Kontrola zpětné klapky v Láddomatu

Při diskuzích na TZB info došlo i na přetřes zpětného proudění topné vody z nahřátých akumulačních nádrží přes kotel a láddomat , které bylo občas pozorované i na mé instalaci. Situaci jsem řešil uzavíráním kulového ventilu na láddomatu směrem ke zpátečce nádrží. Nedalo mi to a dnes jsem zpětnou klapku vymontoval, abych zjistil, jak to je s funkcí pružiny na klapce.

Pro osvěžení zde je krásný návod: http://www.laddomat.se/media/upload/Lm21_Manual_Tj_ATMOS.pdf

A co jsem našel já? Hle:

C080516

C080517

Jak je z obrázků patrné, pružina jen drží mosazné sedlo ventilu na svém místě a klapka je skutečně “plovoucí” a za klidu zavřená vlastní vahou. K nadzvednutí talířku zpětné klapky stačí minimální síla a klapka chodí lehce. Při mé úvaze proč je to takto řešeno mně napadla jedna možnost. Při jakémkoliv problému s tlakem je možno otevřít zpětnou klapku v opačném směru přetlačením pružiny. Možná to tak navrhli projektanti výrobce pro větší bezpečnost. V každém případě je láddomat v klidu zavřený pro protiproud. Po zpětné montáži a odvzdušnění jsem otevřel ventily a vyzkoušel propojení zahřátých aku nádrží na studený kotel. Topení jsem měl v té chvíli odstavené. Po asi deseti minutách jsem nepozoroval žádné proudění horké vody z nádrží.

Jediná možnost proudění horké vody, která mě napadá je v případě, že se nezavřela termopatrona v láddomatu nebo tam zůstala voda o teplotě vyšší než otevírací teplota termopatrony. Pak by horká voda z nádrží mohla v opačném směru proudit přes otevřenou termopatronu do zpátečky nádrže. Ztráty na teplotě by ale neodešly komínem pryč jako u kotle, ale topily by v kotelně. Navíc po zaizolování potrubí by i tento jev mohl být eliminován.

Aktualizováno 29.12.2007

Tak zřejmě jsem došel na záhadu zavřeného pokoje. K doměnce, že propouští ládomat mě vedlo zjištění, že trubka z vrchu od nádrží směrem ke kotli byla teplá, až horká. Myslel jsem si, že voda z nádrží nějak cirkuluje přes kotel a ládomat zpět do nádrží. Časem jsem si zvykl zavírat ventil na zpátečce mezi nádržemi a ládomatem. Tím pádem k žádné cirkulaci dojít nemůže. Přesto jsem si jednoho dne všiml, že trubka ke kotli je opět teplá. Naposledy se topilo o den dřív a voda v trubce měla být dávno studená.

Pátral jsem pátral, až jsem vypátral, že horká voda vychází z expanzomatu.

Expanzomat je napojen na primárním okruhu Ládomat – kotel, na výstupu z kotle. Při natápění nádrží a vzrůstajícím tlaku tedy horká voda o teplotě 90°C natíká do expanzomatu. Expanzomat je vakový, takže voda je v gumovým balóně obalená vzduchem, který jak víme izoluje a teplota klesá velmi pozvolna. No a při topení z nádrží a vychlazování naakumulované energie voda opět vytéká z expanzomatu do systému a cestou zahřívá trubku od kotle k nádržím.

Toť jednoduché vysvětlení.

Expanzomatu jistě takto vysoká teplota nedělá dobře, ale k tomuto umístění mě přesvědčil můj topenář a i v doporučovaném schématu od Atmosu je expanzka na primáru u kotle. Mají ji sice u zpátečky ale i tam je 80°C. Proto plánuji přemístění expanzky na zpátečku mezi topný systém a nádrže. Tam by teplota neměla přesáhnout 50°C.

Příspěvek byl publikován v rubrice 10. topení a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Kontrola zpětné klapky v Láddomatu

  1. Mam také ladomat, kotel na pevná paliva Rojek a akumulační nádrže 3x500l. Plovoucí klapka se zřejmě nadzvedne i v režimu kdy ohřívám TUV z akumulačních nádrží a kotel netopí. Teplota kotle vystoupá o 20-30°C. Zbytečně utíká naakumulované teplo. Dalo by se s tím něco udělat? Klapku můžu upravit na plně pružinovou, mam UPS s baterii a úsporná čerpadla takže kotel stihne při výpadku elektřiny vyhasnout.

  2. Přečtěte si článek znovu a pořádně. Zpětná klapka funguje jak má. Pokud vám ohřev TUV nahřívá kotel, zřejmě máte špatně zapojenou hydrauliku.

  3. To je právě ono. Teď je bojler TUV nabijen vlastním čerpadlem z primární větve DN50 která nabíjí i aku nádrže. Buď taha teplo z kotle, to je OK, nebo z aku a to právě zahřívá i vyhasnutý kotel. Tlak z čerpadla nadzvedne tu klapku v ladomatu. Topení sice prošlo obnovou ale vše na 40letém baraků, spousta věcí je daných (např. poloha bojleru). Z kotle jdu zpátečkou nahoru a vracím se v jiné místnosti dolu k aku. Z pohledu fce ladomatu blbost ale těžko lze jinak. Co přidat pružinovou klapku na vracečku před ladomat?

    • Vždyť to píšu, MÁTE ŠPATNĚ UDĚLANOU HYDRAULIKU. Špatné napojení, nebo špatná dimenze, nebo na špatném místě to znamená ŠPATNÁ HYDRAULIKA.
      Já většinou nepovoluji ohřev TUV dodatečně z AKU. Většinou to nejde vyladit tak, aby se nepromíchala studená část AKU s teplou a dojde k degradaci zbylého tepla, které se pak již nemůže využít pro topný systém. Siemens umí povolit ohřev TUV právě ve chvíli, kdy se topí v kotli/krbu na dřevo. Pokud je boiler správně nadimenzován, stačí pokrýt dodávku TUV na celých 24 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.