Renovace vchodových dveří

Na bočním vchodě od průjezdu jsem využil starší dveře i s futrama od tchána. Původně je měli na baráku jako vchodové, než je vyměnili za nové. Původně byly dveře na sever a pod stříškou, takže celkem zachovalé. Na našem domečku jsou instalovány někdy od podzimu roku 2004, a to opačně. Původní venkovní strana je vevnitř a vnitřní strana dveří je teď z venku. Od namontování si zažily svoje. Kromě stavebního ruchu je opotřebovala i vnitřní vlkost stavby, která se v chladných měsících srážela na vnitřní straně dveří a z venkovní strany na ně působil déšť a slunce. Dveře měly zasklení jednoduchým sklem a při mínusových venkovních teplotách se na nich zevnitř tvořila námraza. Dveře měly slíbenou renovaci, až skončí stavba a bude trochu času.

obraz246

obraz245

S obnovou dveří jsem začal tak náhle, že jsem nenafotil původní stav. Takže pouze nějaké starší fotky. Dveře byly z venkovní strany dost „vyšisované" od slunka, a seschlé laťky se sesouvaly směrem dolů, až se zarážely o nájezdovou podlážku.

A230004

Dveře jsem vysadil a položil si je na kozenky (malé kozy). Rozebral jsem polorozpadající laťování, sundal kování a postupně demontoval skla a jejich dřevěné lišty a příčky. Zasklení původně tvořily tři úzké pruhy skla.

Sestavil jsem znovu laťování a přibil jednotlivé laťky k rámu. Sudé jsem přibil nahoře a liché dole. Budou tak mít možnost alespoň částečně dilatovat. Poté jsem přistoupil k broušení celé plochy. Měl jsem z práce půjčenou pásovou ruční brusku Metabo. Skvělý stroj se silným a relativně tichým motorem. Bohužel jsem měl pouze pásy zrnitosti 120 a jeden původní 80. S 80-kou mám špatné skušenosti od minulého broušení, protože mi udělal takové rýhy do opracovávaného stolu, že jsem je poté težko vybrušoval jemnějším šmirglem. Ale možná to bylo tím, že jsem brousil napříč letům.

8080029

Použil jsem proto nejdříve již zmíněnou 120-ku. Pás se rychle zanášel a bruska nezabírala. Zkusil jsem proto čištění pásu různými jinými materiály jako kámen, červená cihla a ytong. Zlomkem ytongu to pomáhalo nejvíce. Práce vypadala asi následovně: půl minuty broušení dveří, minuta broušení kousku ytongu pro očištění a tak pořád dokola. Při čištění pásu ytongem se hodně prášilo, ale zase to bylo účinné. Pokud jsem pás nečistil, nebo byla vrstva laku zachovalejší, začal se lak nabalený na pásu pálit a od něho i dřevo chytalo tmavější odstín.

Nakonec jsem rezignoval a na místa, kde byl lak vsáklý do dřeva a nebo ještě měkký, jsem použil pás o zrnitosti 80. Striktně jsem dodržoval směr broušení po letech a opět zavčasu čistil pás kousky ytongu. Tak jsem zdolal i velmi kvalitní a zachovalý lak v horní části dveří. Celou plochu jsem pak znovu vybrousil jemným pásem zrnitosti 120. Zevnitř, kde nebyl lak tak „vyšisovaný" od slunce jsem část nad prosklením jen jemně zdrsnil 120-kou a nechal tak.

8080032

Po obroušení dveří jsem na brusku namontoval nožičky pro stacionární použití a obrousil zasklívací lišty a příčky. Důkladné odbroušení laku z vnější strany jsem aplikoval proto, abych následně mohl dveře ošetřit Luxolem, se kterým mám výborné skušenosti. Musí se ale vsáknout co nejhlouběji do dřeva a dát alespoň tři vrstvy. Na vnitřek použiji obyčejnější bezbarvý lak. Chtěl jsem taky vyzkoušet jak vydrží silikon, kterého mám přebytek. Použiji ho nejenom na utěsnění nového zasklení, ale chtěl jsem jím ošetřit i lišty kolem zasklení, které se mi stejně od silikonu „umažou" při montáži. Již dříve sem nabyl dojmu, že má silikon při rostírání po hladkém surovém dřevu tendenci se do něj vsáknout či zažrat. Pokud se sloupne, tak opět použiji Luxol.

8080021

8080020

8080028

Broušení mi trvalo asi tři hodiny čistého času a okolí doznalo značných změn.

8080024

Po dokončení broušení jsem skompletoval příčky a zasklívací lišty z vnitřní strany. I zde jsem na lišty aplikoval silikonový „nátěr". Namontoval jsem zámek a kování.

8080035

Na místo skla jsem měl nachystaný Makrolon o síle 6 mm. Je to plastová průsvitná deska tvořená svislými komůrkami se vzduchem. Síla stěn komůrek je kolem 3 desetin milimetru. Uřízl jsem ho na potřebný rozměr lámacím nožem a položil do lože ze silikonu. Příčky byly konstruované tak, že jsem použil jednu velkou tabuli makrolonu místo tří tenkých pruhů skla, pouze jsem uprostřed prošrouboval v příčkách vruty, což u skla samozřejmě nešlo. Na uložený makrolon jsem opět dal na styčné plochy vrstvu silikonu, přišrouboval dvě příčky a hřebíčky přibil zasklívací lišty. Ty jsem ještě musel seříznout o 4 mm, což je rozdíl mezi sílou skla a makrolonu + rezerva na tmel. Více jsem toho ten den nestihl.

8080036

8080037

Po několika dnech jsem se dostal i knatření dveří. Zevnitř jsem použil čirý lak a z venkovní strany již zmiňovaný Luxol, odstín Palisandr. Pouze vnější příčky v zasklení a lišty jsem přetřel i přes silikon vrstvou bezbarvého laku. Na silikon se luxol nechytá.

8130001

Dvě fotky udělala žena tajně ze spížky.

8130002

8130007

Luxolem jsem natřel i futra, která doposud nepoznala žádnou ochranu a měly podobu starého vysušeného dřeva šedavého odstínu. Futra taky nejvíc „pily" barvu. Dal jsem jim řádně nacucat, aby dlouho vydržely. Na dveře i futra ještě přijdou další vrstvy.

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Renovace vchodových dveří

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *