Zahrada na konci července

Dnes jsem byl na zahradě s foťákem, tak Vám přináším několik fotografií.

 

Ostružiny letos pěkně kvetly a vypadá to, že byly i opyleny. Plodů je nasazeno hodně, doufám, že i dozrají. Jeden výhon nám bez důvodu uschl i s nasazenými plody. Snad se nebudou ostatní opičit.

7250278

 

Rajčatům se u nás daří. Některé sazenice jsme koupili, některé dostali od známých. Dobrá vláha a pravidelné přihnojování krystalonem jsou znát. Plodů je hodně a jsou velké. Podle rad na jednom webu jsem důsledně vyštipoval výrůstky u listů a po nasazení šestého patra plodů zaštípl i špičku. Rajčata v malém množství jíme asi dva týdny, nyní dojde řada i na kečup a další konzervační způsoby. Nyní jsou rajčata velikosti tenisáku.

7250280

7250282

 

Na zahradě nám řádí několik hryzců. Kromě toho že nám žerou brambory, zřejmě ukousali kořínky jednomu rajčeti a hromádka se objevila i u vedlejšího. Příští rok jim asi vyhlásím válku.

7250283

 

Papriky jsou na tom podobně dobře jako rajčata. Jednu vlnu úrody jsme již snědli a papriky kvetly podruhé a mají zase spoustu malých plodů. Uvidíme jak s nimi manželka naloží (jestli je třeba naloží).

7250284

 

Okurky už máme zavařené a co se rodí dál, stačíme zkonzumovat. Zatím nechytly žádnou nemoc a rostou. Kromě klasických okurek máme i salátovky (na fotce vlevo).

7250286

 

Brambor máme asi šest odrůd koupené sadby na jedné polovině políčka a na druhé polovině máme brambory z loňské sklizně od tchýně. Koupená sadba má ještě zelené natě (na fotce vpravo), ale brambory od tchýně již mají uschlé listy a zežloutlé natě (na fotce vlevo). Možná jsou rannější. Myslím že půjdou za chvíli ven.

7250290

 

Podél sousedova pozemku má žena nasetou sladkou kukuřici. Rostliny se uchytily dobře a nasazují na plody. Ještě bude nějakou dobu trvat než se dostaví výsledky.

7250291

 

Kedlubny nestačily ani pořádně vyrůst a už jsou skoro všechny snězené. Alespoň se nebudou vyhazovat.

7250292

 

Protože máme na pozemku místa dost, zasela manželka i dýně. Obě se uchytily a pěkně se rozrůstají. Květů měly hodně, ale některé plody se nevyvinuly nebo ještě malé upadly. Ty co zůstaly jsou nyní velikosti kopacího míče. Uvidíme co z nich žena vytvoří.

7250293

7250294

 

Na jaře trochu mrzlo. Myslel jsem, že to odnesou hlavně švestky, ale vypadá to slibně. Vzhledem ke stáří stromů a péči o ně je úroda dobrá. Pokoušel jsem se stromy řezem trochu omladit. Před pěti lety švestku nahoře u ořechu, před dvěma lety spodní nejstarší švestku. Letos se chystám na prostřední strom, který je v hodně žalostném stavu. Ke stříkání či jiné ochraně proti škůdcům a chorobám jsem se zatím neodhodlal. Možná narok.

Dolní nejstarší švestka

7250296

 

Prostřední švestka

7250298

 

Horní švestka u ořechu pohled ze západu

7250299

 

Pohled od východu

7250313

 

Ostatní mladší švestky, durance a velkoplodá švestka doplatily na mrazík a jsou bez plodů. Jablek bude dost, hrušky jsem v koruně neobjevil. Ořech nejdřív zmrzl, ale za měsíc obrazil a opět zaclonil stromy okolo. Má podmínku s výstrahou a pokud by mě manželka nezastavila, už by byl pokácený. Ještě se uvidí kdo z koho. Dokonce se daří i trávníku pod ořechem. Vzhledem k tomu, co tam rostlo loni, je to krásný trávník .

7250301

7250307

7250310

 

A teď jedna chuťovka. Na loni zasazeném stromku švestky jsem objevil krásnou housenku.

7250317

 

Pak jsem ji dal na desku. Jak skončila se radši neptejte.

7250320

 

Nakonec se s Vámi podělím o manželčin výpěstek. Několik těchto květin už má doma ve váze (ode mě ).

7250324

 

Po příchodu domů jsem se ještě zastavil na inspekci ve sklepě, zkontrolovat meruňkový mač. Sehnal jsem již sesbírané meruňky po 5Kč za kilo. Mám toho tři metráky, mohlo by být 30 litrů meruňkovice. Už se těším na září . Bude se pálit.

7250325

7250326

 

A v září budu sbírat švestičky .

 

Není nám fazoláčům na té vesnici hezky?

Příspěvek byl publikován v rubrice 08. Zahrada a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Zahrada na konci července

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *