Odpady, voda a elektrika

Po dokončení všech zdí, jak nosných tak příček, jsem pokračoval v budování instalací. Odpady, vodu a elektriku jsem si navrhnul sám, ale na topení jsem si nechal udělat projekt včetně spočítání tepelných ztrát.

 

Nejdříve jsme začali s odpady. Snažil jsem se navrhnout trasy a dimenze s ohledem na minimalizaci možnosti ucpání usazeninami a navíc s dobrým odvětráním a přisáváním. Pokud se podcení přisávání dochází ke klokotání sifonů, nebo špatnému odtékání. V domě jsou dvě větve, tudíž i dvě odvětrání vyvedené až nad střechu. Ve sklepě jsou rozvody KG 125 (oranžová trubka), stoupačky a odbočky k WC jsou z HT 100 (šedá trubka), ostatní odbočky pro koupelny, kuchyň a podobně pak z HT 50. Odvětrání je také nataženo z HT 50. Kontroloval jsem taky dodržení spádu, a kde to šlo radši jsem volil větší.

PA120084

Voda je z plastu PPR. Je to osvědčená klasika. Rozvody jsou patřičně dimenzovány. Studená trubka je izolována ve zdi omotanou hadrovou izolací případně 5mm mirelonem. Teplá voda je izolována 10 mm mirelonem. Cirkulaci jsme nakonec neinstalovali. Původně jsem ji chtěl, po konzultacích s mým topenářem/vodařem jsme se dohodli o její nepotřebě.

PA120090

Dnes (kdy již bydlíme) stále ještě nevím zda to bylo dobře či nikoli. Nejdříve mě ohromila rychlost chládnutí vody v trubkách. Myslel jsem si, že plast samotný je izolant a trubky ve sklepě, kde jsou vedeny na povrchu, nebyly izolované, ale byl to omyl. Po jejich zaizolování 10-15mm mirelonu se situace podstatně zlepšila, přesto voda za cca 2h vychladne. Ovšem z pohledu technologie ohřevu vody, řízení Mar a hospodárného využití tepla z akumulačních nádrží je cirkulace a tudíž míchání vody v zásobníku ku škodě. Zatím to nechám tak a uvidíme.

V neposlední řadě došlo i na elektroinstalaci. Již v podmínkách ke stavebnímu povolení mi místní energetika dala podmínku, že elektroměr musí být venku a přístupný. Minimálně tedy u vchodu domu, a pokud bude oplocená předzahrádka, tak až ve sloupku oplocení. V našem případě nepočítáme s ohrazením vjezdu a přístupu k domu, elektroměrový rozvaděč tedy bude v pilířku u domu. V něm budou i některé jističe za elektroměrem. A to pro elektrokotel (teď již elektropatrony), venkovní třífázovou zásuvku, rozvaděč pro sklep a 1NP a nakonec pro rozvaděč pro 2NP a půdu (vzduchotechnika …).

PA120075

V podružných rozvaděčích jsou světelné a zásuvkové jističe a fíčka pro koupeny. Ze zkušeností nebudu mít fíčko před elektroměrem jak to někteří „elektrikáři" s oblibou dělají. Stačí když vám pak venku zvlhne prodlužka nebo blbě praskne žárovka a vypadne elektrika v celém domě. Na světla stačí jeden maximálně dva okruhy 10A. Zásuvkami není zapotřebí šetřit a všechny se jistí 16A jističem.

PA130047

Zásuvkové obvody mám nataženy 3C x 2,5mm2 . Nová norma sice připouští na 16 A jistič kabel 1,5mm2 pod omítku, ale při dlouhých trasách jde taky o úbytek napětí, a já měl kabely již „vyšetřené". Fíčko pro koupelnu musí mít vybavovací proud 0,03 A (30 mA). Stačí jednofázové. Já měl třífázové, tak jsem ho využil ještě na venkovní zásuvku 230V.

Kuchyň je trochu oříšek. Samostatný přívod je potřeba pro troubu (1fáze), vařidlovou desku (2 fáze) a myčku (1 fáze). Z dalších spotřebičů musíme kalkulovat s Mikrovlnkou (cca 1500W), Rychlovarkou (2000 – 2400W), Friťákem (1000W) a ledničkou (již od 60W, ale i 600W), případně kávovarem (1000 – 2000W). Příležitostně pak různé topinkovače (2000W), sendvičovače (1000W) mixéry a šlehače (400 – 600W) a podobně. Přitom jeden zásuvkový okruh udrží 3500W max. Není zanedbatelný ani příkon osvětlení pod vrchní skříňky a digestoř. Vyřešil jsem to instalací 3 zásuvkových okruhů na volné zásuvky, a to dokříže pomíchané. Mám tak 3 hnízda zásuvek, ale v každém hnízdě mám minimálně dvě fáze. Umožní mi to vhodně rozfázovat silné spotřebiče trvale umístěné na pracovní ploše.

Přesto že jsem elektrikář nechal jsem si natahat kabely a zasádrovat krabice od známého (elektrikáře), který zrovna neměl hoknu. Nakreslil jsem mu trasy a typy kabelů a důsledně ho kontroloval. Přesto došlo k několika chybám, které jsem naštěstí včas objevil a napravil. Zapojení jsem si tedy udělal sám. Světla jsem zapojil ještě před omítkama, právě z důvody vyzkoušení, hlavně u ovládání z více míst. Zásuvky jsem zapojoval až po vymalování.

Pokračování příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 05. instalace a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u “Odpady, voda a elektrika

  1. drážkyPřeji dobrý den, chtěl bych se zeptat čím jste dělal drážky do zdí pro uložení elektřiny a potrubí? Děkuji za odpověď.

  2. Mám tak 3 hnízda zásuvek, ale v každém hnízdě mám minimálně dvě fáze. Umožní mi to vhodně rozfázovat silné spotřebiče trvale umístěné na pracovní ploše. muj komentář toto neni povoleno v norme přímo to zakazuje.

    • Čekal jsem, že si toho někdo všimne. Ale že až po pěti letech, to mně překvapuje. Asi máte pravdu, ale já to tak chtěl. Na svou obranu bych jen mohl dodat, že já i manželka máme oba elektrovzdělání a tedy takzvanou „padesátku“. Zásuvky tedy nejsou přístupné laikům a celou naši domácnost můžu považovat za nestandartní.
      Přesto se setkávám stále s problémy nedostatečného obsazení kuchyňské linky samostatnými zásuvkami a při dnešní elektrifikaci kuchyní se mi zdá toto pravidlo jako překonané.
      Rozhodně si myslím, že moje řešení, kde si elektrospotřebiče s originální flexo šňůrou zapojíte přímo do zdi do zásuvek, je rozhodně lepší, než jak kolikrát vidím různé prodlužovačky se slabým průřezem drátu povalující se mezi nádobím na lince (stříkajíc do tří až pětipsa voda) a z kterých jsou teprve napojeny další spotřebiče, protože „na jedné zásuvce už to vyhazovalo jistič“ a „já ten spotřebič potřebuji zrovna na tomto místě“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>