Vana, Podlaha, Malování, Topení, Dítě na stavbě a WC

Konec ledna a začátek února 2007 – začínám finišovat.

P.S. malé fotky jsou z mobilu, větší z digitálu.

Vana

Po dokončení obkladů v koupelně jsem napojil sifon vany na odpad. Pro ulehčení jsem použil flexibilní hadici s hrdly 50mm. Běžně se takto vany napojují. Až po nastěhování a používání koupelny, jsem si všiml, že vypuštění vany trvá neúměrně dlouho a i když se používá jen sprcha (ve vaně), nestačí voda odtékat a nastoupí hladinka cca 5 cm. Myslel jsem že je odpad ucpaný, ale po rozebrání jsem žádnou překážku v potrubí nenašel. Zkoumal jsem co může být příčinou. Novodurová trubka pod vanou vede přes strop dolů do sklepa a tam teprve pokračuje vodorovně do hlavní trubky. Pokud by vedla nejdříve po podlaze koupelny, mohl by být problém zde, ale v tomto případě vodě nic nebrání v odtoku. Nejslabším místem byla právě flexibilní hadice, která vlivem konstrukce „harmoniky" má zeslabený průřez až na 30 mm a to v celé délce.

1270035

 

1270040

 

Nakoupil jsem tedy HTčkové kolínka 45O a 30O světlosti 50mm, demontoval flexihadici a napojil sifón pomocí soustavy kolínek přímo na odpadovou trubku. Výsledek byl fenomenální. Voda odtéká úplně bez problémů a i vypuštění vany trvá rozumnou dobu. To stejné je u sprcháče. Voda sice odtéká o něco lépe, ale žádná sláva. Bohužel pod sprchovou vaničku se nedá dostat, takže tam flexi hadice zůstane.

 

 

Podlaha

Pokračoval jsem v pokládce laminátové podlahové krytiny v obýváku. Měl jsem z práce půjčenou skvělou pokosovou pilu DEWALT, kterou je vidět na fotce. Při pokládce sem také hojně používal průmyslový vysavač BOSCH a to na odsávání z pily i vysávání anhydritu před pokládkou. Jednotlivé dílce lamina jsem na sucho bez lepení sesazoval do připravených zámků. Během pokládky jsem nenarazil na žádný problém. Je pouze potřeba dbát na čistotu zámků před složením. Pokud se do zámku dostane tříska nebo odštěpek z řezání zůstane po složení vždy mezera ve spáře, kterou nejde nijak odstranit.

 

obraz417

 

obraz418

 

obraz420

 

obraz421

 

obraz422

 

obraz423

 

Druhou polovinu obýváku jsem dokončil až začátkem března.

3070001

 

3070002

 

 

Malování

Manželka mi chtěla mermomocí pomáhat, tak se rozhodla, že mi pomůže vymalovat. Delší dobu jsem sbíral informace, jak nejlépe vymalovat novostavbu, aby nenastaly problémy. Dostal jsem i několik rad, abych na surovou omítku použil jako první vrstvu vápno. Ještě že jsem tak neučinil! Od profesionálních natěračů jsem se naopak dozvěděl, že je potřeba nechat tenkovrstvou omítku vyzrát minimálně 30 dní a pak použít přímo primalex. Jako první vrstvu mi nedoporučili použít nějakou levnější variantu barev z hobymarketů. Není prý zaručena správná přilnavost. A na vápno by se nemohl přímo natřít primalex, ale musel by se použít penetrační nátěr a pak až barva. Návod na samotném primalexu jim dal za pravdu. A jelikož naše omítka již byla vyzrálá přes rok, jali jsme se nanášet barvu primalex přímo na omítku. Začali jsme ve spížce, abychom si to vyzkoušeli a naučili správný postup.

 

2130002

 

Manželka pak vymalovala kuchyň a kousek obýváku.

 

2280011

 

2280007

 

 

Topení

Přesto že byla mírná zima, bylo zapotřebí neustále topit. Díky mému systému s akumulačními nádržemi jsem topil v kotli jednou za tři až čtyři dny a další dva dny topilo topení na vodu z nádrží.

Natopení studených nádrží z 20 na 80 OC trvá přesně čtyři hodiny včetně nahřívání topného systému na 60OC. Pokud jsem měl čas, topil jsem dál na plný výkon a nádrže se nahřívají po 10OC krocích až na maximálních 120OC. Tím se samozřejmě zvýší množství akumulované energie cca o 50%. Pokud času nebylo, uzavřel jsem nádrže, pustil kotel přímo do topného systému, nastavil na jeho regulátoru na klapku 60OC a mohl ještě naložit jednu násypku. Takto kotel topil ještě asi čtyři hodiny na minimální výkon.

Jednou proběhla i topná zkouška. Zkusil jsem jak se chová celá sestava při maximálních teplotách. Kotel ukazoval 135OC (trochu si přidává), zpátečka z nádrže 120OC, topná do ládomatu cca 128OC a na nádrži 125OC. Toto byla extrémní zkouška, která přesto dopadla výborně. Pokud topím normálně a chci dostat do nádrží maximum, nepřekračuji teplotu 120OC.

 

obraz431

 

obraz432

 

obraz433

 

 

Dítě na stavbě (naše)

Občas jsem dostal na hlídání naši dcerku Kateřinku. Chodili jsme na domeček něco málo udělat. A nejraději ze všeho se mnou v kotelně dělá ohýnek:

 

2280005

 

2280004

 

Jednou jsem musel přebalovat v polních podmínkách:

2280001

 

Nejvíce si katka vyhrála ve skříňkách ještě nesložené kuchyně.

2280021

 

2280023

 

Poté co jsem poskládal skříňky na místo:

3150001

 

315003

 

3150004

 

 

WC

Usadil jsem WC mísu na silikon na podlahu a napojil přes excentrickou manžetu na odpadovou trubku. Sestavil jsem napouštěcí ventil a napojil ho na připravený roháček. Namontoval jsem WC sedátko a záchod se dal používat. K dokonalosti chyběly už jen dveře 🙂 .

 

2280012

 

Pokračování příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Vana, Podlaha, Malování, Topení, Dítě na stavbě a WC

 1. Pamatuju si jak zednik,kteremu jsem celou stavbu pridaval mel ohromnou radost kdyz jsem take zprovoznil WC.Dekoval mi,ze uz nemusi behat domu (bydlel kousek od me stavby 🙂

 2. teplotamáte kotel Viadrus a vyženete teplotu na 120 C, Kde máte dochlazovací smyčku, která se ke kotli dodává a která při 95 C pustí do kotle studenou vodu?

 3. Kotel nemá dochlazovací smyčku, ale byl k němu dodán ventil Calefi, který má do kotle při překročení teploty pustit studenou vodu z vodovodu a stejné množství vody vypustit ven.
  Zaprvé si myslím, že je kravina do rozpáleného litinového kotle pustit ledovou vodu. Zřejmě by došlo k destrukci.
  Za druhé výrobce v návodu píše, že pokud není k dispozici externí zdroj vody o dostatečném tlaku nemá ventil smysl. Např při malým tlaku nebo domácí vodárně, při výpadku elektřiny a nefunkčnosti darlinku….
  Za třetí mám zabezpečenu ochranu proti přetopení právě těmi nádržemi. Při výpadku funguje samotíž. Pokud topím jsem doma a pokud dotápím vyhřáté nádrže nad 100°C tak neopouštím kotelnu. V budoucnu přibude ještě UPS.

 4. Dobrý večer,chtěl jsem se zeptat jestly se nemůže kotly něco stát když se tak přetápí.Máme stejný kotel co vy a nádobu na 1000l ale jak jsem zjistil tak pokud netopím na 120 tak ji na 100 nenatopím.Navíc v návodu na obsluhu píšou,že je zakázáno kotel přetápět.Máme to zapojeno teprve krátce tak nevím co si můžu dovolit.Děkuji za odpověď

 5. Re: kotel na 120Ano, výrobce udává max topnou teplotu 85°C. Já Vám mohu pouze doporučit dodržovat návod k obsluze a pokyny výrobce.
  Já topím vždy na 90°C, to udržuje Ladomat. Teď jak mrzne topím i dále na 100 – 110°C. Občas to neuhlídám (zapomenu se na internetu) a natopím na 120. Někdy i úmyslně. Zatím dosažené maximum je 136°C. To bylo nedopatřením. V podstatě tímto stylem topím již druhou topnou sezónu. Jaký to bude mít vliv v delším časovým horizontu nedokážu odhadnout. Podotýkám, že mám uzavřený systém a minimální tlak 1,5 bar. Při nahřátí alespoň jedné nádrže, kdy může teplota teprve stoupat dále, je už tlak na 1,8 – 2 bar. Po natopení obou nádrží naplno (110°C) je tlak 2,4 – 2,5 bar. Pojišťovák otevírá při 2,7 – začíná lehce kapat.

 6. To není dobré řešení takto pokoušet systém při těchto teplotách kolem 115 stupních se dělá pára to tak z toho udělat parní lokomotívu a žadný pojištovák to neuhlídá.

 7. Re: páraPane, najděte si nějakou literaturu o fyzice a znovu si to přečtěte. Máte tady několik veličin jako tlak, teplota, médium a podobně.
  Topení na 120°C není žádné řešení, to je holý fakt. A normálně to funguje. Už jste někdy například slyšel termín "horkovod"? Než plácnete do rybníka tak se nejdříve rozhlédněte kolem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *