Přípojka elektriky – jako detektivka

Od začátku stavby jsem měl přípojku od souseda, který má velkou dílnu a kvůli rozběhu mašin má 32A hlavní jistič. Přes podružný rozvaděč s elektroměrem jsem napojoval do zásuvky potřebné vybavení a nakonec jsem napojil i skoro hotovou elektroinstalaci domečku. Během stavby jsem spotřeboval zanedbatelné množství elektřiny a ušetřil tedy nemalý peníz za případné paušály.

Po nastěhování ale spotřeba rapidně stoupla. Informoval jsem o tom souseda a ten neměl žádný problém. Po prvním roce jsem mu zaplatil podle mého elektroměru spotřebované kilowatthodiny vynásobené průměrnou cenou podle jeho faktury. Abych nebyl příští rok opět zaskočen výší částky za elektriku a aby soused nemusel platit tak vysoké zálohy, domluvili jsme se, že i já mu budu měsíčně přispívat na elektřinu. Mezi řečí se sice zmínil, že bych si mohl tu elektriku už taky zařídit, ale nijak to nezdůrazňoval a ani nepadl žádný termín.

Samozřejmě že i já jsem se zabýval myšlenkami na vlastní elektroměr, ale vše má svůj čas a hlavně svoje místo ve sledu událostí. Sloup venkovního vedení jsem měl před domem na hranici pozemku a od stavebního povolení jsem měl schválený projekt na přípojku. Nic mě tedy netlačilo a já nechával elektroměr na svém místě v již zmiňovaném sledu práce.

Elektroměrový rozvaděč má stát ve vjezdu vedle domu a ze sloupu má být přes přípojkovou skříňku napojen zemním kabelem. Pod ním ale má vést dešťák. Takže nejdříve se musí dodělat dešťák, pak překopat vjezd a natáhnout kabel a nakonec zabetonovat soklík pod rozvaděč. Stále bylo spoustu jiné důležitější práce a tak jsem se začal vážně zajímat o přípojku až v průběhu května 2008. Předpokládal jsem, že Eon mi napojí cca 4m kabelu a připevní přípojkovou skříňku na sloup tak max do tří měsíců a já ten zbytek zvládnu tak, abychom do konce roku jeli na svou elektriku.

5.6.2008 zaevidoval Eon mou žádost o připojení a napsali mi, že do 30dní mi pošlou vyrozumění.

24.6.2008 mi poslali smlouvu na připojení, kterou mám dvakrát podepsat, obě poslat zpět a pak mi jedno potvrzené paré vrátí. Ve smlouvě se mi nezdál termín připojení „do 12 měsíců“, ale konzultoval jsem to se známým který v Eonu pracuje, ale na jiném místě a ten mi řekl, že to je standardní smlouva ve které se termínem kryjí pro případné problémy, ale že když už to mám předjednané a dokonce na to mám stavební povolení (RD včetně přípojek vody, elektriky a dešťové kanalizace), tak že to bude dřív. Chtěl jsem to ještě zkonzultovat přímo s člověkem, který měl smlouvu na starosti a jehož telefonní číslo bylo v doprovodném dopise uvedeno, ale i přes několik pokusů v různé dny a různé hodiny se mi ho na pevné lince zastihnout nepodařilo. Podepsal jsem tedy smlouvy a poslal je zpět.

Mimochodem ve smlouvě stálo, že mám zaplatit poplatek 500Kč,- za každou ampéru hlavního jističe, v mém případě tedy 12.500,- Kč do 15 dní od podpisu smlouvy. Ještě před dvěma roky se platil poplatek podle skutečných nákladů vynaložených na přípojku a do tuším dvaceti (nebo padesáti?) metrů se neplatilo nic. Pouze pokud přípojka byla delší platil se podíl až 50 % nákladů. Změna ale přišla znenadání a již se nedalo nic dělat. Ještě jsem byl na tom relativně dobře, neboť kámoš co staví kousek vedle byl od posledního sloupu cca 200m a protože je elektrikář radši si přípojku v zemi zhotovil sám včetně pořízení kabelu. Ten mu Eoni předepsali nadimenzovat tak, že ještě po trase můžou napojit další případné stavitele. Po zhotovení předal kabel do majetku Eonu, protože až po elektroměr se o to starají oni. No a ve finále když vyřizoval vlastní připojení na sloup (tedy 4m kabelu a přípojkovou skříňku na sloupě) Tak zalepil ještě těch dvanáct a půl tisíce za hlavní jistič 25A.

16.7.2008 jsem tedy podepsal smlouvu a následně poslal zpět na Eon. Ještě do konce července jsem zaplatil již zmiňovaný poplatek 12.500,- Kč.

25.8.2008 mi poslali zpět podepsanou smlouvu včetně pokynů co dál. Realizaci stavby měl na starosti další člověk. V doprovodném dopisu jsem obdržel jak telefonní číslo, tak e-mailovou adresu na příslušného člověka, s tím, že mu mám poslat případné podklady. Několik dní jsem se mu opět snažil dovolat, ale marně. Hned druhý den jsem mu pro jistotu poslal e-mailem kopii stavebního povolení a všech vyjádření, které jsem měl ještě od bývalého Jme.

Nadále jsem občas zkoušel telefonem kontaktovat patřičného člověka, ale stále marně. Během října jsem už začal být lehce nervózní a obrátil jsem se na svého známého na Eonu, jestli by se mi na to nekouk, jestli se to někde neztratilo nebo co. Nic mě netlačilo, takže jsem na něj taky nijak nenaléhal a nechával událostem volný průběh. Ostatně měl jsem jiných starostí nad hlavu.

A pak to přišlo. Jako blesk z čistého nebe. Zrovna jsem před barákem dokopával dešťák (30.9.) a sousedka se vracela z práce obtěžkaná taškama s nákupem. Jak jsem tam tak stál v rýze ve svahu potoka spustila na mně zvrchu ze silnice, kdy si už konečně doděláme tu elektriku. Tak mě to překvapilo, že jsem se nezmohl na víc než několik zablekotání ve smyslu, že o to mám požádané, mám to zaplacené a víc pro to udělat nemůžu. Se sousedem jsem se potkával na zahradě, občas jsem mu zaplatil zálohu a nikdy se ani náznakem nezmínil, že by byl nějaký problém. Probrali jsme to doma s manželkou a pak jsem to pustil z hlavy.

Někdy v průběhu listopadu jsem zachytil ve zprávách na Nově, že od nového roku elektřina podraží v průměru o 16 procent s několika ilustračními propočty katastrofického scénáře tak jak to jen Nova umí. A shodou okolností jsem několik dní potom opět potkal sousedku obtěžkanou nákupními taškami vracejíce se domů. A hned na mě spustila, že jak to mám s tou elektrikou, že nás koncem roku odpojí. Protože mi to už minule několik nocí vrtalo hlavou a probíral jsem to ze všech stran, byl jsem připraven a okamžitě kontroval: „ A v čem je problém?“ A sousedka odvětila: „Od nového roku mají zdražit o 16% a já už to neutáhnu!“ Protože jsem zrovna od někud dojel a měl jsem dítě v autě a spoustu dalších úkolů domluvil jsem se s ní, že se navečer stavím a vyřešíme to.

Na večer jsem si nachystal nedoplatek záloh na elektriku plus doplatek do konce roku a vyrazil k sousedům. Otevřela mi sousedka a chtěla zavolat manželovi, který už mezi tím odešel do místní osvěžovny na svou denní dávku piv. Řekl jsem ji že to není nutné a začal jí mávat šesti tisícovkama před obličejem. Popsal jsem ji situaci, jak to mám s eonem, ukázal jsem ji lísteček kam si zapisuji platby jak jsem na tom s placením, nabídl jí doplatek za tři měsíce zpět a jeden měsíc dopředu (oněch šest tisíc se kterými jsem průběžně mával aby je viděla) a navíc slíbil platit od nového roku místo 1500,- 2.000,- čímž jim pokryji 16-ti procentní zvýšení plateb od nového roku. Zmínil jsem taky naši situaci a těhotenství mé ženy, které se co nevidět změní na mateřství a to celé ji postupně převysvětlil asi třikrát. Nakonec si pečlivě opsala z mého lístečku datumy a částky plateb co jsem zaplatil sousedovi a s příslibem, že nás neodpojí jsem se vrátil domů. Samozřejmě o šest tisíc lehčí, kterými jsem doplatil elektriku do konce roku.

Poté jsem opět kontaktoval známého na Eonu a začal na něj trochu tlačit. Vylíčil jsem mu problém se sousedkou a zvýšil četnost telefonátů. Nutno dodat, že i jemu samotnému jakožto zaměstnanci stejné firmy trvalo sehnat daného
člověka skoro měsíc. A to se na něj dostal přes jiné spolupracovníky z jiných míst a sehnal ho na jiném než firemním čísle. Bohužel po zkontaktování daný člověk přislíbil, že se na to podívá a pak jen sdělil, že mu to leží na stole, žádný problém tam asi nebude, ale realizační firma to do vánoc už nestihne zahrnout do plánu a tak se začne něco dít po novém roku.

Když jsem pátého ledna předával sousedovi zálohu 2.000,- Kč na leden sdělil jsem mu mezi řečí novou událost, ale ten jako by neslyšel si mlel dokola něco o tom, že už jsem to měl mít dávno vyřízené a že chlapi v práci říkali že kdybych se snažil tak mě musí připojit do měsíce a že on si chce udělat dvojsazbu a že kvůli mně nemůže a ještě spoustu dalších nesmyslů. Na každý jeho argument jsem měl vysvětlení a nebo důkaz že nemá pravdu, ale on jako by neslyšel si mlel pořát to samé dokola.

A že chtěl abych od nového roku už jel na svůj elektroměr a jemu se tak snížila spotřeba, na základě čehož by si snížil zálohy. Přestože vím, jak to se snižováním záloh u Eonu chodí a přestože jsem mu zopakoval již dříve zmíněnou nabídku, že mu budu platit zálohy další rok po mém odpojení právě kvůli zvýšeným zálohám a on by mě to pak po vyúčtování vrátil, protože by mu taky vraceli a teprve potom snížili zálohy, tak i přesto opět mou nabídku odmítl a trval na odpojení střídavě do konce ledna a střídavě do konce února. Snažil jsem se ho usměrnit, aby mi počkal do konce února, že snad v průběhu ledna mi udělají konečně tu přípojku a pak ještě vyřídím elektroměr.

Se smíšenými pocity jsem šel pak domů a znovu volal známého na eonu jak to vypadá. I když sehnal jiné číslo na příslušného člověka a dokonce i číslo na realizační firmu která bude pro Eon přípojku dělat, nechtěl mi ho poskytnout s tím, že mi to pohlídá. Záhy mě sdělil, že kolem desátého by to měli dělat. Už jsem měl vymyšlený i další postup abych neuvázl na cestě k elektroměru, a tak na 13. ledna jsme se domluvil s člověkem od realizační firmy a na pondělí 19. jsem si domluvil kamaráda revizáka, aby mi udělal revizi na rozvaděč.

Třináctého ledna konečně dorazili dva maníci a během hodinky připevnili na sloup přípojkovou skříňku se třemi nožovými pojistkami a připojili ji na venkovní vedení na sloupě. Dali mi do ruky i krabičku se třemi kusy nožových pojistek. Když jsme se bavili jak si tam budu sám tahat kabel a zapojovat ho do skříňky nejdříve sebejistě tvrdili že se tam bez speciální kličky nedostanu a zřejmě cítili další busines ( čti busines) ale pak jen nevěřícně kouleli očima, když jsem jim nastínil jaké všelijaké kličky mám a jaké přípojky jsem v jednom z bývalých zaměstnání dělal. Také jsem jim nastínil jaké mám obavy z přerušení nuláku a aby si dali záležet na jeho připojení a dotažení, ale přesto jsem to musel při připojování mého kabelu předělat. Ale to předbíhám.

DSC02194

Dalším krokem byl elektroměrový rozvaděč. Protože nebyl ještě zabetonovaný soklík na konečném místě a zem pro vykopání kabelu přípojky byla zmrzlá ( v té době bylo těch -20) Vymyslel jsem, že použiji elektroměrový rozvaděč přes který jsem teď napojený od souseda, vybavím ho jako stavební rozvaděč (fíčko) a postavím pod přípojkovou skříň vedle sloupu. Abych mohl demontovat rozvaděč a přitom zůstal připojen na souseda, provizorně jsem jističe a můj elektroměr k sousedovi přimontoval na podlážku. Proti povětrnostním vlivům jsem ho chránil zabalením do igelitu a malým přístřeškem.

DSC02232

DSC02231

DSC02236

DSC02238

DSC02239

V pondělí 19.ledna jsem vydrátoval podle doporučeného schématu Eonu elektroměrový rozvaděč, napojil ho přes kabel CYKY 5Cx16 na přípojkovou skříňku, kterou jsem osadil pojistkami a spolu s kamošem revizákem jsme udělali revizi. Myslel jsem si že to bude formalita, ale změřil mi vše co měl. Takže vím že uzemnění je výborné a fíčko funguje tak jak má. 10mA podrží ale 30mA již vybaví (vypadne).

DSC02258

DSC02259

Hned druhý den jsem zanesl vyplněnou žádost s revizní správou na pobočku Eonu v Brně a čekal co bude dál. Přemýšlel jsem jak napojím domeček na elektroměrový rozvaděč, zvažoval jsem i zavěšení provizorního kabelu nad bránou, ale samo počasí mi pomohlo. Rapidně se oteplilo a já se rozhodl, že vykopu rýhu přes průjezd a položím definitivní kabel 5Cx16 do chráničky. Po dodělání elektriky a rozvaděče tak jak má být bych kabel přepojil u sloupu přímo do přípojkové skříně místo stávajícího kousku a na druhé straně napojil na elektroměrový rozvaděč jako přívod. Kabel dostatečné délky i chráničku jsem měl dlouhou dobu připravený.

24 ledna v sobotu jsem se tedy pustil do kopání. Začal jsem od sloupu, zatočil pod smrkem a pokračoval přes průjezd. Myslel jsem si, že na dva rýče hloubka bude za chvíli hotová. Pod stromem, kde byla hlína nakypřená to jakž takž šlo. Ale v průjezdu jsem pod cca 10-ti centimetrovou vrstvou rozměklé směsi písku, štěrku a hlíny narazil na udusaný a promrzlý masív na který jsem musel vytáhnout krompáč. Když jsem začal, tak to i dokončím, nějaká zmrzlá hlína mě nemůže rozhodit! Při kopání jsem si vzpomněl na všechny náklaďáky, které mi tam projely. Když jsem se blížil do finále, dovolil jsem si natočit opět video. Nutno ještě podotknouti, že jsem se z toho léčit tři dny.

DSC02266

DSC02267

DSC02271

DSC02273

Po vykopání jsem nejdříve položil pozinkovaný ocelový drát na uzemnění, který navíc u sloupu spojím s uzemněním koncového bodu a v budoucím elektroměrovém rozvaděči s uzemňovací svorkovnicí a druhým koncem zemnícího drátu uzemnění hromosvodu. Pak jsem položil chráničku s provlečeným kabelem a celé to zase zasypal hlínou za stálého hutnění. Nahoru jsem nakonec nasypal asi 10cm písku.

Měl jsem všechno nachystané a čekal jen na elektroměr. Situace se ale ještě vyhrotila. Manželka došla z jedné kočárové vyjížďky s tím, že se od k
amarádky dozvěděla, že náš soused se nechal v hospodě slyšet, že nás 31.ledna odpojí, ať se třeba odstěhujem. Tři dny jsem blbě spal a chystal krizový scénář s nasazením několika UPS podporovanými benzínovou centrálou než nám namontují elektroměr. Bez elektriky by nám nejelo čerpadlo topení, přestože topím dřevem a ani chod domácnosti s měsíčním novorozencem a čtyrletým dítětem není dost dobře možný. Tři dny před „dedlainou“ jsem potkal cestou z práce souseda a měl s ním krátký rozhovor. Moc mu do řeči nebylo, ale výrok popřel, a potvrdil mi, že by nás bez upozornění jen tak neodpojil, a že do konce února mi s klidem počká. Už jsem opravdu čekal jen na elektroměr, který by měli do třiceti dnů zapojit.

Takže jsem mohl v klidu jet v sobotu 31.ledna do lesa na dřevo. O tom až příště. Hned další týden mi volala kočka z Eonu, že nám desátého přijedou namontovat elektroměr. Smlouva na dodávku elektřiny dojde mezi tím a mám ji neprodleně poslat podepsanou zpátky. Popsal jsem ji cestu a jak nás tady najdou, a kočka mě nezapomněla dvakrát upozornit, abych tam na montážníky určitě čekal. Radši s hodinovým předstihem. To si piš, že si počkám.

Elektroměr dojeli zapojit chlapi přímo od Eonu v nadupaným teréňáku a během půl hodinky měli hotovo. Nechali si podepsat papíry a zase v klidu odjeli. Tak jsem se po devíti měsících dočkal vlastního elektroměru. Teď mě napadlo, že ho mám jako dítě. Čekal jsem devět měsíců a s postupující dobou to bylo horší a horší až to nakonec vyvrcholilo nervama s možným odpojením sousedem a úlevou po namontování elektroměru. Tři dny mi ještě trvalo než jsem přepojil kabely od souseda na nový elektroměr, a „donesl“ tak domů novou elektriku.

Takže s radostí můžu prohlásit, že celý tento článek vznikl za podpory naší nové elektriky.

DSC02410

Příspěvek byl publikován v rubrice 06. dokončovačky a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

18 komentářů u “Přípojka elektriky – jako detektivka

 1. CYKY 5C16Aký dlhý máš prívod od stĺpu k domovému rozvádzaču?
  Prečo 5C16?
  Ja mám 37m a len 4B10.

 2. re: CYKY 5C16Mám předepsaný min AYKY 4B16, ale sehnal jsem jen CYKY 5C16 tak proto :-) (kabel není nijak značen a já se do poslední chvíle domníval že je to 5C10). Momentálně je od pojistkové skřínky na sloupě k elektroměru cca 3,5m. V konečné verzi bude od sloupu k elektroměrovému rozvaděči cca 10m včetně ohybů nahoru. Kabel je už položen, je to ten co nyní vede od elektroměru k domečku.

 3. Nevím jak je to s Eonem ale když zařizuji klientum elektroměr s připojkou vždy to radši vystavíme ve vlastních nakladech a neni co řešit mimochodem těch 500Kč za amperu se platí už 3 tim rokem. Ale zajímalo by mě tvoje řešení topení rad bych to viděl je to možný?

 4. V roce 2008 to bylo dva roky, takže teď už to bude třetím rokem co se platí 500 za ampéru. To sedí.
  Topení viděti možné je, stačí si to najít tady na blogu. Myslím že je to v „instalacích“ vlevo v odkazech. Například tady: http://technik.blokuje.cz…eni.php .

 5. klenutá dnachtěl jsem se tě zeptat kde a za kolik se dají pořídit klenutá dna na nádrže předem díky s pozdravem Jirka ps prosím za odpoved na mail.

 6. Re:klenutá dnaKlenutá dna jsem pořídil ve Feroně. Sice přes známého co se železem obchoduje, ale neměl by to být problém běžně koupit.
  Promiň, ale na email ti neodepíšu, stejně jako ostatním, aby se zbytečně nerozšířila moje adresa:-).

 7. Re:podlážkaMě to moc vtipné nepřipadá. Dle hesla "zoufalé situace si žádají zoufalé řešení" jsme tak nějakou dobu fungovali.

 8. No já bych to teda řešil stavebním rozvaděčem neboli antoníčkem.Todle mě připadá dosti nebezpečné,a o ČSN zde ani raději hovořit nebudu.No nato že jste elektrikář,nevím nevím.Vlastně už vím proč ste si nechal raději udelat el.v domě od někoho jiného že!

 9. Re:elektrikaVy jste ale urýpaný člověk.
  1. Bylo to jen na cca 2-4 týdny.
  2. přístroje jsou na plechové din liště o výšce 2cm, nejsou přímo na dřevě, oranžový kabel je nehořlák.
  3. Nic nebezpečného na tom není již přívod je jištěn fíčkem 30mA. Krytí IP20 je zachováno. Je to na místě přístupném jen osobám s potřebnou kvalifikací – já i manželka máme vyhl. 50/78 sb.
  4. Právě že jsem potřeboval tu bednu stavebního rozvaděče, nebudu kvůli 3 týdnům kupovat druhou.
  5. Vy jste ještě nikdy neviděl dřevěný rozvaděč? Dřív to bylo docela běžné.
  6. Z elektriky jsem si nechal jen vysekat drážky, zasádrovat kabely a krabičky. A to dle mých instrukcí a ještě jsem jim musel radit. Beze mně byli v koncích i když měli projekt. Zapojovačku jsem si dělal sám. Ovládání světla ze tří míst bylo nad jejich chápání a poté co mi ke schodišťáku dotáhli 3céčko jsem jim část kabeláže se zelenožlutým drátem vytrhal a nechal předělat na 2A a 3A – oni ho sice neměli (nepoužívají), ale já měl. A to mi chtěli udělat i revizi od jejich revizáka.
  7. Právě že jsem elektrikář, tak vím co si můžu dovolit a co nelze.

