jak sme přišli k pozemku

Plánování a objevení

Ještě než jsem poznal svou manželku, představoval jsem si, že si v budoucnu postavím domeček a budu tam bydlet se svou rodinou. Doposud jsem bydlel s rodiči v paneláku a pouze na prázdniny jsme jezdili k babičce na malou vesnici na jižní moravu. Strašně rád jsem trávil čas u dědy v dílně. On totiž i za komančů pracoval doma jako stolař přes jakési družstvo či co. Tenkrát mi to bylo buřt, podrobnosti jsem zjišťoval až teď, po revoluci. Vyráběl kastlová okna a dveře s futrama pro lidi co stavěli. Dílnu měl děda v přízemí domku a na patře bydleli. Měli malý dvorek kde se motal jezevčík a za ním kousek zahrady se zeleninovými záhony a nějakýma stromkama. Tak nějak jsem si představoval ideální bydlení.

Po té co jsem zjistil, že má nastávající má otce zedníka, bylo vše jasnější. Ze začátku jsem chtěl sehnat nějaký starší domek k rekonstrukci. Postupně jak jsem získával informace jsem ale došel k názoru, že cpát peníze do starého domku asi nemá smysl. Navíc se člověk musí přispůsobovat daným možnostem.

Dlouho jsme hledali ten správný pozemek a stále nemohli najít to pravé. Buď neodpovídal našim požadavkům, nebo stál hodně peněz. Postupně jsme snižovali nároky, ale stále nic. Už jsem připustil i variantu koupě starého domku s pozemkem za účelem demolice a postavení domu nového. Nic nás nehonilo, a tak tento proces trval několik let.

Paralelně se sháněním pozemku jsme vymýšleli dispoziční řešení a podobu našeho domku. Při mé práci servisního technika plynových kotlů jsem se v terénu setkával s mnoha rekonstruovanými či nově zbudovanými domky a byty a nasával zkušenosti. Jak ty pozitivní tak negativní. Samozřejmě že kvalita dodavatelských firem byla kapitola sama pro sebe, a od počátku jsem byl přesvědčen, že pokud někdy opravdu budu stavět, tak jedině svépomocí.

A pak to přišlo. Jako blesk z čistého nebe. Dozvěděl jsem se od kamaráda, že jedni lidé se již delší dobu snaží prodat kus pole a nikdo ho nechce. Jednalo se o parcelu ve vesnici, kde bydlím se svou manželkou u jejích rodičů. Parcela byla mezi dvěma RD, na klidném konci vesnice s příjezdovou cestou, s elektřinou, vodou a plynem na hranici pozemku. Šířka pozemku je 13m a celková rozloha činí cca 2300m2. A to nejlepší na konec: chtěli za pozemek 100.000,- kč.

Pro dokreslení představy je nutno podotknout, že jde o vesnici vzdálenou 30km od brna a autem jsem v práci za 20-30min dle hustoty provozu. Pozemek je vzdálen asi 500m vzdušnou čarou od stávajícího bydlení a pěšky jsem tam za pět minut. Dokonce v zimě, když opadá listí sousedům z ořechu tak na něj vidím z jednoho okna. Koupě tohoto pozemku byla pak již otázka formalit. Malý úvěr od lišky a pozemek nám říkal "pane".

To byl červen roku 2002. Bylo mi dvacet osm let. Byl sem pln elánu a nadšení. A tady někde začíná moje seberealizace coby stavbyvedoucí, kopáč, manager, úředník, zedník, tesař, pokrývač, betonář, elektrikář, vodař, topenář………..

Pokračování příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 02. pozemek a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.