Vodovodní přípojka

Po dokončení anhydritu jsem stále věřil, že do vánoc stihnu dodělat vše tak, abychom vánoce již mohli oslavit na novém. Stačilo jen dodělat koupelnu, kuchyňskou linku, pár drobností a přestěhovat se.

V listopadu jsem s kamarády nachystal výkop na přípojku vody a vodoměrnou šachtu. Nešlo o nic složitého. Vykopali jsme díru na vodoměrnou šachtu kousek od jímky. Trubka do domu měla vést kolem jímky, kde jsem zatím nezasypal výkop úplně, aby byla trubka minimálně metr pod zemí. Na druhou stranu k silnici jsme museli najít hlavní vodovodní trubku, ze které se bude dělat odbočka.

B280001

Dle hesla třikrát měř a jednou řež jsme vše nejdříve řádně promysleli a rozměřili.

B280002

Podle sousedů jsem přibližně věděl kudy vede, ale trochu nás překvapilo jak je hluboko. Protože jsme křížili plyn museli jsme kopat vše ručně a dávat pozor. Nakonec jsme hlavní trubku našli téměř dva metry hluboko. Kolem trubky jsme museli vykopat manipulační prostor, dle požadavku vodáren. Montážníka na přípojku jsem měl domluveného na druhý den.

B280009

B290006

Druhý den ráno jsme na vrstvu písku usadili vodoměrnou šachtu a očekávali montérův příjezd. Po příjezdu si vybalil nádobíčko a vytáhl z auta plastovou trubku tzv. polyš. Natáhli jsme trubku z domu do šachty a od hlavní trubky do šachty. Pak montér namontoval ventil na hlavní trubku a přes něj vyvrtal přípravkem díru do trubky. Po částečném vysunutí přípravku ventil zavřel a napojení bylo nachystáno bez jediné kapky vody z natlakovaného hlavního řadu.

B290008

Toto je navrtávací odbočka s ventilem a přechod na polyš.

B290007

Přípravek na navrtání trubky pod tlakem.

B290009

Vrtání trubky přes ventil.

Do ventilu poté místo přípravku strčil trubku a upevnil ji. Na ventil nasadil ovládací tyčku s plastovou chráničkou. Tyčka s chráničkou jsou teleskopické pro nastavení dle hloubky osazení ventilu. V mém případě je tyčka vytažená na maximální délku, což ukazuje na nestandardní hloubku uložení hlavního potrubí.Po smontování všech částí odbočného ventilu pokračoval v montáži vodoměrné soupravy ve vodoměrné šachtě. Její součástí jsou kromě vodoměru i dva kulové ventily, z toho jeden s vypoušťáčkem a zpětná klapka. Ventil do domu nechal zavřený a otevřel ventil na hlavní trubce. Nikde nic neteklo, takže dílo se zadařilo. Na zkoušku pustil vodu i do domu, kde jsem druhý konec trubky držel ve velkém kýblu, ale hned ji zas zastavil, abychom neměli ze sklepa bazén.

B290013

B290011

Pokud se vám nezdá něco na hlavě montážníka, tak tento cca čtyřicetiletý řízek má nakrátko ostříhanou celou hlavu, tak na jeden centimetr a vepředu nechaný pramen ze kštice o délce 20 centimetrů. Tento pramen mu stále padal do obličeje a on si ho dokolečka nahazoval na hlavu :-).

B290012

Nakonec jsme po vyřízení papírů zaházeli trubky i vodoměrnou šachtu vrstvou šotoliny, nad plynovou trubku jsme vrátili žlutou fólii a doházeli zbytek výkopů hlínou. Připojení vody v domě proběhlo zároveň s dokončením rozvodů vody ve sklepě a s napojením bojleru až v roce 2007.

B290014

Trubka do domu vedla mezi zabetonovaným šaluňkem jímky (bílá plastová deska) a stěnou výkopu.

B290015

V základech a izolační kantce jsem měl nachystaný prostup pro vodu. Je to odpadová trubka o světlosti 50mm, kterou jsemvložil do bednění základů ještě před jejich zabetonováním.

B290016

Vodoměrná šachta je až po vrch zasypaná šotolinou, výkopy se dosypaly hlínou.

Kuchyňská linka již byla zadána ve výrobě, a zaplacená první záloha. Montáž mohla proběhnout až po dokončení obkladů v kuchyni, které mi měl dělat stejný člověk jako koupelnu. Toho jsem bohužel do vánoc neuhnal, takže jsem opět posunul termín stěhování. V prosinci mi volal výrobce kuchyňské linky, že by ji potřebovali odvést neboť jim zabírá místo. Doplatil jsem další zálohu a skříňky nechal složit v jídelně.

Do konce roku jsem již stihl jen postavit příčku od kotelny, nainstalovat vnitřní parapety pod okna a omítnout půdu.

C070001

Na půdě je stále ještě podlaha z podlážek položených na fošnách. Časem bude i zde pěkná podlaha.

C070004

Pohled na druhou stranu půdy před fajnovou.

C070010

Dodělaná omítka a pověšený radiátor v místě kde byla nechaná díra k vrátku ve 2NP.

C070012

Postupné dodělávání zateplení šikminy vikýře v ložnici ve 2NP, v pozadí šatna.

Tak a teď již honem do roku 2007.

Příspěvek byl publikován v rubrice 05. instalace a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *