Přípravy svépomocného stavebníka

Co všechno se dá sehnat za rozumný peníz a několik fotek k tomu.

V listopadu roku 2002 jsem měl již hotový plot kolem stavební parcely a začal se sháněním základního materiálu. Tchán mi sehnal krásný lomový kámen vhodný do základů a to za odvoz. Zrovna s firmou někde bourali starou podlahu a kámen se měl vyhodit. Udělali jsme si brigádu a dovezli asi čtyři vlečky kamene. Na nakládání měl tchán půjčenej nakladač od nich z firmy takže to byla brnkačka.

Tchán nakládá kamení do základů

 

Tchán nakládá kamení do základů 2

Předběžně jsem byl domluvený se strýcem, že mi udělá vazbu, jen si mám sehnat dřevo a nechat ho trochu vyschnout. Strejda je totiž tesař. V prosinci roku 2002 jsem si s předstihem vyzvedl od projektantky plán vazby na střechu. Předal jsem jej tatovi, který si z toho spočítal rozměry a délky trámů. Dělal revírníka u lesů a dohodil mi krásný dřevo za rozumnou cenu. Sehnal mi i partu dřevorubců s lakatošem, kteří stromy skáceli a přiblížili k cestě na odvoz. 19. ledna jsme si udělali další brigádu, které se tentokrát účastnil i můj bratr. Úkoly byly jasné: Otec měřil stromy a dirigoval dřevorubce, brácha zapisoval do připravené tabulky a já všem naléval slivovičku na zahřátí.

stromy

stromy2

stromy3

stromy4

Stromů bylo celkem devatenáct a náhodou toho bylo devatenáct kubíků dřeva. Za dřevo jsem zaplatil 18.300,- Kč a 1.600,- za přiblížení k cestě. S dřevorubcema se nějak srovnal tata. Další tisícovku mně stál odvoz stromů na pilu, která je přes dvě vesnice od nás. Na pile jsem se dohodl, že mu zaplatím dřevem. Bylo toho víc než jsem potřeboval a po dřevu byla sháňka. Když to bylo pořezané odvezl mi to soused odnaproti za pomoci Avie a vlečky, které jsme uřezali čelo. Byla to celkem zábava vést dvanáctimetrové trámy, které začínaly na korbě Avie a končily až na vlečce. Obzvláště v zatáčkách. Bohužel nemám fotečku.

Na pozemku jsem si připravil vyrovnané podpěry na které jsme s kamarádem dřevo přeskládali, aby pěkně proschlo. Byly to nejen trámy na krov, ale z odřezků mi na pile nařezali velké množství různých fošen a desek.všechno je na fotce. Kdo má bystré oko všimne si datumu 22.3..

tramy

 

Během jara mi ještě tchán sehnal kamion ytongu přes jejich firmu a zasponzoroval to. Akorát jsem musel vrátit originální palety YTONG, což znamenalo cihly přeskládat. Vyrovnal jsem na zem euro palety, které jsem sehnal jako vyřazené z práce a postavil pěkný kvádřík. Jako další v pořadí byla stavební buňka. Postavil jsem ji ze starých vrat a několika trámů. Vrata tvořila štíty a zbytek jsem pobil krajinkama. Na střechu jsem použil opět plastové dílce z reklam, o kterých byla řeč při stavbě plotu. V jednu chvíli bouda vypadala jako stánek s párkama v rohlíku . No posuďte sami:

pozemek s materialem

Snažil jsem se vybrat pro boudu místo, aby co nejméně zavazela, ale zřejmě to nebylo nejideálnější rozhodnutí. To bylo asi tak vše co jsem stihnul do vydání stavebního povolení a skutečného zahájení stavby prvním kopnutím do země. Další pokračování bude již v rubrice stavba.

Příspěvek byl publikován v rubrice 03. přípravy a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>