Co taky souvisí s domkem na vesnici

Protože se čím dál víc začínám věnovat zahradě, založil jsem novou rubriku a budu zde psát o zahradě. Na úvod něco z historie naší zahrady.

Náš pozemek byl původně pole. Pouze v horní části byly dvě řady vzrostlých i starých stromů. Ty jsem odpočátku bral jako prémii. Některé již dlouho dávat úrodu nebudou, ale jsem za ně rád. Po rozmýšlení co s polem aby se během stavby nezaplevelilo jsem dal na radu tchýně. Nechal jsem poorat, povláčet a nasel jetelinu. Stačí když ji třikrát do roka poseču a mám vystaráno.

9240006

Ovšem pozor! Ono je třeba tu jetelinu taky obracet, kopit a odvést k dalšímu zpracování. Z počátku to nebyl problém. Já to posekl svou bubnovou sekačkou na traktůrku z mauntfieldu, žena s tchyní obraceli a společnými silami ještě s tchánem jsme pak kopili a odváželi ke tchánovi na půdu. Jenže zvířectva ubývalo a jeteliny bylo stále víc. Loni si už tchyně odvezla jen jednu seč a se zbytkem jsem nevěděl co dělat. Nikdo ji nechtěl ani zadarmo! Zatím jsem ji uskladnil pod přístřeškem, snad na brikety? No uvidíme, spálit se dá na hromadě kdykoliv.

7010024

Předchozí obrázek je z 1. července 2005. A následující z 27.července téhož roku!

7270040

7270042

Od začátku jsme plánovali využít část pole jako velký dvorek s posezením, parkováním strojů, aut(a), případně s menším bazénem. Opticky či plotem by měla být oddělená další část, kde by se na záhoncích pěstovala zelenina, jahody, případně kousek políčka na herteple. Jako výchozí hranici jsme vzali sousedovo oplocení na které navazovalo i oplocení našeho stavebního pozemku. Tady manželka nasázela ostružiny. Zkoušeli jsme i maliny ale ze čtyř pokusů se zatím žádný neujal.

9080055

9080056

Vedle ostružin je řádek tůjí které dostala manželka od spolupracovnic a známých ještě před odchodem na mateřskou. Je to jejich dočasné stanoviště, než se přestěhují před domeček do předzahrádky. Dál od plotu pokračují již záhonky s jahodami. Loni jsem již zasázel tři nové stromky nad záhonky s jahodama podél hranice se sousedem. A protože jsem nabyl dojmu, že se roku 2007 již nastěhujeme a tudíž se budeme zahradě intenzívně věnovat nechal jsem na podzim opět zorat pole. Bláhově jsem si myslel, že místo jeteliny budu mít krásné odpočaté pole, čekající na mé sazenice.

3180018

I když mi ho známý projel na jařa kultivátorem za traktorem a to dvakrát, zbylo na poli hodně hrud a spousta kořenů od jeteliny. Některé ležely jen tak na povrchu, takže se daly sbírat, ale spousta jich zůstalo pod povrchem. sice v jiné poloze než původně rostly, ale to jim nebránilo ve vyhnání nových výhonů. Na části jsem nachystal mauntfieldovým kultivátorem manželce půdu na záhonky na části jsem nasázel brambory. Aby mi případný přívalový déšť neodnesl hlínu i s bramborama pryč, narýhoval jsem řádky napříč pozemkem. Na každé straně jsem nechal mezeru na otočení s traktůrkem. Sadbu jsem dostal od známého a něco taky od tchýně.

5230004

Manželka letos vytvořila již třetí záhonek s jahodama. Předchozí dva ale zřejmě letos zkončí.

5280022

Ještě než začínají brambory, nechal jsem kousek pole na zeleninu. Než se manželka rozhoupala, nachystané záhonky nad jahodama zarostly plevelem a na poli ještě nestačilo nic vzejít. Vzniklo tak zvláštní rozmístění rostlin na našem pozemku.

5280026

A na následujícím obrázku je aktuální stav. Posekal jsem trávu i plevel na zbytku pole. Asi před měsícem jsem nasel trávu ale nějak se jí nechce růst. Nepomohlo ani téměř každodení zalévání v podobě deště. Zatím jsem zaléval rajčata asi pětkrát, jinak pořád pršelo. Všechno ostatní roste opravdu jako z vody. no dám jí ještě čas. V některých místech už vystrkovala růžky.

6130002

No a dodnes vytrhávám jetelinu mezi bramborama, na poli, pod stromama no všude. Asi bude nějakou dobu trvat než se jí zbavím a budu mít alespoň přijatelný trávník. Toť zatím vše.

Příspěvek byl publikován v rubrice 08. Zahrada a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u “Co taky souvisí s domkem na vesnici

  1. I must convey my respect for your kindness for individuals that need guidance on this particular matter. Your very own commitment to getting the message throughout has been really significant and has consistently empowered employees like me to realize their targets. Your personal insightful tutorial indicates so much to me and a whole lot more to my office colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>