřípustné. Naprostá většina odsavačů par – digestoří je osazena radiálními ventilačními jednotkami, které umí „přemístit" velký objem vzduchu, avšak obtížně překonávají odpor, který klade odváděnému vzduchu výstupní potrubí. Velmi proto záleží na tom, aby tento odpor byl co nejmenší. Zatímco potrubí o průměru 125 mm má průřez 12 260 mm2, potrubí o průměru 100 mm jen 7 850 mm2, a klade odváděnému vzduchu zhruba dvojnásobný odpor. Odsavač – digestoř napojená na poddimenzované potrubí ztrácí podstatnou část svého výkonu a zároveň se velmi výrazně zvyšuje hlučnost, která může přejít až k vibracím výrobku. Potrubí proto v celé svojí délce musí mít vždy nejméně stejný průměr (průřez), jako je výstupní hrdlo výrobku, při delším (více jak 4 m) nebo členitějším potrubí (více ostrých ohybů) volíme raději potrubí většího průměru (průřezu). Flexibilní potrubí (tzv. husí krk) používáme co nejméně, jeho nerovné stěny kladou protékajícímu vzduchu větší odpor, než potrubí hladké. Potrubí by mělo být vedeno co nejkratší cestou, nejlépe vodorovně přes boční zeď, nesmíme zapomenout ani na dostatečně propustnou venkovní mřížku.VY JSTE DOST REDUKOVAL AŽ NA MENŠÍ PRŮMĚR,NEVADÍ TO?

 7. re:napojení na odtahVáš popis přesně odpovídá naší instalaci. Trubka v komíně byla instalována podstatně dříve, než jsem se zabýval typem a výkonem digestoře. Až teprve po zprovoznění se projevily vámi popisované neduhy. Digestoř je hlučná, ale odsávané množství vzduchu je dostatečné. Nemám to jak změřit, takže netuším, jaké množství skutečně odtahuje. Stále jsem odhodlán digestoř napojit na budoucí VZT s rekuperací tepla, takže předpokládám, že VZT svým podtlakem "pomůže" digestoři překonat odpor potrubí. Jak se to projeví na hlučnosti ukáže až praxe.

 8. Re: janesoAno mám digestoř vedenou z přízemí přes patro až na půdu svisle a na půdě vodorovně přes fasádu. Ve vodorovné části mám také zpětnou klapku, ale nikdy jsem její klapání neslyšel. Spíš mám pocit, že je neustále pootevřená a vzduch proudí samotížně ven. S tím souvisí proudění studeného vzduchu do kuchyně. Vzduch ale proudí přes průduch nejdříve do sklepa. Studený se drží u země a proudí do kotelny. Část vzduchu slupne kotel a zbytek se postupně v kotelně ohřeje a stoupá vzhůru po schodišti. Takto "předehřátý" vzduch proudí dále do spíšky sousedící s kuchyní. Ze spíšky se pod dveřmi dostával do obyvákokuchyně a bylo to znát chladem od nohou. Po nainstalování prahu je nucen vzduch jít přes bezprahové dveře nejdříve na chodbu, tady se již ohřeje na vyšší teplotu a teprve pak proudí do kuchyně nebo obyváku. Až bude zprovozněna VZT bude již předehřátý čerstvý venkovní vzduch proudit přímo do obyváku, navíc přes podlahový fankoil, s vyústěním pod dveře "balkonovky".

 9. Zdravím, koupili jsme též takový typ digestoře, jen jinou značku. Kde jste prosím sehnal ten úžasný dežák na její zavěšení? Sháníme všude a ukazujem foto držáku a nikdo nezná. Děkuji Romana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *