Opět nám to roste

28.8.2004

Po asi týdenním tvrdnutí betonu ve stropě nad přízemím jsme se opět vrhli do stavění zdí. Pokračovali jsme v osvědčené sestavě tata vozič a obsluha vrátku, tchán zdil a já to celé řídil a dělal co bylo potřeba.

tchan na vratku

tata za trachtorem

Na straně do ulice jsme zdili jen čtyři šáry a vikýř. Kolem vikýře již bude šikmá střecha. Naopak do dvora směrem na jih bude strop rovný a zdíme tedy celé patro. Pouze je o jeden šár (25cm) nižší než přízemí. S odřenýma ušima tak vyšla světlost 2,4m předepsaná stavebním zákonem. Strop nad 2NP bude tvořit konstrukce krovu. Mezery pro okna lícovaly s mezerami v přízemí.

2np prvni pulka

2.9.2004

2np se stity

18.9.2004

Nad okny jsem do úček a mezi věncovky průběžně zabetonoval překlad, který zároveň tvoří podklad pro pozednici. Nezapomněl jsem do betonu zapíchnout ocelové packy, o které se pozednice opře. Na straně do ulice je čtvrtý šár tvořen věncovkami do kterých jsem opět vybetonoval podporu pod pozednice s packami. Na středu se vyzdila zeď s dírou pro okno na již zmíněný vikýř (alespoň já tomu tak říkám). Díra na okno tentokrát lícovala s dírou na dveře.

tchan zdi vikyr

Podle výkresů jsem vypočítal výšku hřebene od podlahy 2NP. Na vnější zeď jsem přibil desku dostatečné délky a do pomyslného vrcholu přibil hřebík. Od něj jsem natáhl dva provázky, které určovaly spád střechy a kam až se má zdít štítová zeď. Asi v polovině šikminy měly být umístěné dva nosníky z U 240 mm svařených do čtverce. Na daném šáru jsem skončil se zděním a zabetonoval uložení pod nosníky.

30.9.2004

Nosníky o délce 7800 mm jsem objednal u nedaleké firmy. Slíbili že je i vyzdvihnou jeřábem na střechu. Dopředu jsem je několikrát upozorňoval, že je to dost vysoko, aby se na to přijeli podívat. Dojeli až v den předávky na stavbě. S jeřábem na V3Sce neměli šanci. Po telefonátu se šéfem mi nabídl slevu šest tisíc, když si jeřáb zajistím sám. Domluva totiž byla taková, že zaplatím, až to bude na střeše. Šest tisíc byla dobrá sleva, tak mi to složili vedle štítu na zem a já zaplatil zbylých třicet tři tisíc.

v3s

Dost jsem na ty nosníky spěchal, protože za dva dny o víkendu jsem měl domluveného strejdu tesaře na krov a bráchu s tatem na pomoc. Obratem jsem zavolal jeřábníka, který před měsícem kamarádovi usazoval betonový septik. Řekl mi, že za hodinu pojede domů kolem naší vesnice tak se staví. čekání jsem si krátil vyzdíváním nosné příčky kolem schodiště.

ja zdim pricku u schodiste

Za chvíli dojela nádherná žluto – oranžová tatra 815 a už svištěla ocel vzduchem.

jerab najizdi

Jeřábník vytáhl i mechanicky vytahovací čtvrtý nástavec, ukázal mi jak mám uvázat nosníky a šli jsme na věc.

jerab patkuje

tata mava

ja uvazuju nosnik

Aby se nosník nestočil kam nemá a otočil nad 2NP jak potřebujeme přivázal jsem k jednomu konci dva provázky. Jeden držel tata, druhý já.

zdvihame nosnik

taham za spagat

Usadili jsme postupně oba nosníky na štítové zdi. Hodil jsem si jedno akrobatické číslo „odvazování lana z nosníku v šesti metrech" a mohli jsme jít spokojeně spát.

odvazuju nosnik

ja du po prekladu

No a celé to trvalo od příjezdu po odjezd jeřábu hodinu a jeřábník chtěl 700,-. Dal jsem mu tisícovku a byli jsme oba spokojeni. Příště Vám ukážu jak se dělá vazba neboli krov.

Příspěvek byl publikován v rubrice 04. hrubá stavba a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *