Už to zase teče aneb kdo nebetonuje s námi betonuje proti nám

Dalším krokem byla konstrukce stropu nad 1NP. Stejně jako u sklepa jsem použil systém shodný s obvodovou zdí. Tentokrát to byl tedy YTONG.

Konstrukčně je strop shodný se sklepním stropem. Provedení je ale jiné. YTONG má trigony s již zabetonovanými spodními dvěma dráty. Jsou sice těžké, ale zato stabilní a nosné. Také montáž je zcela odlišná. Nejdříve se položí trigony na nosné zdi. Pro vymezení osových vzdáleností se na kraje položí cihly – výplň. Až poté se vztyčí dřevěná podpěrná konstrukce, která se zapře o trigony a není potřeba ji složitě „zavětrovávat" a kotvit. I trigony nad obývákem o délce 4800mm bez problémů visely za konce na nosných zdech a neměly žádný průhyb.

ja a brasule delame strop

Počasí nám zkutečně přálo. Posuďte sami: tlak teplota rosný bod, …..

Na užší strop nad schodištěm, kuchyní a jídelnou jsme s brašulem pokládali trigony o délce 3100mm. To šlo hladce a za hodinku jsme je měli všechny na místě. Ovšem nad obývákem jsme si mákli. Při přemísťování jsme měli co dělat aby nás trigon „nepřepral" a při usazování jsme ho zvedali postupně. Nejdříve jeden konec na kozu, pak druhý, pak na jednu stěnu a nakonec druhou stranu na stěnu.

brasule zveda trigon

nejdřív jednu stranu na paletu s cihlama ….

ja a brasule zvedame trigon

…. pak druhou stranu na paletu s cihlama …..

ja nesu trigon

… pak do teplých a odnést do obýváku …

ja a brasule zvedame trigon

… pak nahoru na stěnu. Na čtyřikrát.

Po vyskládání všech trigonů jsem je dorovnal a postavil podpěrnou konstrukci. Vzhledem k tomu, že se podpěry opíraly o trigony šla stavba jednoduše a zvládl jsem ji sám. Konečné vyšponování jsem vyřešil dvěma klínky proti sobě pod stojkou.

kuly u zdi v kuchyni

Kůly nachystané na podepření.

Po podepření stropní konstrukce jsem se pustil do vyplňování mezer mezi nimi. Sehnal jsem konečně vrátek, takže jsem cihly nahoru již vozil na něm. Půjčil jsem si ho od místního kamaráda. S jeho postavením mi pomáhalo asi 6 lidí. Celou stavbu pak dobře sloužil. Cihly mi soused odnaproti převezl UNCem k vrátku ještě zabalené na paletách. Práce mi šla pěkně od ruky.

cihly u vratku

ja na vratku s cihlama

pohled na strop

Výplňové cihly sedaly pěkně na trigony. Sesazoval jsem jednu vedle druhé. Občas jsem některou dorovnal gumovou paličkou. Jenom bylo potřeba nejdříve srazit hranu betonu jinak seděla každá jinak vysoko. Po vyskládání celého stropu jsem nalepil na obvodové zdivo věncovky s tepelnou izolací. Do vzniklé mezery jsem uložil opět ocelové výztuže pro zaarmování věnce. Na závěr jsem položil na trigony a přes věnec KARI sítě a celou armaturu sdrátoval. Obalil jsem komínové tvarovky izolací pro možnost dilatace a zabednil okraj u budoucího schodiště. Tak byl strop připravený na zalití stejně jako nad sklepem.

komin u souseda v ytongu

Detail komína u souseda.

venec u prujezdu

Věnec u průjezdu

Zabetonování stropu proběhlo 20.8.2007. V přibližně stejné sestavě jako strop nad sklepem a také stejným postupem. Opět přijela mixopumpa a měl jsem půjčený vibrátor na beton. Bohužel nikdo neměl čas fotit, takže jsem bez dokumentace.

podpery v obyvaku

podpery v kuchyni

stuzidla na ickach

Tato probíhající fáze hrubé stavby byla asi nejveselejší z celého období stavby. Dům přibýval a rostl před očima, počasí nám přálo a peněz z půjčky na účtu bylo dost. Radost budovat. Toto období trvalo až do zakrytí celé stavby střechou s taškami. Pak už budování nebylo tak vidět, nic nerostlo (kromě plevele) a přibývaly problémy.

Příště si dáme ještě veselé 2. NP a střechu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice 04. hrubá stavba a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Už to zase teče aneb kdo nebetonuje s námi betonuje proti nám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *