Dokončení střechy

Na konci střechy podél sousedova štítu doposud nebylo doděláno oplechování. Plechy jsem měl naohýbané od klempíře co mi oplechovával komíny a dělal rýny. V té době ale nebyly moje štíty dozděné a kraje střechy dokončené, takže jsem si musel oplechování dodělat sám. Doposud tam byly jen doskládané tašky.

6200010b

Na několika místech přečnívá nad střechu vata, která je mezi mým a sousedovým domem a v sousedově zdi jsou dvě díry, kterými vede odvětrání jeho koupelen. Když byla před asi měsícem průtrž mračen se silným větrem od východu, zateklo kolem sousedovy větračky a v ložnici se udělaly na zdi mokré stopy po spárách asi dvou šárů cihel. Ložnice zatím není obývaná, takže žádná škoda a po vysušení zůstaly jen mapy na malbě.

Zima se blíží a pršívá stále častěji. Měl jsem trochu času, i počasí se umoudřilo, tak jsem se pustil do dodělání oplechování. Protože je sklon střechy do ulice trochu strmější a nedá se po ní chodit, musel jsem si nejdříve vyrobit dva žebříky. Jeden jsem udělal s hákama na zavěšení za hřeben a druhý s jednou šprušlí z opačné strany, aby se mohl zaháknout za první žebřík. Vytáhl jsem žebříky přes stavební vrátek na střechu a doladil úhel opěrných tyček prvního žebříku. Zaháknul jsem ho za hřeben a spustil po něm druhý žebřík. Ten jsem zaháknul za poslední šprušli prvního žebříku a oba svázal, aby se nerozpojily.

Opásal jsem se ještě elektrikářským pásem, který mi zbyl z mládí a uvázal za komín lano. Toho jsem se občas přidržoval a byl jsem za něj i uvázán k pásu. Rozebral jsem tašky podél sousedovy zdi a poskládal je částečně na žebřík a částečně na střechu nad vikýřem. Tam je spád malý a tašky seděly na svém místě. Poté jsem trošku zasunul sousedovu větračku, která vyčnívala ze štítu do mé střechy a navíc kolem ní vsunul mezi vatu a zeť igelit. Přečnívající vatu jsem ohnutím pozastrkal do spáry mezi mou a sousedovu zeť. U druhé větračky jsem měl igelit instalovaný již od stavby štítu z přízemí, takže jsem ho jen ohnul směrem ke mně, aby případný průsak šel do sousedovy zdi. Má ji sice taky z plynosilikátu, ale stavěnou o nějaký ten pátek dřív na klasickou maltu. To znamená přesnost nic moc a spáry kolem dvou centimetrů. Dokud si tady soused nedodělá omítku nemůže být napojení těsné.

Pak jsem si vyvezl stavebním vrátkem měděné plechy, které mi vyrobil klempíř přesně na míru. Začal jsem s pokládáním od spodu. Na spodním konci prvního plechu jsem udělal ohyb směrem nahoru, čímž se napojím na pokračující tašku. Lem u zdi jsem nastřihnul nůžkami na plech a prostřední lem ohnul kleštěmi tak, že se konec plechu zvedl. Plech jsem položil na latě a dorazil ke stěně souseda. Na kraji lemu jsem plech po vyrovnání přibil asi čtyřmi hřebíky k sousedově stěně. Tašky jsem pokládal tak, aby ležely co nejvíce na plechu, ale druhým výstupkem ještě visely za lať. V každém druhém šáru jsem použil poloviční tašku. Nedával jsem ji úplně na kraj na plech, ale jako předposlední v řadě. Další plechy jsem dával na předchozí s přesahem cca patnáct centimetrů. Poslední plech jsem musel ještě upravit pro nasunutí pod tašku vedle mého komína a pod oplechování kraje sousedovy střechy. Hřeben mojí střechy je asi o metr posunutý a na opačné straně střechy je situace obráceně.

9170232

9170233

9170237

9170240

9170243

9180254

Dílo jsem dokončil v pondělí. Na středu hlásili déšť a přeháňky. Přesto začalo pršet již dnes (úterý). Stihl jsem to tak tak.

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Dokončení střechy

  1. Thanks so much for providing individuals with an extremely breathtaking chance to read from this web site. It’s usually very cool plus full of a lot of fun for me and my office mates to search the blog at minimum three times in a week to see the new tips you will have. And definitely, I’m also usually contented with all the terrific points you give. Certain 2 points in this post are essentially the most beneficial we’ve ever had.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *