Vrchní podlaha

Po zkušenostech s betonováním vrchní vrstvy betonu ve sklepě jsem hledal jinou možnost, než ruční betonáž svépomocí. První velká místnost nedopadla nijak slavně. Druhou jsem si zkusil sám a dal jsem si sakra záležet, abych tchánovi dokázal, že to jde i líp, když trochu zpomalí a pohraje si tím. Další místnosti již byly o poznání lepší, ale rovinatost stále nic moc. Chtěl jsem se totiž vyhnout dodatečnému stěrkování a podobné alchymii, která je dosti nákladná a nezaručuje stoprocentní úspěšnost. Kromě průmyslové betonáže jsem také sbíral informace o litém povrchu s názvem Anhydrit.

Anhydrit je náhrada betonu se stejnou pevností, nižší tepelnou roztažností a vynikající rovinatostí. Používá se nejvíce na zalévání trubek podlahového topení, protože lépe vede teplo a má menší tepelnou setrvačnost. A vzhledem k jiné technologii instalace nehrozí v podstatě žádné nebezpečí poškození plastového potrubí podlahovky dělníky či montážními prostředky.

Oslovil jsem několik firem s požadavkem na zhotovení vrchních vrstev z klasického betonu, ale do rodinného domu se nikomu nechtělo. Většina firem zabývajících se průmyslovými podlahami a betonáží je zvyklá dělat velké plochy s velkými stroji, ale do místností RD se jim motat nechce. Až mi firma Profimat nabídla zhotovení právě anhydritu. Je to prý velice vhodné do „malých" místností RD a již mají spoustu realizací tohoto druhu.

Našel jsem si jejich stránky na internetu a dočetl se spoustu zajímavých informací. Po dokončení a napuštění topení a dokončení všech instalací co měly být schované v podlaze jsem kontaktoval firmu Profimat s žádostí o cenovou nabídku. Ozval se mi obchodní zástupce a domluvili jsme se co a jak si představuju a co mi můžou nabídnout. Poté jsme si ujasnili jaké podklady mu mám poslat, aby mohl přesně spočítat kalkulaci.

Již v této fázi jsme se domluvili, že polystyrén pod anhydrit si můžu položit sám. Měl jsem ho totiž již koupený, když byl v létě v akci. Jde sice „jen" o fasádní polystyrén, který nemá takovou pevnost jako podlahový, ale obchodní zástupce mi potvrdil, že se používá často a zatím s ním neměli žádný problém (co se pevnosti týče). Cenová nabídka by byla na položení separační fólie, instalace dilatačních mirelonových pásků a montáž vlasního anhydritového potěru včetně materiálu.

Pustil jsem se tedy do uklízení a přemísťování všeho co by zavazelo. Podlahy by se měly dělat v obou patrech zároveň, mimo koupelny. Vyklizené místnosti jsem vysál průmyslovým vysavačem a srovnal všechny větší nerovnosti. Šlo hlavně o cákance lepidla, malty a fajnové. Na takto vyčištěný podklad jsem pokládal polystyrén o síle 5cm. Začal jsem druhým patrem, kde nebylo tolik komplikací v podobě kabelů a dalších rozvodů. S pokládáním mi opět pomáhal můj bratr.

A220015

A220017

A220019

Koncem září mě po domluvě navštívil technik, který spolu se mnou zkontroloval rovinatost podkladového betonu a přesné rozměry místností. Rovinatost vycházela celkem dobře, pouze v obyváku podél zdi od souseda byl 1cm hrb o rozměru 0,5 x 4 metry. Pokud by jsme to nevyřešili jinak, musela by být v celým 1NP o 1cm silnější vrstva anhydritu, což se projeví zásadně na ceně. Domluvili jsme se tedy, že v daném místě použiji o centimetr slabší polystyrén a celá plocha se tak srová.

Dokončil jsem pokládku polystyrénu a čekal na konečný termín montáže. Cenovou nabídku jsem měl zpracovanou a již jen dořešoval podmínky instalace. Původně mi obchodní zástupce tvrdil, že bezpodmínečně budou potřebovat třífázovou zásuvku 32 A a připojení na vodu. Zásuvka byla trochu problém. Já jsem měl stavbu napojenou jen na kabel od souseda s asi 20A jističem. A tahat prodlužku od souseda, pokud takovou zásuvku vůbec má, by byla dost komplikace. Nakonec mi ale technik, který byl zaměřovat rovinatost, říkal, že záleží na stroji, který dojede.

A220011

A220014

Domluvit termín byl taky trochu problém. Montážníci byli dost vytížení, a stroje taky. Termín mi dvakrát s předstihem posunuli zhruba o týden, aby mi nakonec v pátek nabídli, že můžou v pondělí 23. října nastoupit. A to ještě jaksi v jednu odpoledne, aby to do čtyř stihli. Měl jsem sice ranní, kdy končím ve dvě, ale domluvil jsem to tak, že manželka je v jednu pustí na stavbu, aby mohli položit folii a dilatační pásku a já dorazím později.

Když jsem dojel, stála před domem nejenom dodávka montážníků, ale i kamion se suchou směsí a míchačkou betonu. Řidič a obsluha míchačky s čerpadlem v jedné osobě si chystal stroj k provozu. Zásuvku naštěstí nechtěl, ale odmítl mou nabídku vody z potoka tlačenou čerpadlem a radši natáhl 50 metrů hadice k sousedovi na darling. Míchačka je prý choulostivý stroj za velké peníze a musí mít absolutně čistou vodu.

A230015

A230003

V domečku již měli nataženou a poslepovanou folii a dodělávali dilatační pásky. Technik si stavěl po místnostech jakési trojnožky za pomoci zvláštní vodováhy. Později mi vysvětlil, že jimi udává hrubou výšku nalití směsi.

pa230011

Míchačka namíchala z vody, písku a suché směsi řídkou kaši, kterou čerpadlo tlačilo černou hadicí na místo určení. Chlapi začali lít od 2NP a postupně rozlévali kaši do výšky dané trojnožkami. Jeden z dělníků držel konec hadice a řídil další dva, kteří mu potahovali hadici zpět. Pokud by se hadice v některém místě „zlomila", došlo by k ucpání, nárůstu tlaku a hadice by explodovala.

A230004

A230005

A230007

Po nalití anhydritu jeden z maníků posbíral trojnožky a odnesl je. Pak nastoupil borec co měl na starosti finální úpravu. Měl přípravek svařený z trubek, kterým na kaši dělal vlnky a tím se povrch dokonale vyhladil. Šel pomalu pozpátku a dělal po asi 10 cm vlnky. Těchto přípravků měl několik o různých šířkách podle velikosti prostoru kde vlnkoval.

A230008

A230006

Takto postupně nalili a srovnali anhydritovou směs do všech místností obou pater.

A230010

V zadní místnosti již "vlnkováno". Teď se vlnkuje místnost vpravo za zdí a po ní bude postupovat "vlnkovač&quot
; přes chodbu v popředí obrázku. Zde je jasně patrný rozdíl mezi již hotovou a ještě nezvlnkovanou podlahou.

A230017

Skončili, přesně jak říkali, před čtvrtou hodinou. Museli akorát počkat, až si řidič umyje míchačku s čerpadlem, protože jim bránil v průjezdu. Celá akce trvala tři hodiny včetně položení fólie.

Anhydrit tvrdne tři dny, pak se po něm již může chodit. Radši jsem počkal o den dýl. V pátek jsem šel podlahu zkontrolovat. Na první pohled byl povrch rovný a krásně hladký. Po přeměření dvou a půl metrovou latí jsem byl spokojen. Největší odchylka byla dva milimetry. Pouze ve 2NP byl mezi futrama hrbek cca 5 mm. Ten mi technik odškrábl při předávání hotového díla a bylo po hrbku.

A270017

A270019

A270021

Podpisem jsem stvrdil že přebírám dílo bez závad a očekával fakturu. Do této doby jsem neplatil žádnou zálohu. Asi za čtrnáct dní mi přišlo vyúčtování. Za 141 m2 podlahy jsem zaplatil 46.338,-Kč. S podlahou jsem byl nadmíru spokojen a mohl se pustit do dalších úkolú.

Příspěvek byl publikován v rubrice 04. hrubá stavba a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

37 komentářů u „Vrchní podlaha

 1. koupelnaPůvodní záměr byl, že v koupelně bude izolační vrstva proti vlhkosti pod betonem s napojením na stěny a pak teprve beton. Takže při dělání anhydritu se koupelna vynechala. Až teprve po konzultacích s obkladačem, který mi dělal i izolace proti vlhkosti v koupelně, jsem zjistil, že mohl být anhydrit klidně i v koupelně, že bude izolace až těsně pod kachlama. Takže jsem v koupelně položil polystyrén a hezky ručně dodělal podlahu klasickým betonem. U stěny kde bylo místo pro vanu a sprcháč beton končil, takže jsem tam dal desku a plocha pro betonování měla šířku cca 2 metry. Vrstvu betonu mi dělal kamoš co zedničí a dal si záležet. Na tak malé šířce nebyl problém rovinu udržet. Teprve po vyzrání betonu šla vrstva izolace + napojení schodku pod vanou se přelepilo bandáží, stejně jako všechny rohy. Takže v koupelně se zbytečně komplikovalo s betonem pouze kvůli mé neznalosti, klidně tam mohl být anhydrit jako všude.

 2. koupelnaMě tohle naštěstí řekli, takže si to nechám dát i do koupelny 🙂 Akorát lehce nestíhám přípravy – pokládání polystyrenu. Dnes jsem stihl jen ve dvou pokojících nalepit dilatační pásku a dát polystyren. To ještě zbývá fólie, slepení a pak kladení podlahovky…

  Mám hlavně strach z chození po tom polystyrenu. Mám sice 100Z, ale stejně. Nebyl s tím u vás problém? Neprošlápl to někdo?

 3. S polystyrénem problém nebyl, i když jsem použil „jen“ fasádní. Myslím že má označení 70. Ptal jsem se technika od anhydritu jestli ho můžu použít a ten mi řekl, že to není ideální, ale používá se často. Stovkovej je lepší. Spíš mě trápí jestli mi neprošlápli kanál na vzduchotechniku. Zatím nevím.

 4. Vrstva anhydritu má cca 45mm v krizových místech minimálně 35mm. To je minimální tloušťka pod kterou se nesmí jít. Technikovi se nelíbil ani přechod kabelu v husím krku přes kanál VZT v délce cca 30 cm, ale nakonec to zapsal do předávacího protokolu kvůli záruce a v tomto místě je jen asi 25 mm vrstva. Jinak by se muselo v celém patře jít o centimetr nahoru a to by se projevilo na spotřebě materiálu a tudíž na ceně.

 5. Dobrý den, také začínáme stavět a potřebovali bychom kamion se sypkou směsí na betonování. Můžete nám zaslat,prosím, kontakt na firmu, která Vám směs přivezla. Děkuji Kučerová

 6. Když si pozorně přečtete můj článek, dozvíte se, že mi žádná firma sypkou směs na betonování nedovezla, ale dodavatelská firma mi zhotovovala vrchní anhydritový potěr. Kontakt na jejich dodavatele anhydritu nevlastním. Víc Vám asi bohužel pomoci nemůžu.

 7. re:jirka – kontakttrošku zapoj mozek. Téměř na začátku článku je název firmy, zkus si ho dát do vyhledávače, nebo zkus střelit www.“název firmy“.cz

 8. Lidi, myslete! 🙂Zdravim, z clanku je jasne o jakou firmu se jedna, je mi nejde do hlavy ta cena. Pri tloustce nekde 3,5-4,5 je dost nizka. Ja jsem dostal zatim nejnizsi cenu 350/m2 pri sile 3,5 cm, tohle vychazi na 328 kc/m2 a pri sile 4,5 to je hodne slusny, na webu v ceniku maji od 450kc/m2.Je zde nejake vysvetleni?

 9. kdo to bylNejsem Kolombo ani Mank ale na tom kamionu byla reklama přes celou korbu.Nemá smysl hledat dodavatele oné firmy ,neboť cena za takové množství mnohdy převyšuje cenu realizační firmy i s rabatem,mají přec množstevní slevy a VOC.

 10. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 11. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!

 12. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 13. Hiya very nice web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your website and take the feeds
  also? I am glad to find numerous helpful information here in the put up, we want work out more strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  Also visit my webpage – KrisYMohabir

 14. Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your
  site, how could i subscribe for any blog site? The account aided me a
  acceptable deal. I was a little bit bit acquainted with this your broadcast offered
  bright clear concept

  My site CarmenVBonar

 15. I had been curious should you ever thought of changing the layout of your respective
  site? Its very well written; I adore what youve reached say.

  But you could possibly could a little more in the way
  of content so people could connect to it better. Youve got so
  much of text for just having 1 or 2 images. Perhaps you could space it better?

  Stop by my page – WaltonWKatie

 16. Greetings I am so grateful I found your blog
  page, I really found you by accident, while I was researching on Bing for
  something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all
  round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don

 17. I’m uncertain where you’re getting the info, but great topic.
  I should spend some time learning more or understanding more.
  I appreciate you great info I wanted this info for my mission.

  Stop by my webpage; TessUMarkt

 18. I feel this is certainly on the list of most significant information in my opinion. And i’m
  glad reading your article. But desire to remark on some general things, The site style is
  perfect, the articles is very nice : D. Good job, cheers

  Feel free to visit my web-site BryceNCarias

 19. In my opinion this is certainly among the a lot important information for me.
  And i am just happy reading your article. However wish to observation on some normal issues, The website taste is perfect, the articles is the truth is nice :
  D. Excellent job, cheers

  Also visit my blog post JanaJCornely

 20. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and
  both show the same results.

  my web-site LynnaNBarkan

 21. Hey! I understand this is certainly kinda off topic nevertheless i was
  wondering which blog platform are you currently using just for this
  site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m checking out
  alternatives for one more platform. I would be fantastic in the event you could point me in the direction of a
  great platform.

  Feel free to surf to my web blog: FatimaJRzasa

 22. I just want to mention I am all new to blogging and site-building and seriously loved you’re blog. Almost certainly I’m want to bookmark your site . You definitely come with terrific stories. With thanks for sharing with us your website.

 23. I just want to say I’m new to blogging and site-building and seriously liked your blog. More than likely I’m likely to bookmark your website . You really come with tremendous articles. Thank you for sharing with us your blog.

 24. I simply want to say I am all new to blogging and site-building and definitely liked this web page. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You actually come with exceptional stories. Appreciate it for revealing your website page.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *