Voda by domečku vadila

Po vyzrání betonu v základech jsem pokračoval stavěním izolační kantky a natažení izolace proti vlhkosti. Základy byly trochu menší než měly být a navíc byly trochu "šejdrem", takže jsem musel vymyslet fígl co s tím.

Sklepní zdivo by mělo být ze štěpkocementových cihel vylívaných betonem od výrobce Velox. Taková zeď má dobrou nosnost, narozdíl od plného betonu Dýchá a v obvodových tvarovkách je již integrována tepelná izolace, a to polystyrén síly 6 cm. Tato zeď má tloušťku 30 cm. Přízemí ovšem bude z již zmiňovaného Ytongu o síle 37,5 cm. Takže sklep udělám ze tří stran menší právě o 7,5 cm, a zdivo v 1NP přesadím směrem ven. Tím jsem se v pohodě vešel do zmenšených rozměrů stavební jámy.

9.8.2003

Na izolační kantku stačí obyčejné pálené cihly. Snažil jsem se sehnat nějaké levnější, například z bouračky, ale nepochodil jsem. Nakonec jsem musel koupit ze stavebnin po 5,20Kč. Cihly mi dovezl kamarád traktorem s vlečkou. Traktorem poté odjel a vlečku mi nechal na pozemku, abych si je v klidu mohl složit. Většinu cihel jsem složil přímo do jámy, kde byly připraveny na zdění kantky a komína. Asi jednu paletu jsem pak přeskládal vedle díry na pozemek.

skladani cihel

Zde mi opět pomohla skluzavka původně vyrobená pro betonování základů.

trakturek s vleckou

Po složení cihel jsem svým již opraveným traktůrkem odvezl prázdnou vlečku majiteli.

16.8.2003

Začali jsme s vyzdíváním izolační kantky. Na pomoc jsem měl profesionálního zedníka – kamaráda a několik podavačů. Na zdění kantky není nic světoborného, takže jsem se pustil do díla i já. Ovšem když se na zídku natahovala omítka, to jsem radši přenechal profíkovi. Omítka tam není podmínkou, ale pokud tam je, je povrch zídky rovný a hladký, snadno se penetruje a bez problémů se nalepuje IPA. Po vyzrání omítky jsem ji natřel penetrákem. Nezapomněl jsem natřít ani základy.

ja zdim

To jsem já v celé své kráse a v akci.

vsichni zdime

Práci nám šla pěkně od ruky.

napenetrovana zidka

Napenetrovaná zídka a nachystané štěpkocementové cihly od Veloxu.

3.9.2003

Izolace je tvořena asfaltovou lepenkou. Jedná se o pískovanou lepenku s vloženou výstužnou skelnou tkaninou. Jde v podstatě o tu nejdražší IPU která se prodává. Na materiálu nemá smysl šetřit. Pokud by se izolace porušila je téměř neřešitelný problém ji opravit. IPU jsem lepil ve dvou vrstvách s posunutím spár o polovinu šířky IPY.

ja lepim ipu

Pečlivě jsem zapravoval spoje.

hanka s klukama

I manželka se zapojila do výrobního procesu.

Pokračování příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 04. hrubá stavba a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Voda by domečku vadila

  1. Oh that s beautiful! I love your card!And I m so happy to find a cesky scapprerin! My parents where from Praha! But I ve never learnd cesky 😉 I would be very happy, you will visit my blog!!! :-)All the best for you!maria

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *