Sklízení brambor

Nať na bramborách již byla seschlá a brambory je potřeba zavčasu vykopat. Mohly by začít znovu klíčit, nebo hnít a nebo je můžou sežrat hryzci a myši co nám bydlí na poli. Půjčil jsem si od taty radličku s „prstama” na vyorávání brambor. Z jeho traktůrku to pasuje i na můj mauntfieldskej traktůrek. Psychicky jsem se na to připravil a 13. srpna jsem se pustil do díla.

 

Nejdříve jsem vytrhal plevel a seschlou nať, aby se mně nepletly do radlice. Po vytažení nati se některé brambory dostaly na povrch. Proběhlo tedy první kolo sbírání. Pak sem vyoral za pomoci traktůrku první čtyři sudé řádky na zkoušku. Radličku bylo potřeba seřídit, aby ryla do správné hloubky. Přesto, že jsem na předek traktůrku pověsil pětilitrový kanystr s vodou místo zátěže, traktůrek hrabal kolama a moc se mu jet nechtělo. Musel jsem se zapřít o řidítka a pomáhat traktůrku s překonáním odporů zeminou kladených. Taky jsem se naučil grif, pomocí kterého jsem traktůrek řídil, aby jel pokud možno v řádku a radlička vyorávala rovně.

Sezbíral jsem vyorané brambory a překopáním motykou zkontroloval množství nevyrytých brambor. Bylo jich celkem dost. Ještě jsem dvakrát doseřídil radličku a pak už v zemi nezůstávaly žádné nevyorané brambory. Na chvíli mi došla pomoct i žena s dítětem. Kačku to s náma chvíli bavilo, ale když začala tropit hlouposti, manželka s ní radši zase odešla.

Kačka sbírá brambory:

dsc00237

Kačka ukazuje mámě velkou bramboru:

dsc00238

Já překopávám řádek a hledám zapomenuté brambory:

dsc00239

Kačka hledá kde se to zapíná:

dsc00240

Á ono je to na ruční pohon!:

dsc00241

Vytrhávání plevele, napravo vzadu kousek traktůrku:

dsc00242

 

Postupně jsem vyorával sudé a liché řádky a sbíral vyorané brambory. Brambory jsem dával do plastových přepravek a když přepravky došly, dal jsem zbytek do pytlů. Celkem se nám urodilo patnáct bedýnek brambor. Manželka je ještě přebere a nakopnuté, nakousané a malé dá babičce na skrmení pro kačeny.

Úroda svezená do průjezdu k domečku.

8130014

Brambory byly pěkně velké a hezké. Když nepočítám ty nakouslé, ale těch tolik zas nebylo:

8130009

Červené brambory kupodivu nakousané téměř nebyly. Asi myškám nechutnaly. Pár důlků bylo s megabramborama.

8130015

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice 08. Zahrada a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Sklízení brambor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *