Zábradlí

Pomalounku se přibližujeme k osídlení druhého patra. Nejdříve jsem částečně sestavil zábradlí na schodišti, aby Kačka mohla sama chodit na 2NP do svého dětského pokoje, který je definitivně hotov. Nejdříve jsem ukotvil sloupky ohrazující volné rameno. Posléze jsem na zdi připevnil dřevěná madla. Sloupky i madla jsem koupil v Bauhausu. Madla jsem ještě obrousil a dvakrát nalakoval. Kačka samozřejmě opět pomáhala.

Pohled z kuchyně přes chodbu v 1NP

DSC02882

 

 

Nejdříve jsem chtěl zábradlí železné a tak jsem na radu mého topenáře/zámečníka zabetonoval do schodišťových stupňů placku 10x10cm s navařenými „fousy" cca 50cm délky. Pak mi topenář navrhl, že mi udělá zábradlí z nerezu. Nějakou trubku jsem měl sehnanou, pak jsem sehnal ještě kolínka, ale topenáře né a né uhnat, aby mi to posvařoval. Mám to slíbené v podstatě od loňského prosince. Po nátlaku manželky jsem nakonec zvolil variantu montovaného zábradlí, s tím že nerezový materiál použiji na venkovní schodiště k hlavnímu vstupu.

Pohled na druhé rameno schodiště se sloupky zábradlí.

DSC02881

Po prozkoumání cen mezi Hornbachem a Bauhausem jsem v bauhausu koupil dvě stojky a propojovací tyčky. Víc jich bohužel neměli. Abych ušetřil, chtěl jsem první sloupek dát na druhý schodek a druhý sloupek na předposlední schod. Ušetřil bych 1.500,- za prostřední sloupek. Když jsem ale začal s montáží na mechanické kotvy sloupek se mi stále zdál vratký a tak jsem kotvy tak dlouho dotahoval, až mi kotvy svým rozšířeným koncem určeným k pevnému uchycení odlouply kus schodku. Mezi náma beton není nic moc. Tchán ho chtěl při betonování co nejsušší a ve struktuře jsou patrné jednotlivé zrnka písku obalené cementem a zbytek tvoří vzduchové mezery.

Pohled na konec schodiště, v pozadí připravené obložky do ložnice.

DSC02880

Vrátil jsem se tedy k zabetonovaným patkám a držáky sloupků k nim přivařil. Patky byly v betonu dost křivo a tak jsem musel vyvařit mezery podle vyrovnaného sloupku. Silný materiál nebyl s mou svářečkou KIT IN 150 TIG LA žádný problém. Vařil jsem i „do kopce" a taky „nad hlavou", tedy nebylo to přímo nad hlavou, ale vařil jsem odspodu placku k držáku, aby byly sváry ze tří stran. Po přivaření první stojky jsem na druhé seřízl placku držáku, abych se vyhnul právě sváru „nad hlavou". Možná se vám sváry nebudou líbit, ale vzhledem k místu a polohám jsem s nimi spokojen, a hlavně to perfektně drží!

DSC02631

DSC02632

DSC02633

DSC02635

DSC02642

DSC02641

Teď drží sloupky podstatně lépe. Po propojení příčnými tyčkami se sloupky ještě více zafixovaly. Po dokoupení dalších tří sloupků mě ještě čeká vrtání a uchycení tentokrát radši na chemickou kotvu.

Po menší odmlce jsem ještě přidal na zdi madla. Je to nejjednodušší varianta na spodním rameni a na vrchní jsem jej dodal pro zlepšení bezpečnosti. Madla jsem opět koupil v Bauhausu, elektrickým hoblíkem jsem udělal dosedací plošky pro konzoly a pak „jen" obrousit nalakovat a ještě jednou dokola. Bylo to při mé pečlivosti fyzicky náročné, ale výsledek stojí za to.

DSC03093

DSC03094

DSC03095

DSC03096

DSC03105

DSC03203

DSC03203

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>