Dešťová kanalizace a terénní úpravy

Pro napojení dvorního svodu rýny bylo třeba položit druhou polovinu ležaté dešťové kanalizace podél průjezdu mezi domy. Zároveň jsem vykopanou hlínu hodlal využít k terénním úpravám na dvoře a výkop zasypat pro změnu hlínou z hromady před domem. Bylo proto potřeby provést jednotlivé kroky v potřebném pořadí.

DSC03376

I když jsem dvorek za domem postupně zkulturňoval těsně pod balkonovýma dveřma stále ležela hromada stavební suti a nepořádku. Věděl jsem, že v tomto místě budu terén zdvihat a tak jsem si s odpadem nedělal hlavu a sypal ho na jednu hromadu. Samozřejmě jsem ho třídil a tak zde byly povětšinou zlomky cihel a ytongů až do velikosti prachu. Igelity, plasty, dřevo a přírodně rozložitelné zbytky mají své vlastní sběrná místečka.

DSC03194

Již před nějakou dobou jsem na dřevoštěpkové cihly s nataženou vrstvou lepidla natřel asfaltový lak Penetral. Na ten jsem v prvé fázi nalepil IPU jako izolaci proti vodě a spojil ji s ukončením IPY přečnívající přes izolační kantku. Při lepení jsem si nad ipu musel opřít vlnitý plech, protože teplo z hořáku mi rozpouštělo již zvětralý polystyrén kryjící možný tepelný most betonové podlahy. Vybral jsem si opravdu ten pravý den na práci. Slunko pražilo, do toho hořák a roztavená IPA no úžo. První fotku jsem pořídil při pauze, kdy jsem se chladil ve stínu pod přístřeškem. V pozadí za manželkou na houpačce je vidět plech pod kterým jsem zrovna měl lepit IPU.

DSC03332

DSC03334

DSC03335

DSC03337

DSC03339

Jako ochranu proti mechanickému poškození jsem použil nopovou plastovou folii, kterou jsem pověsil na hřebíky nad IPU. Spodní lem jsem ohnul a položil vodorovně na cihly kantky. Před navážením hlíny z výkopu jsem ještě porovnal větší kusy ytongů. Pak jsem si ještě vzpomněl na okno a pro jistotu před něj nachystal drenážní trubku. Ve spádu jsem ji položil podél stěny a obskládal kusy ytongu. Tím by měla vzniknout drenáž, která odvede případné srážky napršené ke sklepnímu oknu jehož dolní okraj bude zřejmě níž než okolní dlažba. Dlažba by samozřejmě měla být ve spádu od domu, takže u zdi bude její nejvyšší bod. Výška vychází z betonového soklu mezi mým a sousedovým pozemkem, který tvoří rovinu.

DSC03364

DSC03367

V průjezdu jsem musel opět nejdřív uklidit kolem zdi a pak teprve jsem začal kopat. Vrchní vrstva a zásyp těsně kolem izolační kantky byl tvořen sutí a kousky cihel, takže jsem musel použít i krompáč. Ve spodních vrstvách stačil jen rýč. Vykopaný materiál jsem postupně vršil za domem a pečlivě každé kolečko rozhrnul hráběmi a ušlapal. Na nopovou folii jsem si pomocí desky a spreje chytil rovinu podle Ytongů a hlínu dorovnával s mírným spátem. Směrem od domu jsem spád střelil od oka.

DSC03365

DSC03368

DSC03369

DSC03371

DSC03373

DSC03377

DSC03379

DSC03380

Po vykopání dostatečné hlouky jsem očistil zakončení první poloviny dešťáku a podle šárů cihel izolační kantky jsem dorovnal dno výkopu se spádem. Od kámoša jsem měl domluvený písek. Je to takový jemný bílý a nějak mu přebývá. Vzal jsem tedy traktor a Kačku a jeli jsme pro písek. Nabral jsem slušnou fůrečku a uháněl k domovu.

DSC03384

DSC03386

DSC03387

Do výkopu jsem nasypal vrstvu cca 10cm písku a ušlapal ji. Na ni položil potrubí a obsypal dokola. Spád jsem tentokrát kontroloval vodováhou a to 1cm na metr. Po srovnání a zhutnění písku okolo potrubí jsem vyházel zbytek písku do výkopu a tím dokončil instalaci potrubí.

DSC03391

DSC03393

Prázdnou vlečku jsem zaparkoval na místo a s traktůrkem jsem pojezdil navršenou hlínu. Dal jsem tam redukovanou jedničku a pomaličku jezdil sem a tam kolej vedle koleje. Pak jsem se otočil a ještě jednou dokola. Přitom jak se mi můj dvouválcový motor třese jsem působil jako vibrační válec. A ještě jsem se pobavil.

DSC03399

DSC03400

Sice jsem toho měl za dva víkendové dny plné kecky, ale nedalo mi to a ještě jsem v podvečer zkusil postavit schodiště k balkonovým dveřím. Použil jsem dřevěné palety a od země jako izolaci proti vlhkosti jsem použil plastovou tabuli. Rozměřil a rozpočítal jsem si odstupy a přesahy a po zaříznutí několika palet jsem postavil pyramidku. Chtěl jsem hlavně vyzkoušet jak to bude ve skutečnosti vypadat až tam něco takového postavím z betonu. I když palety ještě nejsou sešroubované tak se konstrukce vůbec nehýbe. Plánuji ji ještě pro sichr sešroubovat a opatřit dřevěným zábradlím a prozatím by to mohlo stačit.

DSC03404

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Dešťová kanalizace a terénní úpravy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>