Sítě proti hmyzu

Již asi před měsícem jsem pozval známého, který mi slíbil montáž sítí do oken za cenu materiálu. Zaměřili jsme rozměry oken a on mi poslal cenovou nabídku. Celková cena byla kolem pěti tisíc korun. Toto by byly sítě, které se šroubují z venkovní strany. Pokud bych chtěl do 2NP sítě, které mají montážní plíšky a dají se nasadit zevnitř, byla by cena ještě o 50% vyšší. Jelikož naše finanční situace není nejlepší, stále jsem tuto záležitost oddaloval.

Až minulý týden při zvýšeném výskytu komárů a zvýšeném tlaku manželky jsem se rozhodl udělat sítě postaru, jak jsem byl zvyklý. Originální sítě by se taky šroubovaly do rámů, takže jako dočasné řešení jsem vyrobil dřevěné rámečky s nylonovou síťí a tyto jsem posléze přišrouboval vruty do rámu plastových oken.

Na výrobu jsem si nachystal několik desek o síle 22mm a nařezal je na přibližné délky, abych se s nimi vešel do sklepní dílny. Stále ještě mám mnoho dřeva z odřezků kulatiny při chystání dřeva na krov. Desky jsem potom rozřezal na svém stroji na lištičky 22 x 13 mm pomocí dorazové lišty.

8180007

8180009

Poté jsem lišty nařezal na přesné délky a popsal je.

8180011

8180013

Následovala nejsložitější operace. Vytvořit rohový spoj rámečku. Chtěl jsem využít přeplátovaného spoje, což znamenalo vyříznout na všech koncích zub o síle polovičky laťky a dlouhého na šířku laťky. Na mém stroji s výškově stavitelným stolem a dorazem to byla rutinní záležitost. Nejdříve jsem vedl řez v ose laťky. Hloubka záběru pily byla 22mm + 1mm rezerva a doraz jsem nastavil tak, aby pilka ubrala právě polovinu laťky.

8180018

Musel jsem si pouze dávat pozor abych neotočil lištu a na obou koncích řezal ze stejné strany. Pak jsem si nasadil na pilu pojezdový vozík a upevnil doraz. Tak jsem provedl druhý řez, kolmý na první a z lišty odpadl vyřízlý čtvereček. Pro názornost foceno z druhé strany, než stojí obsluha pily.

8180021

8180022

Tak jsem měl nachystané lišty na smontování rámečků. V tomto bodě se měly lišty obrousit na pásové brusce, ale nějak jsem si v zápalu boje nevzpomněl, přesto, že jsem ji měl ještě doma od broušení dveří, takže jsem obrušoval ručně hotové rámečky.

8180025

Pro snadnou montáž rámečků jsem využil pracovní stůl. Na něj jsem si srovnal dvě lišty do rohu a měl zajištěn přesný úhel 90O. Navíc jsem si na delší stranu připevnil doraz, abych mohl lištu „přidržet" stehnem, levou rukou jsem držel kratší lištu a pravou rukou pracoval. Nejdříve předvrtat vrtákem o průměru 2mm, aby lišty moc nepraskaly, pak zahloubit díry a nakonec zašroubovat dva vruty. Tak jsem postupně sešrouboval vždy dvě lišty a až nakonec sešrouboval vždy dva vingle dohromady.

8180038

8180031

8180034

Nakonec jsem smontované rámečky obrousil, jak již bylo řečeno ručně a natřel bezbarvým venkovním lakem.

8180040

Po důkladném zaschnutí laku (za tři dny) jsem rámečky znovu přebrousil jemným šmirglem a natřel druhou vrstvou laku. Po opětném zaschnutí jsem sponkovačkou připevnil nylonovou síť. Síť jsem koupil obyčejnou, protože předpokládám výměnu za originál plastové rámečky se sítěmi. Předpokládám, že pokud sítě na zimu sundám, tak minimálně dvě, možná i tři sezóny vydrží. Sítím nejvíc vadí mráz a ze zkušenosti vím, že je lepší je připevnit s délkovou rezervou, tedy volnější, aby se šponováním neroztrhaly. Síť jsem měl v pásu o šířce 80cm. Na obou krajích má zesílený lem.

Největší rámeček má na šířku rovných 80cm. Síť jsem tedy přistřelil sponkovačkou asi 5mm od krajů, aby byla volná. Začal jsem na delších stranách rámečku, kde jsem přistřeloval zesílený lem sítě. Sponky jsem umisťoval cca 10 až 15cm od sebe. Na úzkých stranách, kde se síť stříhala a neměla zesílený kraj, jsem ji přistřelil sponku vedle sponky. Protože byla síť delší přistřelil jsem nejdříve kraje, a pak střed s vyrovnáním vln na obě strany stejně. Takto postupně vždy do středu mezi již přistřelené sponky jsem připevnil celou stranu bez vzniku větších „hrbů".

Další tři rámečky měly stejnou šířku 80 cm a postup byl stejný. U jednoho rámečku jsem na obou stranách okraj sítě jednou přehnul, abych ji zůžil a zůstal mi zachovaný zesílený okraj. Na malých rámečcích jsem síť dával „napříč", mají také šířku necelých 80cm. Pouze na jeden rámeček jsem musel stříhat oba rozměry.

Takto nachystané rámečky se sítěmi jsem provrtal vrtákem o průměru 5mm na delších stranách asi 20cm od rohů. Přes tyto díry jsem sítě přišrouboval do rámu okna obyčejným vrutem o délce 18mm. V přízemí jsem se k oknům dostal ze žebříku, v patře jsem sítě montoval z vedlejšího otevřeného křídla.

8250012

8250010

8250009

Celkem mě stála síť 273,- Kč (7m á 39,-Kč – Hornbach) a lak jsem použil co mi zbyl z natírání dveří. Spotřeboval jsem asi polovinu malé plechovky která stála 100,- Kč (Tesco). Za cenu 330,- kč bych pořídíl jednu malou originální síť! Takhle mám sítě na většině oken a ještě jsem si u toho pohrál.

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Sítě proti hmyzu

  1. Po laborování se sítěma na starých oknem mohu jednoznačně doporučit černou síť. Dá se přes ní koukat. Přes bílou to není ono-jde vidět prd. A divím se, že jsi nenatřel rámeček na bílo a že jsi ho přivrutoval do rámu. Nevím, jestli by se mi chtělo do rámu vrtat. Domku zdar.

  2. Re:PedroPřes bílou síť je jen o trochu méně vidět než z okna bez sítě. Není to tak hrozný. Neměl jsem bílou venkovní barvu, a myslím si, že lak který jsem použil vydrží víc a není tak náročný na natírání. Díval jsem se jak jsou přimontované originální sítě a viděl jsem je přišroubované do rámu, tak jsem to okopíroval. Stejně je venkovní komora rámu dole profrézovaná a má "dýchací" otvory. Takže jsem to neřešil. Až po nějaké době jsem narazil na sítě s plíškama, které se zaháknou za rantlík s gumovým těsněním a dají se namontovat zevnitř. Alespoň do budoucna až budu jednou objednávat plastové originální sítě vím co chtít. Mimochodem na zimu jsem sítě nesundával a jsou tam doteď. Tj. leden 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *