Konečně sousedi něco vidí

3.7.2004

Necelých 14 dní po zabetonování stropu nad sklepem jsme začali s budováním prvního nadzemního poschodí. Konečně stavba vykoukla nad oplocení a sousedi měli co sledovat.

 

Nejdříve jsme usadili první šár do maltového lože. Pomocí šlauch váhy jsme našli nejvyšší místo na obvodu (přibližně), odměřili rozdíl na rozích a tam usadili první tvárnici na asi 2cm malty. Pečlivě vyrovnali ve všech směrech a nechali zavadnout. Poté se natáhl provázek mezi dvěma rohy a na maltu položil celý šár. Čím pečlivěji a přesněji, tím je později zdění snažší. Nesmí se samozřejmě zapomenout na díru pro dveře a podobně.

stavba z vrchu

celkový pohled

První šár jsme nechali den zatvrdnout a začali "valit" metry. Měl jsem pozvaného tatu na vožení cihel a tchána na zdění. Zdi rostly před očima. Na obvodové zdivo jsem použil cihly YTONG pero-drážka-kapsa o šířce 37,5cm. Lepidlo tchán natahoval zubovým hladítkem jen na vodorovnou spáru. Svislé spáry do sebe zapadaly na pero-drážku na sucho. Kapsa je na bocích cihly pro snadnější manipulaci. Jedna cihla je dlouhá 50 cm a váží zhruba 24 kg (pokud není nasáklá vodou J).

tata nosi cihly

tata vozil cihly

Ani jsem se nenadál a musel jsem hlídat vynechání dír na okna. Pro zjednodušení jsem je posunul dle rastru cihel, abych eliminoval množství řezaných cihel. Čtyři šáry byly vkuse pouze s vynechávkou na vchodové dveře, boční dveře na dvůr a balkónovky z obyváku. Od pátého šáru jsme začli vynechávat i díry na okna kromě kuchyně a malých okýnek do koupelny a spíšky. V kuchyni jsem umístil okno o šár výš, aby při otevírání nevadilo vodovodní baterii.

svacinarka

tchán na lešení, dole odjíždí tchýně – svačinářka

5.7.2004

U sousedova štítu se ještě muselo dodělat odvětrání z jeho WC a koupelny. Původně mu jen trčela roura přes zeď. Nyní musel zasekat potrubí do své zdi, aby vyvedl odvětrání nad úroveň mé střechy. Sám říkal ještě před začátkem stavby, že to není problém, protože jeho syn dělá instalatéra.

soused se synem

Moc jim to nešlo. Soused se nakonec vztekl a utekl do hospody. Jeho syn to v klidu dodělal.

Dodělali jsme obvodové zdi, kromě překladů. Chtěl jsem na ně použít originál tvarovky od YTONGU, ale byly na objednávku tak jsme museli počkat. Vyzdili jsme také vnitřní nosné zdi a oba komíny. Ten centrální jsme rozšířili o další pár potrubí pro VZT. Jsou to šedé novodurové roury bez gumového těsnění. Na překlady nad vnitřními dveřmi jsem použil ocelové I profily vyplněné cihlami a betonem. Zde nehrozí žádné tepelné mosty a podobně.

komin ze spodu

Pohled na centrální komín se dvěma páry rour pro VZT

17.7.2004

Když přivezli YTONG tvarovky na překlady, byl jsem mírně rozladěn. Dle dokumentace to měl být monolit vyřezaný z jedno hokusu do tvaru U, ale ve skutečnosti to byly tři cihly o síle 7,5cm slepené na jakýsi tmel. A navíc se to borcovi co to dovezl sesypalo na korbě dodávky takže jsem odebral asi 10ks a zbytek si zase odvezl. Sedmiček cihel jsem měl dost a za ty nehorázné peníze, co za to chtěli, jsem si to slepil lepidlem sám.

ja betonuju preklady

Když chci aby něco bylo uděláno pořádně, tak si to musím udělat sám :-) .

Vybetonoval jsem překlady nad okny a dveřmi v obvodovém zdivu, dozdili jsme vynechávku nad překladem pro dveře na dvůr a tím bylo vše připraveno na montáž stropních dílů. A to si necháme zase na příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 04. hrubá stavba a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Konečně sousedi něco vidí

  1. Je to uz sice bezpredmetne, ale tie Ytong U profily som aj ja kupoval na nas veniec. Tiez som cakal ze to bude z jedneho celku a ono to bolo zlepene ako pisete. Keby som to bol tusil, spravim si to tiez sam. ALe inak sa s tym velmi dobre a rychlo robilo, veniec pristavby sme mali hotovy za pol dna, druhu polovicu dna sme osadzovali vystuz. Parada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>