Jedna klasická instalace regulátoru Siemens Albatros2

Po delší odmlce jsem se opět dostal k napsání článečku. Poslední dobou instaluji spíše v Čechách i přes cenu dopravy. Zřejmě tam mají nedostatek schopných techniků. Popsaná regulace je nejjednodužší co se dá na Akumulační nádrž s krbem použít. Jelikož topný systém tvoří jen radiátory v dosti rozlehlém domě a investor chtěl stlačit cenu co nejníže, není ani použita vnitřní jednotka a ekvitermní křivka zůstane nastavená ručně bez adaptace. Majitel tímto sice přichází o největší přednost regulátoru Albatros2, ale i tak by systém měl být funkční i dostatečně komfortní.

kopec na jižní straněNa začátku všeho byl kontakt přes diskusi na těchto stránkách. Probrali jsme podrobnosti a podle požadavku investora jsem upravil jeho projekt od topenáře tak, aby vše fungovalo při řízení regulátorem Siemens Albatros2. Mimochodem projekt byl velmi propracovaný, nakreslený v autoCADu. S takovýmito podklady se velmi dobře spolupracuje a výsledek je dostatečně reprezentativní.schema

Investor si podle schématu upravil topný systém, zapojil akumulační nádrž a krb a poslal mi fotky díla k odsouhlasení. Poté jsme dohodli termín instalace regulace. Investor na konci topné sezóny přepojil vše do finální podoby a já dojel namontovat regulaci.

P4251501V systému jsou zpětné klapky pro oddělení plynového kotle od AKU, ale po zkušenostech jsem doporučil klapku k AKU bez pružiny a klapku k plynovému kotli s pružinou. Okruh od AKU totiž musí mít podstatně menší odpor než od plynového kotle, aby směšovaný topný okruh dokázal odebírat nahřátou topnou vodu z AKU a nemíchala se se studenou vodou z odstaveného plynového kotle. Naopak při studené AKU a spuštění plynového kotle se spustí i čerpadlo v kotli a toto bez problémů přetlačí okruh od AKU.

P4251503Montáž proběhla bez problémů a po odzkoušení všech vstupů a výstupů jsme vyzkoušeli funkčnost na plynový kotel. Jako servisní technik plynových kotlů jsem nabídl vyčištění a kontrolu kotle, který se jevil značně zanedbaný. Investor s radostí souhlasil a podělil se se mnou o negativní zkušenosti se servisními techniky v oblasti Prahy. Je vůbec problém sehnat nějakého servisního technika o jejich následných výkonech ani nemluvě. Akorát investor říkal, že bude muset skutečnost o vyčištění kotle na severu od Prahy technikem z Bučovic zatajit před známými, aby si o něm nemysleli něco o pomatení smyslů.

P4251499Poté investor zatopil v krbu a vyzkoušeli jsme i tuto část systému. Z krbové vložky se ozývaly nepěkné zvuky a umístění čidla nebylo nejvhodnější. Doporučil jsem investorovi přepojit trubky u krbu tak, aby se těleso krbu promývalo do kříže a čidlo se tím pádem dostane do lepší pozice. Na potrubí se objevil jeden tekoucí letovaný spoj, takže vypouštění vody se stejně nevyhne. P4251504Po náročném dni zakončeném cestou po opravované D1 domů mne hřál dobrý pocit z další úspěšné instalace regulace Siemens Albatros2 a dalšího spokojeného zákazníka.

3 komentáře u “Jedna klasická instalace regulátoru Siemens Albatros2

  1. Dobrý den zaujalo mě schema ze 17.5.2015 název jedna kasická instalace regulátoru Siemens Albatros 2. V podstatě nám něco podobného s tím rozdílem, že bych rád v využil akumulační nádrž na topení domu. Topnou spirálu asi vynechám. Solární systém je v provozu ohřívá 400l TUV včetně ohřevu bazénu. Počítám s využitím řízené cirkulace TUV přes výměník v akumulační nádrži. Bude tato regulace stačit na ovládání solárního systému, nabíjení akumulační nádrže solarem a kotlem na tuhá paliva, vybíjení akumulační nádrže do topení a po vybití přepnout na záložní plynový kotel, který slouží pouze na vytápění. O ohřev TUV se stará bojler 200l.
    Děkuji za odpověď.

  2. Aha, myslíte tento článek pod kterým máte komentář! Topnou spirálou asi myslíte průtokový ohřev TUV, protože jiná topná spirála tam není. Ale dál zas píšete, že počítáte s využitím řízené cirkulace TUV přes výměník v akumulační nádrži … Tak nevím co vlastně chcete. Ale solár, do boileru i AKU, ohřev TUV, ekvitermně řízený odběr tepla z AKU do topného systému a ovládání záložního plynového kotle regulace Siemens Albatros2 zvládá. Jak již bylo dříve řečeno, dělám projekty regulace na míru s navržením topného systému a cenovou nabídkou na dodávku a montáž takového regulačního systému za 2.000,-Kč. Můžete mně kontaktovat i na emailu, viz „kontakty“ (nahoře v černém pruhu pod obrázkem).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>