Boj s větrnými mlýny

Časový plán budování našeho domečku byl takovýto: do konce roku 2002 nechat udělat projekt pro stavební povolení. Poté se situačkami oběhnout příslušné instituce a získat vyjádření ke stavbě. Po shromáždění všech potřebných papírů podat žádost o stavební povolení, a to tak abychom stavební povolení měli již na jaře 2003 a mohli v klidu začít budovat.

Realita je ovšem úplně někde jinde. Začalo to zpožděním u projektantky. Jako projekční firmu jsem hledal někoho, kdo mi zároveň bude dělat i stavební dozor pro svépomocné budování. Chtěl jsem předejít vyhazování peněz za změny projektu, když se zjistí obligátní problém, že projektant naprojektoval něco, co v praxi nejde provést a musí se udělat změna projektu. Navíc pokud projekt dělá člověk, který poskytuje i stavební dozor, dá se předpokládat že se pohybuje i v terénu a těchto chyb by se mohl vyvarovat.

Našel jsem tedy firmu, která mi přislíbila i poskytnutí stavebního dozoru na stavbě. Šlo o zavedenou místní firmu, takže i dostupnost byla dobrá. Ochotně se podívali na mé podklady, které jsem již měl nakreslené v autokedu, navrhli cenu za projekt a nic nebránilo podepsání smlouvy a zaplacení zálohy.

Po cca 14 dnech jsem se byl podívat na první návrhy. Překvapilo mně, že projektantka kreslí na pauzák a né v počítači. To byl první problém na který jsem se nezeptal před podepsáním smlouvy. Jakákoliv změna znamenala překreslení výkresů. A další spousta komplikací s nedigitálními podklady se rýsovala na obzoru. Naštěstí asi se třemi překresleními počítali při vývoji konečné podoby projektu a bylo to "v ceně".

Horší to bylo, když jsem přišel s tím, že dům se musí zrcadlově otočit a bude přilepený ke druhému sousedovi. Původní předpoklad byl přilepit se k východnímu sousedovi. Pozemek je orientován na jihovýchod, slunce by nám svítilo delší dobu do domu a hlavně večer. Navíc komunikace před domem vede poněkud šikmo.

Jenže problém se vynořil při konzultacích se sousedy. Východní soused má starý přízemní dům, který není podsklepený a základy má cihelné. Pokud bych těsně kolem jeho domu kopal sklep a základy hrozilo reálné riziko narušení statiky v horším případě i spadnutí části domu. Naopak západní soused má relativně nový dům, který je podsklepený a neměl by při kopání základů vyvstat žádný problém. Navíc má štítovou zeď, ke které se budu lepit, bez fasády. Prý již před lety počítal s tím, že bude vedle stát druhý dům.

Takovouto změnu projektu byla firma ochotna akceptovat pouze po podepsání dodatku ke smlouvě a navýšení ceny. Zaplatil jsem další zálohu a čekal na dokončení projektu. Již v tomto okamžiku jsem byl ubezpečen, že původně dohodnutý termín se nestihne, ale do vánoc by to neměl být problém. Bohužel byl. Projektantka údajně onemocněla, pak byly vánoce…. Byl jsem rád, když mi firma poskytla alespoň situačku, která už byla hotová. Mohl jsem tak vyrazit na kolečko po dotčených orgánech.

Na stavebním úřadě jsem si již na podzim vyzvedl formulář, ve kterém mi zaškrtli, co všechno si mám k žádosti o stavební povolení sehnat. Ve většině případů jsem potřebné razítko či vyjádření sehnal bez problémů. Ale ne na JME. Projektantka mě včas (hned v srpnu) upozornila, že na Vyškovském JME jsou vždy problémy a že mám u nich začít co nejdříve. Přesto jsem potřebné papíry vyzískal po pěti! měsících papírové války.

Než jsem vybojoval poslední papír z JME, byla již dokončena projektová dokumentace a nic nebránilo podání žádosti o stavební povolení na místní stavební úřad. Až v tomto okamžiku jsem se dozvěděl, že projekční firma má stavebního dozora, ale že je to jejich externí spolupracovník. Naštěstí jim dělal i autorizovaného inženýra který je odpovědný za projektování a plány již viděl. Když jsem se s ním posléze zkontaktoval z důvodu podepsání smlouvy, litoval že jsem s žádostí o projekt nešel přímo za ním. Od něj bych pak projekt mohl mít za polovinu.

Během ledna 2003 jsem tedy navštívil místní stavební úřad za účelem žádosti o stavební povolení. Tamní úředník si letmo prošel mnou donešené podklady a oznámil mi, že od nového roku jsou změny v zákoně a že je potřeba dodat další vyjádření. Nemá prý smysl podávat žádost bez všech potřebných papírů a sdělil mi ať přijdu až budu mít i zbylé podklady.

Sehnal jsem další papíry a dne 12.3.2003 podal žádost o stavební povolení. 29. března mi došel dopis, v němž mi stavební úřad sděluje přerušení stavebního řízení z důvodu nedostatečných podkladů. Jednotlivé body byly v dopisu popsané, ale nějak jsem tomu nerozuměl ani já ani stavební dozor. Zašel se mnou na stavební úřad, aby nám sdělili co vlastně chtějí. Můj stavební dozor jen nevěřícně kroutil hlavou.

Takže: Projekční firma dodělala požární zprávu (která se do té doby na RD nedělala). Čističku mi rozmluvili na odboru životního prostředí (z kolečka se udělalo větší kolečko a z čističky byla rázem jímka na vyvážení s objemem 13 kubíků). Stavební odbor se nějakou dobu přel s odborem životního prostředí jestli se má nebo nemá vyjadřovat k odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu (23.4. – podle toho a onoho zákona v tomto případě není potřeba souhlasu). Dozor mi dodělal rozpočet. A nakonec ještě přibyl na plánech obdélníček coby parkovací místo pro automobil (přesto že tam byl vjezd, a celý dvůr tak na tom obdélníčku s popiskou trvali).

Po doplnění chybějících papírů mi 19. května 2003 došel dopis s oznámením o zahájení stavebního řízení a oznámení o místním šetřením na místě stavby na den 10 června. Po schůzce se sousedy na poli si zástupce stavebního úřadu udělal pár poznámek a zase odjel. 25. června mi přišlo stavební povolení. Abych nemusel čekat oběhl jsem sousedy a ti mi podepsali, že proti stavebnímu povolení nemají námitek. Stavební povolení tak nabylo právní moci dne 14.7.2003. Celý proces včetně projektu mi tedy trval přesně jeden rok.

Pokračování příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 03. přípravy a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>