jak jsem stavěl plot

a něco málo o pozemku. Dávám sem taky první fotky. Omluvte kvalitu, ale je to vyfocená papírová fotka z analogu na digitální foťák. Časem to bude lepší.

Pozemek jsme koupili na sklonku léta 2002. Jde o mírně svažitý terén orientovaný na sever, šířky 13m a délky 178m, celkem tedy přes 2300 m2. V horní části pozemku stojí ve dvou řadách několik ovocných stromů (i švestičky J ). Tam měli původní majitelé zasázené brambory a nějakou zeleninu. Domluvili jsme se s nimi, že si v klidu sklidí poslední úrodu a my mezitím můžeme v dolní části chystat na stavbu.

Pohled na pozemek, srpen 2002

Tak to jsem já na našem pozemku

Horní část pozemku

A tady jsou stromy v horní části pozemku, asi o nějaký měsíc později.

Po důkladné rozvaze kde asi bude stát dům, kde bude jaký materiál a kolik místa bude kde potřeba jsem přikročil k vybudování oplocení. Nejdřív jsem si všechno nachystal, připravil a rozměřil. Namaloval jsem situační plánek, popsal konstrukci a začátkem listopadu podal ohlášení drobné stavby na místní stavební úřad. Po několika málo dnech mi přišlo vyjádření, že nemají námitek. A tak jsem se pustil do stavby plotu.

V uliční části jsem na plot použil vyřazené reklamní konstrukce a plastové panely ze zaměstnání. Konstrukci tvořily sloupky 60mm délky 2,4m zatlučené do země a na nich navařené jekle 20×20 napříč. Tyto jekle již byly součástí reklamní konstrukce včetně vyvrtaných dír pro upevnění plastových tabulí, takže mi stačilo doprotivky přivařit praporky z pásoviny s vyvrtanou dírkou a jednotlivé díly jsem navzájem sešrouboval. Na bránu jsem koupil jekle 40×40 a svařil si asymetrickou konstrukci. Sloupy na bránu jsem dostal od tchána ze zásob. Stačilo vymyslet a přivařit panty, zatlouct do země a bylo to.

Zatloukání sloupku brány

Palica je mocný nástroj :-). Vzrostlý smrk je souseda, dodneška stále stojí a nezavazel.

Na výplně brány i plotu jsem použil již zmíněné plastové panely z reklam. Je to zvláštní plastový materiál o síle cca 1cm sendvičového složení, kdy mezi dvěma tuhými bílými fóliemi síly 1mm byla zvláštní porézní, ale celkem pevná hmota. Celkově byly panely o velikosti cca 1,2 x 2,2 m lehké a přitom pevné. Stačilo je přišroubovat vruty 4x12mm přes jekle a plot ve předu byl hotov. Uprostřed brány jsem vyřezal do obou výplní křídel díry cca 5×5 cm, aby šla brána zamknout na řetěz visacím zámkem.

Přední část oplocení jsem postavil asi metr před budoucí stavbou, aby při stavbě plot nezavazel. I tak zůstal před plotem ještě dost velký kus pozemku, který se později používal jako mezisklad. Na straně do zahrady jsem plot situoval na úroveň sousedova oplocení. Opět jsem nezapomněl na bránu, i když do zahrady šlo o bránu stlučenou ze silnějších desek a vyplněnou pletivem.

Jako sloupky zadního plotu byla použita smrková kulatina z prořezávky v lese o síle 10 až 15 cm a délky cca 2,5 metru. S tatem jsme vyvrtali díry do země o průměru cca 20 cm a hloubce 60cm. Použili jsme na to půjčený motorový vrták. Kůly jsem pak v dírách obsypal pískem. Počítal jsem s tím, že životnost takového oplocení není velká, ale jde jen o provizorní a co nejlevnější variantu. Na koncích a v rohu jsem kůly navíc podepřel. Na kůly jsem pak natáhnul starší pletivo.

Tím jsem dokončil zabezpečení stavební parcely a mohl přikročit ke shánění materiálu.

Pokračování příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 02. pozemek a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *