Uspořádání v domečku

Při našem plánování dispozičního řešení jsem využíval svoje znalosti s kreslením v autokedu. Konečnou podobu návrhu jsem měl tedy pěkně v měřítku na papíře. Všechny varianty a změny jsem důkladně probíral s manželkou. Někdy jsem sice musel krotit její požadavky, ale občas mě upozornila na závažné nedostatky. Výsledek našeho snažení jsem považoval za dokonalý. Při stavbě jsem sice narazil na pár nejasností, ale i na několik "zlepšováků". S hlavním rozvržením jsem přesto nadmíru spokojený.

Pokusím se vám popsat náš domeček i s komentářem proč tak a né jinak. Jak už jsem psal minule celý dům je podsklepen. Kromě kotelny a skladu paliva by ve sklepě měla být ještě tělocvična/posilovna, malá dílna, pracovní WC s umyvadlem a studený sklad na poživatiny (a slivovičku J). Obytné přízemí bude tedy asi o metr výš než okolní terén a ke hlavnímu vchodu povede schodiště s přibližně osmi schodovými stupni.

pohled ulicni

Za vstupními dveřmi následuje předsíň, do které ústí schodiště ze sklepa. Předsíň je oddělená od centrální chodby lehkou dřevěnou prosklenou přepážkou se dveřmi aby netáhlo od vchodových dveří. Z chodby můžeme jít rovno širokými dveřmi do obývacího pokoje, doleva dveřmi do kuchyně a nebo doprava vzhůru schodištěm do druhého patra, kde jsou dětské pokoje a ložnice. Do chodby také ústí dveře od WC a koupelny.

Dvě schodiště na jiných místech jsme chtěli záměrně, aby se nekřížily vnitřní čisté cesty s cestou do sklepa a nebylo několik míst na přezouvání. Tuto zkušenost máme ze stávajícího bydlení, kde je jedno schodiště ze sklepa přes přízemí až do druhého patra. Hlavní vchod na jednu stranu a východ na dvůr na straně opačné. Běžně se stávalo že jsem se vrátil jiným vchodem než kudy jsem odešel a plánoval zase odejít jinudy než sem přišel. Papuče mám tedy u protějších dveří a občas přes chodbu v 1.NP přeběhnu i nepřezutý (neříkejte to manželce).

Prostor pod ramenem schodiště do 2.NP jsme využili pro WC a zbytek pod podestou schodiště jako odkládací prostor přístupný z koupelny. Kromě koše na špinavé prádlo tam budou umístěny i uklízecí potřeby. Schodiště vedoucí do sklepa bude ještě v polovině přerušeno podestou s východem do průjezdu čili vchod pro domácí nebo východ na dvůr. Prostor pod tímto schodištěm je součástí studeného skladu.

Nad sklepním schodištěm a studeným skladem je situována spížka. Polovina spížky nad schodama je zvýšená o 80cm z důvodu pochozí výšky schodiště. Při stavbě mě pak padlo do oka využití tohoto převýšení. Nechal jsem v podezdívce, díru do které osadím jednoduchá dvířka. Těmito dvířky mohu dovezený nákup dávat z auta stojícího v průjezdu přímo do spížky. Je to tři kroky a jeden schodek před dveřma do průjezdu. Žádný tahání balíků petflašek přes půl baráku. Prostor nad i pod schodištěm je tedy využit na 200%.

Kuchyně sousedící se spížkou je protáhlá směrem ke dvoru na jídelnu. Ta sousedí s obývákem, od kterého je oddělená pouze opticky nosným překladem pod stropem. Tím jsem splnil manželčin požadavek, aby byla kuchyně propojená až do obýváku, ale zároveň návštěva nehleděla na nepořádek na kuchyňské lince J.

1NP

 

Z jídelny a obýváku jsou velká okna do dvora směrem na jih. Je z nich vidět téměř celý náš pozemek. Mezi těmito okny jsou balkónové dveře jako občasný východ na dvůr, například s občerstvením. Já jsem byl původně proti z důvodu tepelných ztrát prosklených dveří, možných problémů s netěsností dveří při častém chození a taky nošením nepořádku ze dvora přímo do obýváku. Ale byl jsem manželkou ubezpečen, že dveře bude využívat opravdu jen v nejnutnějších případech. Například, když mi moje drahá ponese kafé na dvůr J. Nebude tak muset běžet s tácem ke vchodu, tam po schodech dolů, dveřmi vyjít do průjezdu a utíkat zpátky do svahu, až na posezení na dvoře. Pro jistotu jsem pak před balkónovky zabudoval podlahový teplovodní konvektor. Sice bez ventilátoru, ale navíc napojený na výdech vzduchotechniky. Tím jsem zabezpečil, aby mi nešel ode dveří studený luft na nohy, až budu čučet na bednu.

Koupelna v přízemí je situována na sever vedle předsíně. Není malá ani velká tak akorát. Vešla se tam rovná vana 170 cm, obezděný sprchový kout, umyvadlo a ještě zbylo dost místa na pračku i s manipulačním prostorem. Koupelna bude vytápěná topným žebříkem, který je na dosah ze sprchy. Dostatek světla by mělo zabezpečit okno nad vanou.

Ve druhém nadzemním podlaží bude směrem na sever ložnice a šatna. V této části domu je vybudováno pouze podkroví, část stropu je tedy šikmý. Pro okno do ložnice je vyzděný vikýř. Z ulice tedy domeček vypadá jako přízemní s obytným podkrovím. V projektu pro stavební povolení původně byla podkrovka i na jih, kde budou dva dětské pokoje, ale dodatečně jsem udělal změnu a na jih je plnohodnotné patro. Má sice výšku jen 2,4m, ale velkými okny je nádherný výhled do okolí. Jsem totiž zásadně proti střešním oknům. Jsou zbytečně předražené, občas mají problémy s těsností, nepříjemně se na nich usazují nečistoty a když prší je to celkem rachot.

rez puvodni

Pro názornost předkládám řez před a po zmněně.

rez zmeneny

Uprostřed patra mezi obytnými místnostmi je schodiště, spojující chodbička, WC a malá koupelna. Do té jsem vtěsnal rohovou vanu, sprcháč a umyvadlo. Líbí se mi, že je ložnice oddělená od dětských pokojů přes chodbu a hygienické místnosti. Občas bývá problém se zvukovým přenosem mezi těmito místnostmi. Ať už směrem z ložnice do dětského pokoje nebo naopak.

2NP

Nad 2. NP vznikla zvýšením stropu dost velká půda. Využít se dá prostor zhruba 6 x 8m. Tady plánuji umístit vzduchotechniku a další technické zázemí. Kolem komínů vedou trubky pro VZT ze sklepa a 1NP a ústí až na půdě. Tady bude taky moje skovka s počítačem a tak. Mezi základní vybavení počítám i malou ledničku a gauč. Navíc přístup na půdu bude strmým dřevěným schodištěm typu "mlýn". To zabezpečí omezený přístup nepovolaným osobám (včetně manželky J).

Pokračování příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice 03. přípravy a jeho autorem je technik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Uspořádání v domečku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>