 10. vím svojeDělám revizáka už od roku 1980. Měl jsem u tehdejší JME oprávnění vystavovat přihlášky k odběru. Budoucí odběratel přišel v pondělí s touto přihláškou k přepážce, paní ji potvrdila a ještě tentýž týden ve čtvtek, nejpozději v pátek přijel montér a namontoval elektroměr. Jen pro upřesnění: ve Vašem případě končí t.zv. přípojka v plastové skříňce na bet. sloupu. Z ní pak pokraču je t.zv. hlavní domovní vedení. To kopání rýhy jste si měl zařídit předem i s položením kabelu. Pravděpodobně na akci nebyla projektová dokumentace. Že je E.ON velice pomalá, vyřizování formalit písemnou cestou zdlouhavé je každému jasné. Čert nám byl dlužen E.ON (elektriku od Němců) Mojmír Benda.

 11. Ano, vím kde končí přípojka. Proto mě točí, že jsem na ty tři metry kabelu a plastovou skříňku s pojistkama čekal skoro rok. A dokud není přípojka hotová, neberou žádost k odběru elektřiny (elektroměr) v potaz. Dělají to různé na sobě nezávislé divize. Po dodělání přípojky jsem čekal na ten elektroměr a v mezičase si položil ten kabel. Nic jsem tím nezdržel, ani nepopohnal šlo o kabel za elektroměrem, jako vývod ze stavebního rozvaděče. Kabel od skříňky s pojistkama k el. měrovému rozvaděči a elměrový rozvaděč byl v zápětí po přípojce hotov i s revizí.
  Projekt na elektriku nemám, ale projekt na přípojku (ty tři metry kabelu s pojistkovou skříní a elměrový rozvaděč) jsou součástí projektu pro stavební povolení a dodělávalo se to tam jako podmínka Jme, aby mi dali souhlas se stavbou. Přesně podle jejich představ, které jsem z nich musel vydyndat. Mám tady někde o tom nějaké povídání.

  Nevím proč bych měl pořád krmit nějaké firmy (položení kabelu), když vyhl.50/1978 sb. &8 mám, praxi taky, kabel taky …

 12. Jste elektrikář?Vážený pane jenom pár bodů.
  1.- Váš soused měl kliku, jako soukromá osoba nemá právo prodávat dále el.energiii.
  2.- Jste elektrikář??? Po tom čím se chlubíte na fotkách zasloužíte přezkoušky z vyhl.50 a odebrání oprávnění.
  3.- Vás jako zákazníka ???Nikdy, to se divím že ti hoši elektrikářský po Vašich poučování nevytrhali to co natahali a neodešli.
  4.- Jste prostě geniální a ostatní jsou ňoumové. Jen JÁ,já,já……že???

 13. Re: Bimbo1. Zkuste si najít odborné diskuse a rozebírání problému přípojek na stavbu od souseda třeba na livingu. Jen konstatuji, že nemáte pravdu.
  2. Za nic co je na fotkách se nestydím. Když jste tak chytrý co konkrétně a který bod normy je v rozporu. Slepých šťouranců je tady dost.
  3. Tak mi řekněte, jak by ti hoši asi měli podle normy zapojit kabel 3c na 5 nebo 6 vypínač? Pro neelektrikáře dodám, že 3c má tři žíly a to černou modrou a zelenožlutou a 5 i 6 vypínač mají jeden kontakt přívod a dva vývod. 5 – lustrák dvě klapky na dvě žárovky, 6 – schodišťák dva tzv. koresponďáky. A teď mudruj mudrlante!
  4. Ano s tímto s Vámi souhlasím. Kdyby všichni dělali svou práci tak jako já (za nejdůležitější považuji pečlivost), nebylo by stavebnictví a v něm potřebné profese tam, kde jsou dnes a nebylo by třeby svépomocně stavět!

 14. Ještě Re: BimboHele Bimbo, jestli jsi bod 6 u Re:elektrika nepochopil, tak tam jsem to snad vysvětlil jasně, né? Pro ostatní neelektrikáře (a rádoby elektrikáře kteří to nevědí) 3A má dva černý a jeden hnědej drát. Přívodní fázi přivedu po hnědým a dva koresponďáky mám černé. Na pořadí nezáleží, takže si nemusím nic odbrnkávat. U lustráku to samé. A na konci ovládání z více míst mi zase ze dvou koresponďáků zbyde spínaná fáze na hnědým. Kdo tohle nepochopil není hoden se nazývat elektrikářem!

 15. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>