podzim 2005

Kromě všech běžných starostí a stěhování mi ještě zhavaroval disk v PC. A zrovna v místě kde byly systémové soubory Woken. O data jsem sice nepřišel, ale musel jsem znovu instalovat systém a všechen software okolo. Omlouvám se tedy za menší prodlevu. A teď zpátky k domečku:

Konec roku 2005 se blížil a s ním i jeden z mnoha termínů možného stěhování. Tento byl ještě z kategorie snových.

Po dokončení elektriky, vody a odpadů jsem pokračoval v provádění omítek. Samozřejmě jsem je nedělal osobně, ale dělali mi je dva šikovní zedníci. Oni ani v podstatě zedníci nebyli. Seznámil jsem se s nimi při montáži druhého kola plastových oken. Mezi řečí jsem se dozvěděl, že dělají i zednickou a pro dodavatele oken pracují jen na smlouvu. Slovo dalo slovo a 2. listopadu u mně nastoupili za 100,- kč na hodinu. Samozřejmě bez dokladu. Cenu jsem usmlouval jen díky tomu, že neměli jinou práci.

b020009

Nejdříve mi zaházeli všechny díry, drážky a podobně hrubou maltou. Míchali ji v míchačce z kopaného písku, cementu, vápna a vody. Ve sklepě ve cvičírně, kde jsou cihly velox trochu poskákané, mi dělali klasickou maltovou omítku síly 1 až 3 cm. Míchali ji opět v míchačce a použili i na strop. Na omítku poté natáhli fajnovou. Ta již byla použita pytlovaná, a sice Salith. Jde o vápeno-cementovou omítku. Je trochu dražší než jen vápenná, ale je pevnější a měla by víc vydržet. V ostatních místnostech ve sklepě jsem nechal jen natáhnout lepidlo aby se stěny zatáhly a utěsnily.

V přízemí mi na Ytong natáhli lepidlo s perlinkou a po zaschnutí fajnovou. Lepidlo bylo stejné jako na zdění Ytongu (CT 121) a fajnová opět Salith. Zároveň mi udělali špalety kolem oken. Nechtěl jsem je z omítky kvůli přestupu tepla, tak mi tam lepili polystyrén síly 2 a 3 cm, dle mezery mezi rámem okna a zdí. Na polystyrén přišlo opět lepidlo s perlinkou a fajnová. Hrany jsou navíc zpevněné hliníkovými profily se síťovinou.

b020014

Málem bych zapomněl na komín. Ještě koncem července 2005 mi tchán dozdil komín od krbu ve druhém patře, až nad strop. Nebylo to nic složitého, běžná rutina. Asi 15 cm nad úrovní podlahy půdy končí cihlová vyzdívka komína, a pokračuje pouze komínový průduch systému Schiedel. Ten jsem si již lepil sám. Trubky pro vzduchotechniku čekají na napojení na půdě.

7270034

8180001

a130001

To co je schované pod střechou je z šedých lehčených tvárnic s tepelnou izolací a keramickou tvarovkou. Těsně pod místem, kde komín prochází střechou, pokračuje komínové těleso již z tvárnic imitace červených cihel. Jde jen o jiné provedení betonu. Jednotlivé tvarovky jsou z kvalitního zřejmě lisovaného betonu, mají na výšku cca 7cm a tvoří jeden šár cihel. Pootočením tvarovky o 90o vzniká "cihelná vazba". Tvarovky mají na vrchní straně zámek do kónusu, takže každá další sedne na předchozí pod sebou s přesahem a nemůže docházet k zatékání do vodorovné spáry. Mají to u schiedelu vychytaný.

b080005

A jako bonbónek na konci Komínová hlava. Betonová skořepina o síle cca 15mm má na vnější straně "límec" směrem dolů v délce asi 5cm. Na horní straně má 4 díry na přišroubování k armatuře, kterou jsem zabetonoval do dír v rozích tvarovek a uprostřed je kulatý límeček směrem nahoru. Ten umožňuje díky větší díře dilataci vnitřní keramické tvarovce, a zároveň s pomocí nerezového kónusu brání zatečení dešťové vody do izolace kolem keramiky. Celá sestava umožňuje pohyb keramické vložce, a přitom spolehlivě brání vniknutí vody do komínového tělesa. Za ty prachy mě to opravdu nadchlo a jsem na oba svoje komíny hrdý. Celý se to jmenuje UNI Final + Souprava komínové hlavy a přišlo mě to na dva komíny na 18.150,- Kč.

b080016

Na střeše ještě přibyl "kominický výlez" aneb střešní okno na půdu. Dlouho jsem se pídil po nějakém nenáročném okně, ale minimálně s dvojsklem a dobrým těsněním. Klasická střešní okna se mi zdály zbytečně předražená. Až jednou jsem narazil na okno s názvem kominický výlez. Mělo jednoduchý dřevěný rám s hliníkovým oplechováním pro zabudování do střechy, a okenní křídlo z dvojskla zasazeného do hliníkového rámu s gumou. Navíc mělo možnost dvojího otevírání, buďto nahoru, nebo do strany. A když ho měli v Bauhausu v akci za 2.790,- Kč, myslel jsem nejdřív že se spletli. Po konzultaci s prodavačem jsem si ho pak odnesl domů. Pro informaci stejné okno stejného výrobce měli u konkurence za 3.900,-Kč. A to se vyplatí!!!

Během doby co mi zedníci dělali omítky jsem pokračoval v ukládání tepelné izolace do střechy mezi krokve a upevňování parotěsné fólie. Klempíř mi dodělal oplechování kolem komínů a rýnu na straně do dvora. Přitom mi naohýbal plechy na oplechování napojení střechy na souseda. Dodělám "někdy" (doposud není dodělané :-) ). V místnostech, které už měly omítku jsme mezi vánoci pověsili s mým topenářem radiátory. Rok sice skončil, ale práce plynule pokračovaly i přes zimu. Více opět někdy příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 04. hrubá stavba a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>